https://cambridge.pl
Skip to content

Jak sprawdzać postępy w nauce języka obcego online?

  • by

Przy systematycznej i wytrwałej pracy postępy robisz każdego dnia. Czasami są one niewidoczne, jednak to właśnie drobne różnice w nauce języka sprawiają, że poprawiasz swoje umiejętności. Każde nowo zapamiętane słowo, utrwalona konstrukcja, czy powtórzony czas przyczynia się do poprawy Twojej znajomości danego języka. Jednak jak możesz sprawdzić swój obecny poziom zaawansowania językowego i zobaczyć, jakie zrobiłeś/aś postępy?

Sprawdź swój poziom językowy, a następnie sięgnij sięgnij po materiały i zadania, które są o poziom językowy wyżej – spróbuj rozwiązać trochę trudniejsze zadania i przetestuj swoje umiejętności. Pamiętaj, żeby nie robić zadań znacznie przekraczających Twoją znajomość języka obcego, żeby nie zniechęcić się.

– Napisz test lub sprawdzian, który kiedyś sprawiał Ci trudność – musi to być na tyle dawno zrobione ćwiczenia, żebyś nie pamiętał/a ich rozwiązań. Czy dalej sprawiają Ci problem? Dzięki takiemu sprawdzeniu, możesz zobaczysz, jakie zadania przysparzają Ci mniejszy problem, a nad jakimi musisz jeszcze popracować.

Jeśli uczysz się z tekstów, poszukaj swoich starych notatek. Sprawdź wyrazy, które notowałeś/aś jako nowe słowa, których musisz się nauczyć. Ile z nich pamiętasz, a ile musisz jeszcze utrwalić? Przetestuj swoją wiedzę i przypomnij sobie, jak bardzo wzbogaciło się Twoje słownictwo.

Sprawdź swoje poprzednie emaile, listy, czy jakiekolwiek teksty pisane. Popraw ewentualne błędy lub spróbuj napisać tekst od nowa. Porównaj stary z nowym i zobacz na ile łatwiej Ci się go pisało oraz o ile mniej błędów popełniłeś/aś.

Czy uczyłeś się kiedyś na platformach e-learningowych, które pozwalały Ci rozmawiać z native speakerami z wielu państw? Czy rozmawiałeś w języku obcym z innymi? Zastanów się jak długo musiałeś/aś zastanawiać się nad ułożeniem zdania, ile razy się jąkałeś/aś, ile wychodziło nieporozumień? Porównaj dawne rozmowy w języku angielskim z tymi, które prowadzisz obecnie. Jak to wygląda obecnie?

Przeanalizuj, ile dawniej rozumiałeś/aś z oglądanego filmu. Czy wyłapujesz pojedyncze słowa, czy może już jesteś w stanie zrozumieć całe fragmenty? Czy kojarzysz akcent? Przetestuj swoje rozumienie ze słuchu i porównaj je!

Możesz też do tego wykorzystać naszą platformę e-learningową Sensations English, dzięki której nauczysz się języka poprzez czytanie autentycznych artykułów i oglądanie wideo z całego świata.


Sprawdź na jakim poziomie znajomości danego języka obcego jesteś

Wykonywanie testów poziomujących jest świetnym sposobem na sprawdzenie swoich postępów. Nie rób ich jednak w zbyt krótkim odstępie czasowym. Jeśli zrobisz test po tygodniu samodzielnej nauki, wyniki mogą nie być zadowalające. Najważniejsze jest to, żeby uczyć się i powtarzać. Musisz też pamiętać, że nauka języka to długotrwały proces. 

Darmowy test poziomujący możesz wykonać na naszej stronie!

Dlaczego monitorowanie postępu w nauce jest ważne?

Ocena postępu jest bardzo ważna, ponieważ dodaje motywacji, a przy okazji pozwala dowiedzieć się o słabych i mocnych stronach. Warto co jakiś czas sprawdzać progres naszej nauki, ponieważ dzięki temu łatwiej nam będzie nie porzucać planów dotyczących kształcenia mowy. 


Jeśli masz problem w samodzielnej nauce i nie możesz zrozumieć danego zagadnienia, wypróbuj nasze 25-minutowe e-konwersacje! Możesz zapisać się na pojedynczą lekcję i sprawdzić, czy taki tryb nauki Ci odpowiada, albo wykupić od razu cały pakiet i mieć pewność, że nad Twoją nauką czuwa doświadczony nauczyciel!

Jak ocenić swój postęp w nauce języka obcego?

Zawsze możesz też poprosić o ocenę swoich postępów swojego nauczyciela lub osobę, która dobrze zna angielski. Ocenienie tego, jak Ci idzie, może być bardzo proste, a przyniesie same korzyści.

Możesz równocześnie pracować sam oraz uczęszczać na zajęcia z nauczycielem dzięki nauce blended-learning! Ucz się w każdym miejscu i czasie na naszych wyjątkowych platformach e-learningowych oraz daj się pokierować na właściwy tor nauki dzięki naszej wspaniałej kadrze polskich lektorów i native speakerów!

Zapisz się na zajęcia, by mieć pewność, że robisz postępy

Innym sposobem jest zapisanie się na jednorazowe zajęcia lub kurs z lektorem, który kompetentnie oceni Twoją wiedzę. Jest to rozwiązanie o tyle dobre, że taka wykwalifikowana osoba może zwrócić uwagę na to, co w Twojej znajomości języka jest lepsze, a co gorsze i doradzi Ci jak podnieść jej poziom. Oprócz tego może nakierować Cię na odpowiedni tok nauki, który pozwoli Ci osiągnąć wymarzony progres, w jak najkrótszym czasie. Sprawdzi również Twoją wymowę, co jest dodatkowym atutem takiego spotkania. Możesz też zapisać się na nasz audyt językowy, który oceni i potwierdzi Twoją znajomość obcej mowy. To bardzo dobre rozwiązanie dla osób, które nie chcą zapisywać się na dodatkowe lekcje, ale przy okazji chcą mieć certyfikat zaświadczający o ich zaawansowaniu językowym, mogący przydać się w pracy. 

Pamiętaj, progres przyjdzie z czasem

Pamiętaj, że nauka języka wymaga czasu, dlatego nie zniechęcaj się jeśli uważasz, że Twoje postępy są nieproporcjonalne do czasu kształcenia. To może ocenić tylko osoba dobrze znająca język i nauczyciel. Warto pamiętać, że postęp to nawet każde nowo nauczone, pojedyncze słowo.

Tags:

Leave a Reply

en_GBEnglish

Popup

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.

Are you going out?

Try our new tool to learn correct English pronunciation in two versions, original / extended on our global site for free for 1 day.

Join the newsletter and get a code!

     Dołącz do newslettera!

    Uzupełnij dane i otrzymuj najnowsze informacje na temat kursów i kuponów rabatowych na kursy językowe.