Najczęściej zadawane pytania
Typy kursów
Nauka w formie tzw. blended-learningu to sposób nauki hybrydowej. Łączy ona metodę tradycyjną, czyli naukę się z lektorem, a także aktywności zdalne, jak dostęp do platformy e-learningowej. Dzięki temu pogłębiasz swoją naukę i nie jesteś ograniczony/a do tematów narzuconych przez nauczyciela. Masz też możliwość dopytania się o wyjaśnienia niezrozumiałych dla ciebie zagadnień.
Więcej o blended-learning dowiesz się tutaj: Co to jest Blended-learning?
E-learning, jak sama nazwa wskazuje, jest to nauka online. Ogólnie rozumiany e-learning jest definiowany jako zdalne nauczanie/nauczanie online, czyli przystąpienie do kursu, gdzie zajęcia prowadzone są na żywo przez nauczyciela z jego domu poprzez jedną z platform umożliwiających video rozmowy, lub gdzie zajęcia są nagrane, a użytkownik je odsłuchuje. Mówimy o tym typie przyswajania wiedzy również wtedy, gdy kursant wykorzystuje platformy edukacyjne, czyli kształci się na własną rękę online. Natomiast w naszej szkole, zajęcia prowadzone przez naszych wykwalifikowanych lektorów określamy terminem „zajęcia online”, a nazwę „e-learning” zachowujemy wyłącznie na naukę samodzielną poprzez wykorzystanie platform e-learningowych (edukacyjnych).
Chcesz wiedzieć więcej i poznać, jakie mamy platformy w swojej ofercie?
Kliknij tutaj: Platformy e-learningowe.
Nasza szkoła stawia na naukę metodą edutainment, czyli uczenie się, połączone z rozrywką, dzięki czemu nowe informacje są łatwiej przyswajane.
Z nami możesz wybrać skrojony pod siebie kurs, ze względu na nasz szeroki wachlarz wariantów. Możesz uczyć się online, z lektorem (native speakerem lub lektorem polskim), samodzielnie, stacjonarnie, indywidualnie, grupowo… Mamy tego naprawdę wiele!
Nie istotne, w jakim jesteś wieku, ponieważ uczymy wszystkie grupy wiekowe! Nie musisz też brać udziału w zajęciach sam_ – możesz skorzystać z lekcji dla duetów czy dla rodziny.
Masz możliwość wybrania kursu z zakresu języka, który Cię interesuje – w naszej ofercie posiadamy m.in. zajęcia języka angielskiego ogólnego, angielskiego biznesowego, angielskiego specjalistycznego, czy tematyczne lekcje angielskiego, kursy egzaminacyjne, zajęcia z francuskiego, niemieckiego, hiszpańskiego, włoskiego, czy rosyjskiego.
Ucząc się z nami masz gwarancję usługi na bardzo wysokim poziomie – jesteśmy na rynku już ponad 30 lat i zostaliśmy laureatami wielu prestiżowych konkursów (jak np. Orły Edukacji czy Jakość Roku). Nasi lektorzy to osoby z wyższym wykształceniem kierunkowym oraz międzynarodowymi certyfikatami (jak DELTA, TEFL czy CELTA) oraz ogromną ilością kreatywności.
Więcej o naszej szkole przeczytasz tutaj: Korzyści z nauki w Cambridge School of English
Nauka języków
Odpowiadając jednym słowem – nie! Języka obcego można nauczyć się w każdym wieku. Człowiek uczy się przez całe życie, więc nigdy nie jest za późno. Pojawiło się w Tobie zainteresowanie i tym samym chęć czy potrzeba, których nie można ignorować. Nauka nowego języka wiąże się również z poznaniem nowej kultury, przekonań czy sposobu życia. Teraz tylko wystarczy wybrać odpowiednią formę nauki i kurs językowy.
Sprawdź, jaki kurs jest najlepszy dla ciebie!
Nauka słówek często może się wydawać nużąca, ale jest też sporo sposobów na jej urozmaicenie.
