https://cambridge.pl
Skip to content

Nauka języka obcego jako postanowienie noworoczne

Nauka języka obcego jako postanowienie noworoczne

Nowy Rok to czas wypisywania długiej listy postanowień. W wielu przypadkach tych samych, co 365 dni temu. I pewnie wielu z nas może powiedzieć, że właśnie mija rok, odkąd mieliśmy być bogatsi, szczuplejsi i nie palić, tylko jakoś nic z tego wyszło. Kartkę z postanowieniami chowamy gdzieś do szuflady i zapominamy o niej w kilka dni potem. Nauka języka obcego jako postanowienie noworoczne — czy spotyka ją ten sam los?

Motywacja wewnętrzna i zewnętrzna

Motywacja decyduje o powodzeniu zamierzonego działania. Przede wszystkim dlatego, że wpływa na poziom determinacji, z jaką dążymy do celu. Zasadniczo silniejsza i trwalsza jest motywacja wewnętrzna. Jest nią na przykład zamiłowanie do nauki języków obcych i satysfakcja, która przynosi nam umiejętność płynnej komunikacji z obcokrajowcem. Motywacja zewnętrzna (na przykład: nauczę się francuskiego, ponieważ podobają mi się Francuzki) jest bardziej ulotna. Głównie dlatego, że powód, dla którego coś robimy, może zniknąć (Francuzka mnie rzuca albo to ja zakochuję się nieoczekiwanie w Niemce). Jeśli tak się stanie, zniknie i motywacja.

Wynika z tego, że najlepiej byłoby znaleźć w sobie wewnętrzną motywację do nauki języka. Idealnie zaś, gdyby udałoby się ją połączyć z motywacją zewnętrznąNauczę się niemieckiego, bo ciekawi mnie, czy rzeczywiście jest tak uporządkowany i logiczny, jak mówią. Lub będę chodził na kurs języka angielskiego, ponieważ chcę rozumieć teksty moich ulubionych piosenek, a drobna konkurencja w grupie zmobilizuje mnie przy spadku samozaparcia.

Pozytywy znajomości języków obcych

Na początek warto stworzyć listę rzeczy pozytywnych, które zyskasz dzięki znajomości języka obcego. Co to może być?

Crown- szkoła języka angielskiego, obcego online i stacjonarnie w Warszawie

Możliwość oglądania programów i filmów obcojęzycznych.

Crown- szkoła języka angielskiego, obcego online i stacjonarnie w Warszawie

Swobodna komunikacja na ulicy, w restauracji, podczas wakacyjnych wyjazdów.

Crown- szkoła języka angielskiego, obcego online i stacjonarnie w Warszawie

Podniesienie swoich kwalifikacji – perspektywa podwyżki w pracy.

Crown- szkoła języka angielskiego, obcego online i stacjonarnie w Warszawie

Możliwość zmiany pracy na lepszą, lepiej płatną, dzięki znajomości języka obcego.

Crown- szkoła języka angielskiego, obcego online i stacjonarnie w Warszawie

Satysfakcja własna z osiągniętego celu.

Crown- szkoła języka angielskiego, obcego online i stacjonarnie w Warszawie

Udowodnienie sobie i innymi, że mogę i potrafię nauczyć się języka niezależnie od wieku.

Jak skutecznie dotrzymać postanowienia noworocznego?

Unikajmy bardzo ogólnych postanowień i mało racjonalnych, ponieważ te są one z góry skazane na porażkę. Zamiast górnolotnego zamiaru nauczenia się języka angielskiego w rok, warto zdecydować się na coś bardziej realistycznego, np. na poprawienie znajomości języka angielskiego o jeden poziom językowy. To również ambitne zadanie, ale jak najbardziej wykonalne w przeciwieństwie do tego pierwszego. Co więcej uczęszczając na kurs języka angielskiego bez zdawania zewnętrznych egzaminów typu FCE, również mamy możliwość porównania się z poziomem innych uczestników.

