https://cambridge.pl
Skip to content

Lepsze lekcje indywidualne czy kurs grupowy

Nauka języków obcych jest w dzisiejszych czasach niezwykle istotna. Zdobycie lepszej pracy czy wymarzona podróż za granicę ściśle wiąże się ze znajomością języka obcego. Angielski oraz niemiecki niewątpliwie są najczęściej wybieranymi językami. Na świecie powstaje coraz więcej zagranicznych firm, w których wymagana jest ich znajomość.

Większość szkół językowych oferuje kursy angielskiego grupowe. Czy lekcje grupowe dają nam efektywne nauczanie? Zobaczmy, jakie są za i przeciw obu rozwiązań. Będzie to pomocne w wyborze odpowiednich kursów języków obcych. W dzisiejszych czasach nauka słów obcych to podstawa. Bez ich znajomości trudno się obejść, zarówno w pracy, jak i w czasie zagranicznych wojaży. Są różne sposoby na naukę nowego języka.

Kursy języka angielskiego indywidualne

Indywidualne kursy językowe są droższą opcją nauki języka obcego. Jednak, decydując się na taki kurs, jesteśmy na tyle w komfortowej sytuacji, że lektor szkoły językowej jest wyłącznie do naszej dyspozycji. Sami wybieramy częstotliwość zajęć, może to być raz w tygodniu, dwa razy w tygodniu, a nawet codziennie. Możemy uczyć się rano lub wieczorem.

Decydując się na lekcje indywidualne, poziom zaawansowania kursu języka angielskiego dostosowany jest do naszej wiedzy i znajomości mowy Brytyjczyków. Jeśli pracujemy na przykład, w branży informatycznej to taki kurs języka angielskiego może być dostosowany do pracy, jaką wykonujemy tj. słownictwo związane z branżą IT. Słuchacz wykonuje ćwiczenia z konwersacji związane z branżą, jaką pracuje. Tak, aby mógł wykorzystać znajomość języka obcego w swojej pracy.

Podczas lekcji indywidualnych przerabiamy dużo więcej materiału na zajęciach niż podczas lekcji grupowych. Lektor prowadząc zajęcia grupowe, musi skupić się na wszystkich uczestnikach zajęć i z każdym z nich pracować. Uczęszczając na zajęcia indywidualne lektor, skupia swoją uwagę tylko na jednej osobie. Niektórzy uczniowie wybierają zajęcia indywidualne, ponieważ są nieśmiali. Bardziej komfortowo czują się na zajęciach w kameralnej atmosferze.

Kursy grupowe języków obcych

Wiele osób woli jednak uczyć się w grupie, gdzie znajduje się więcej osób. Na zajęciach grupowych możemy wymieniać się doświadczeniami w uczeniu języka obcego z innymi ich uczestnikami. Możemy nawiązywać nowe znajomości czy nawet przyjaźnie. Tego rodzaju zajęcia będą idealne dla osób, które lubią przebywać z ludźmi i publiczne zabieranie głosu oraz współpraca z innymi nie sprawia im żadnych problemów. Jednym z ważniejszych elementów zajęć w grupach są dyskusje oraz różnego typu ćwiczenia w parach. Bardzo często kursy grupowe prowadzone są przez native speakerów, którzy nie mówią po polsku. Jest to utrudnienie dla ucznia, które motywuje go bardziej do nauki mowy Brytyjczyków.

Wiele szkół językowych otwiera nabór na kursy w grupach, które liczą 15 osób, a nawet 20 osób. Jest to dbałość jedynie o finanse szkoły, nie o jakość nauczania. Takie kursy są mniej efektywne. W dużej grupie lektor nie jest w stanie pracować z każdym uczniem z osobna, aby w większej mierze wytłumaczyć mu materiał, z którym ma trudności. Grupy powinny posiadać maksymalnie 10 osób, aby spełniły swoje zadania.

Zalety kursów języka angielskiego indywidualnych

Individual lessons mają wiele zalet. Przede wszystkim, uwaga nauczyciela jest w pełni skupiona na jednym uczniu. Przez to uczeń słucha uważniej i zmuszony jest do częstszego zabierania głosu. Ponadto, po wykonanym zadaniu nie czeka, aż zrobią je inni uczestnicy lekcji, ani też nie spieszy się, by dogonić pozostałych. Nauczyciel w pełni dostosowuje tempo zajęć tylko do jednej osoby. Pozwala to, na sprawniejsze przeprowadzenie zajęć i idealne dopasowanie ich programu pod kątem poziomu znajomości języka prezentowanego przez ucznia.

Co więcej, językowe kursy indywidualne bywają zbawieniem dla wielu osób, które nie do końca odnajdują się na zajęciach w grupie. Często przy innych kursantach trudniej jest się im skoncentrować. Rywalizacja obecna na zajęciach bywa dla nich demotywująca. Zajęcia indywidualne mają też inne zalety. Można wśród nich wymienić elastyczność terminów, stałe monitorowanie postępów oraz możliwość dobierania zajęć pod kątem zainteresowań i potrzeb ucznia.

Wady kursów indywidualnych

Choć zajęcia indywidualne z lektorem mają wiele plusów, to niestety mają też kilka wad. Po pierwsze, dla niektórych, gdy lektor skupia na nich uwagę, może być męczące i wywierające presję. Ponadto, wyeliminowanie kontaktu z innymi uczniami nie daje możliwości oceny swoich możliwości, co jest łatwe w przypadku zajęć grupowych.

Podczas lekcji indywidualnych nie można również wykorzystywać niektórych metod nauki. Na przykład praca w parach lub grupach, dramy i inne zadania wymagające interakcji. Z tego powodu zajęcia w odczuciu ucznia mogą wydawać się bardziej jednostajne. Największą wadą jest jednak ich cena. Koszty kursów indywidualnych znacznie przewyższają ceny kursów w grupach.

Zalety kursów grupowych języka angielskiego

Jest to model, do którego przywykamy od najmłodszych lat w przedszkolach i szkołach. Zaletą uczenia się języka obcego w grupie jest przede wszystkim możliwość przeprowadzania bogatych konwersacji. Duża liczba uczestników dialogu wpływa pozytywnie na jego przebieg. Rozmowa jest bardziej naturalna i płynna, gdy rozmawiają równi sobie statusem studenci, a nie w przypadku rozmowy kursanta z nauczycielem. Czasem grupa rozmawia tak zapamiętale, że nauczyciel tylko stoi i patrzy, jak podopieczni uczą się od… siebie nawzajem! Zawsze jednak jest na miejscu, aby wkroczyć, gdy rozmowa zejdzie na tematy zupełnie niezwiązane z zajęciami lub uczeń potrzebuje wsparcia.

Wady kursów grupowych

Zdarza się, że do jednej grupy trafiają osoby o różnych osobowościach. Podczas gdy jeden uczestnik zajmuje uwagę całej grupy. Inny zamyka się w sobie i unika interakcji z użyciem języka obcego. Pogłębia przez to barierę językową i nie odnosi pełnych korzyści z zajęć. Dobry nauczyciel języka obcego musi szybko wychwytywać tego typu symptomy i trzymać rękę na pulsie, hamując zapędy osób śmiałych i uzdolnionych, a ośmielając te bardziej skryte.

Leave a Reply

en_GBEnglish

Popup

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.

Are you going out?

Try our new tool to learn correct English pronunciation in two versions, original / extended on our global site for free for 1 day.

Join the newsletter and get a code!

     Dołącz do newslettera!

    Uzupełnij dane i otrzymuj najnowsze informacje na temat kursów i kuponów rabatowych na kursy językowe.