Przykładami najlepszych sposobów uczenia się słówek są karteczki naklejane w widocznych miejscach, fiszki, mapy myśli, aplikacje dedykowane do uczenia się słówek, skojarzenia, czytanie po angielsku, a także oglądanie filmików. Bardzo ważna jest systematyczność w działaniu i poświęcanie krótkiego czasu każdego dnia na uczenie się języka. Różnym osobom odpowiadają różne sposoby uczenia się. Wypróbuj kilka z nich i sprawdź, który odpowiada Ci najbardziej.
Oglądanie filmów i seriali jest skutecznym sposobem osłuchiwania się z językiem, który łączy przyjemne z pożytecznym. Najważniejsze w tej formie doskonalenia języka jest korzystanie z napisów, a nie lektora czy dubbingu, który zagłusza oryginalny język. Najlepiej wybrać odcinki lub filmy, które są stosunkowo krótkie i można je oglądać kilka razy. Po raz pierwszy oglądamy odcinek z polskimi napisami i po ogólnym zrozumieniu przechodzimy do kolejnego obejrzenia z wykorzystaniem napisów w języku, którego się uczysz. Następnie oglądamy odcinek po raz trzeci, tym razem bez napisów. Dla osób dopiero rozpoczynających naukę danego języka, lepszym rozwiązaniem będzie oglądanie bajek dla dzieci, w których stosuje się dużo prostszy język.
Czytaj więcej tutaj: Innowacyjna nauka online poprzez autentyczne treści wideo oraz artykuły
Przede wszystkim warto wiedzieć, że bariera językowa jest czymś bardzo często spotykanym. Wynika ona z niewiary w swoje umiejętności językowe lub obaw, że nasza niedoskonała wymowa wyda się rozmówcy śmieszna. Istnieje kilka metod, które mogą pomóc w pokonaniu tych przeszkód. Odgrywaj w wyobraźni rozmowy i twórz dialogi w obcym języku. Powtarzaj własnymi słowami to, co właśnie przeczytał_ś w książce czy czasopiśmie. Dobrym pomysłem jest również interakcja z graczami z innych krajów w trakcie gier online. W ferworze emocji związanych z rozgrywką łatwo zapomnieć o niepewności co do własnych umiejętności językowych, które w tym momencie stają się zupełnie drugorzędne. Możesz też spróbować znaleźć znajomych niemówiących po polsku w świecie rzeczywistym, poprzez kontakty towarzyskie czy pracę lub poprzez przeróżne aplikacje na telefon. Zobaczysz, jak szybko uwierzysz w siebie i swoje możliwości! Wypróbuj nasze innowacyjne narzędzie do nauki wymowy: Cambridge AI Speech Tutor!
Nauka języka obcego przydaje się o wiele częściej niż się tego spodziewamy. Można by pomyśleć, że to tylko dodatkowy atut przy szukaniu pracy, lub zapisaniu się na uczelnię. Jednak, poznanie nowej mowy da Ci o wiele więcej:
– Sprawi, że będziesz swobodniej czuł/a się za granicą – rozmowy staną się o wiele prostsze, przez co będziesz znacznie spokojniejszy. Będziesz miał okazję dowiedzieć się więcej o tradycjach danego kraju.
– Zdobędziesz wielu nowych, międzynarodowych znajomych. W Internecie znajdziesz mnóstwo osób interesujących się tym samym co Ty, jednak ich poznanie nie zawsze jest możliwe bez znania, chociażby języka angielskiego.
– Dodatkowy język jest nie tylko ozdobnikiem do CV. Pracodawcy naprawdę zwracają na to uwagę. Twoje szanse zatrudnienia znacznie wzrosną, a dodatkowo, jest duże prawdopodobieństwo, że będziesz mógł/a wymagać wyższych zarobków.
– Znajomość obcej mowy jest też pomocna w dostaniu się na wymarzone studia za granicą. Zagraniczne uczelnie bardzo często wymagają odpowiednich certyfikatów językowych. Przy rekrutacji na polskie uczelnie, szczególnie w większych miastach, bardzo ważne są dodatkowe punkty, dlatego warto dobrze opanować dany język obcy.
