https://cambridge.pl
Skip to content

Dlaczego szkoły publiczne nie przygotowują dobrze do matury z języka angielskiego?

Po pierwsze, odpowiadając sobie na to pytanie, powinniśmy zastanowić się nad tym, czego tak naprawdę oczekujemy od szkoły? Jedni powiedzą, że skoro zajęcia prowadzone w szkole są obowiązkowe, to powinny odbywać się na jak najwyższym poziomie. Inni zauważą, że większość placówek nie ma fizycznej i finansowej możliwości stworzenia małych grup do nauki, bądź zatrudnienia native speaker’a. To wszystko powoduje, że ucząc się języka w szkole, musimy pogodzić się z faktem, iż poznamy tam jedynie podstawy. Nie ma możliwości nauczenia się biegle języka w sytuacji, gdy mamy z nim kontakt jedynie 3 razy w tygodniu, w około 30-osobowej grupie.

Zajęcia z języka angielskiego w szkole są obowiązkowe. Przez to zarówno uczniowie, jak i nauczyciele muszą zmierzyć się z wieloma problemami.

Za duże grupy i problemy z motywacją

Oczywiście, duża część grupy chce uczyć się języka i poszerzać swoją wiedzę, lecz niemożliwe jest, aby 30 osób utrzymało wysoki poziom motywacji i skupienia przez cały czas trwania zajęć. Często wystarczy 5 minut bezczynnego siedzenia na zajęciach — np. w trakcie sprawdzania listy obecności czy pracy domowej, aby cały zapał i ochota do nauki gdzieś umknęły.

Mała ilość konwersacji

Kolejnym problemem jest zbyt mała ilość konwersacji. Nauka zasad gramatycznych i słówek to jedno, lecz dopiero wykorzystanie ich w praktyce pokazuje, jak tak naprawdę posługujemy się językiem. Jednym z zadań maturalnych jest wykazanie się umiejętnością prowadzenia rozmowy w języku angielskim. To właśnie dzięki prostym dialogom utrwalamy wiedzę zdobytą w trakcie zajęć i nabieramy pewności siebie, pokonując stres związany z używaniem obcego akcentu.

Schematyczność nauki i brak ciekawych materiałów

Zajęcia w szkole w klasie maturalnej bazują głównie na wykorzystaniu repetytorium. Jest to bardzo schematyczny podręcznik, w związku z czym lekcje już po kilku tygodniach stają się przewidywalne. Oczywiście, nie można zaprzeczyć, że dzięki takiemu podejściu utrwalanie zdobytej w trakcie całej edukacji wiedzy jest łatwiejsze i pozwala na systematyczne powtarzanie materiału. Jednak powoduje to spadek motywacji i ‘automatyczne’ wykonywanie kolejnych ćwiczeń. Warto pamiętać, że matura z języka angielskiego to nie tylko pytania testowe, lecz także m.in. wypracowanie czy speaking, na których zdający może wykazać się swoją znajomością języka i pozytywnie zaskoczyć egzaminatorów.

Brak widocznego celu w nauce języka

Nauka języka obcego w szkole traktowana jest zwykle jako obowiązek. Uczniowie nie próbują znaleźć w tym większego sensu – przychodzą na zajęcia, ponieważ tego się od nich wymaga. Nauczyciele realizując program nauczania, często zapominają o tym, by zapoznać uczniów nie tylko z podstawowymi zasadami języka angielskiego, lecz także pokazać im, w jakich sytuacjach w realnym życiu, będą mogli te umiejętności wykorzystać.

Zajęcia dodatkowe dają większą motywację do nauki

Biorąc udział w zajęciach dodatkowych sami decydujemy się na poszerzanie swojej wiedzy. Nie jest to coś narzuconego, więc tym łatwiej jest nam utrzymać motywację do nauki. Na kursach z języka angielskiego, częściej niż w trakcie lekcji mamy szansę zetknąć się z przykładami z życia codziennego. Lektorzy, bazując na wiedzy, którą zdobywamy w szkole, mogą poświęcić więcej czasu na dialogi i zastosowanie jej w praktyce. Pokazuje to celowość nauki, dzięki czemu zwiększa się zarówno motywacja, jak i zaangażowanie na zajęciach.

Podsumowując, kursy z języka angielskiego dają nam możliwość poszerzenia swojej wiedzy i przyzwyczajenia się, do stosowania jej w praktyce. Dzięki temu łatwiej jest nam utrzymać wysoką motywację i zobaczyć cel nauki. To z kolei procentuje lepszymi osiągnięciami i szybszymi efektami. Decyzję o zapisaniu się na kurs powinniśmy jednak dobrze przemyśleć, ponieważ jest to też pewnego rodzaju zobowiązanie. Podejmując się go, powinniśmy pamiętać, że zarówno my, jak i reszta grupy będzie liczyła na nasz zapał do nauki. Oznacza to, że aby kurs z języka angielskiego przyniósł pożądany efekt, powinniśmy być w niego zaangażowani na 100%.

Leave a Reply

en_GBEnglish

Popup

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.

Are you going out?

Try our new tool to learn correct English pronunciation in two versions, original / extended on our global site for free for 1 day.

Join the newsletter and get a code!

 



    Dołącz do newslettera!

    Uzupełnij dane i otrzymuj najnowsze informacje na temat kursów i kuponów rabatowych na kursy językowe.