Zaplanowanie realizacji postanowienia

Warto przygotować sobie cały plan nauki języka wraz ze wszystkimi potrzebnymi pomocami dydaktycznymi, takimi jak: książki, wybrana strona internetowa do nauki języka angielskiego, kanał na YouTube itd. Tylko nie przesadzajcie z nadmiarem materiałów, ponieważ łatwo się w tym pogubić. Ograniczcie się do dwóch, góra trzech różnych źródeł.

Następnie przechodzimy do planowania naszej nauki z kalendarzem, w którym wybieramy konkretne dni i godziny, w których będziemy się uczyć. Zróbcie to koniecznie, jeśli myślicie na poważnie o dotrzymaniu Waszego postanowienia noworocznego. Sumienna i systematyczna nauka jest trudna w pojedynkę. Dużo łatwiej dotrzymać postanowienia, jeśli ma się wsparcie grupy i wyznaczone dni i godziny zajęć. Dlatego też dobrym rozwiązaniem będzie zapisanie się na stacjonarny kurs języka angielskiego.

Nauka języka obcego jako postanowienie noworoczne — zrób to SMART

SMART to sposób formułowania celów, który zwiększa szansę na ich realizację. To jednocześnie akronim opisujący pięć cech, jakie powinien spełniać dobrze sformułowany cel:

Sprecyzowany – ten punkt mówi, że mamy jasno wiedzieć czego cel dotyczy i co chcemy osiągnąć. Cel ma być określony w sposób konkretny i jednoznaczny, niepozostawiający miejsca na dowolność interpretacji.

Mierzalny – dobrze określony cel powinien dawać nam możliwość sprawdzania postępów na drodze do jego realizacji. Równie ważne jest to, abyśmy mieli jasność co do tego, po czym poznamy, że cel został osiągnięty np. zdanie egzaminu językowego.

Atrakcyjny – to punkt mówiący o źródłach motywacji do realizacji celu. Atrakcyjny cel to taki, który niesie wyzwanie, ale także jego realizacja daje nam wymierne korzyści. Określenie atrakcyjności celu to przede wszystkim odpowiedź na pytanie, po co w ogóle chcę realizować taki cel? Pomocne może być tu zrobienie tabelki zysków i strat związanych z realizacją celu bądź z jego niezrealizowaniem.

Realistyczny – czyli możliwy do osiągnięcia. Najważniejsze jest tu określenie, czy mam czas i siły (albo szerzej – zasoby) na realizację tego celu. Inaczej na planowaniu się skończy…

Terminowy – czyli z określoną datą, do jakiej chcemy zrealizować nasz cel. Ustalenie terminu, w którym chcemy zrealizować postawiony sobie cel, zwiększa mobilizację do działania. Bez tego łatwo wpaść w pułapkę odkładania realizacji celu na później. Jeśli ma to być czynność systematyczna jak na przykład kurs języka angielskiego, warto określić również dni i godziny zajęć.

Nauka języka obcego jako postanowienie noworoczne

Postanowienia noworoczne nie muszą być aż tak ambitne, jak to powyżej. Dostosujcie noworoczną zmianę do własnych możliwości i wolnego czasu, który jesteście w stanie wygospodarować na ich realizację. Potraktujcie je jako coś pozytywnego, a nie konieczność wyrzeczenia się czegoś. Mniejsze cele łatwiej osiągnąć i mamy dużo większe szanse na ich skuteczne wprowadzenie w nasze życie. To może doprowadzić do efektu domina, czyli jedna mała zmiana pociągnie za sobą kolejną i kolejną. Tego właśnie Wam gorąco życzymy w Nowym Roku!

Leave a Reply

en_GBEnglish

Popup

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.

Are you going out?

Try our new tool to learn correct English pronunciation in two versions, original / extended on our global site for free for 1 day.

Join the newsletter and get a code!

     Dołącz do newslettera!

    Uzupełnij dane i otrzymuj najnowsze informacje na temat kursów i kuponów rabatowych na kursy językowe.