Warto stawiać sobie pewne progi, po których osiągnięciu, w jakiś sposób się nagrodzisz. Nie muszą to być duże nagrody – czasami wystarczy sama satysfakcja, wyjście na spacer, czy zjedzenie ulubionego dania. Takie drobne czynniki motywujące sprawią, że będziesz miał_ dalszą chęć do nauki. Wystarczy, że dostosujesz je pod swoje preferencje, a na pewno bardzo Ci pomogą. Pamiętaj też, by nie wymagać od siebie pracy ponad własne siły. Postęp jest ważny, jednak potrzeba do niego czasu. Nikt nie stanie się profesjonalist_ą w jeden dzień! Jeśli będziesz systematycznie pracować i skupiać się na nauce, Twoja znajomość języka na pewno się poprawi.
Czytaj więcej tutaj: Jak nie porzucić planu nauki języka obcego?
Kiedy już nauczysz się kilku słówek czy zasad gramatycznych w języku obcym, to pojawia się pytanie „Jak utrwalić nowo poznaną wiedzę?”.
Ważne jest, aby nie wychodzić z ciągłych interakcji z danym językiem i poszerzać go jeszcze bardziej – tzn. czytać książki, oglądać filmy, słuchać muzyki, czy wiadomości w danym języku. Szukaj okazji do użycia go, bo informacje nieużywane mają tendencję do uciekania nam z głowy. Dlatego, by utrzymać swój poziom znajomości języka, wplataj go we wszystko co możesz. Jeśli nie masz z kim rozmawiać, zawsze możesz wejść na jedną z aplikacji stworzonych do poznawania osób z różnych zakątków świata, albo nawet mówić do siebie same__!
Zajrzyj tutaj, po dodatkowe informacje: Jak utrwalać język obcy?
Jednym z najważniejszych elementów podnoszenia poziomu swoich umiejętności językowych jest jak najczęstsze jego używanie. Jednak mówienie do siebie nie wystarczy. Ale skąd wziąć partnera do rozmowy?
Najlepiej jest szukać native speakerów, ale (o ile nie mamy ich już wśród rodziny czy znajomych) można początkowo nie wiedzieć gdzie.
W poszukiwaniach możesz wykorzystać wszelkie dobrodziejstwa Internetu i przeglądać grupy facebookowe lub strony typu ,,pen pal’’. Istnieje też wiele aplikacji czy grup tandemowych, ale możesz też taką osobę znaleźć na grupach niezwiązanych z nauką języka obcego, a na tych poświęconych twoim zainteresowaniom.
Więcej przeczytasz tutaj: Jak znaleźć partnera/kę do rozmowy w języku obcym?
Przy systematycznej i wytrwałej pracy postęp robisz każdego dnia. Czasami jest on niewidoczny, jednak to właśnie te drobne różnice w nauce języka sprawiają, że stajesz się coraz lepsz_. Każde nowo zapamiętane słowo, utrwalona konstrukcja, czy powtórzony czas przyczynia się do poprawy Twojej znajomości danej mowy. Wykonywanie testów poziomujących jest świetnym sposobem na sprawdzenie progresu. Nie wykonuj ich jednak w zbyt krótkim odstępie czasowym. Jeśli zrobisz test po tygodniu nauki, wyniki mogą nie być zadowalające. Musisz pamiętać, że nauka języka to długotrwały proces. Zawsze możesz też spytać o to swojego nauczyciela lub osobę, która dobrze zna angielski. Ocenienie tego, jak Ci idzie, może być bardzo proste, a przyniesie same korzyści. Jeśli zrobił_ś postępy, pamiętaj, by nie spoczywać na laurach, póki nie będziesz zadowolon_ ze swoich umiejętności.
Find out more here: Jak sprawdzić swoje postępy w nauce języka obcego?
To zależy od tego w jak szybki sposób chcesz osiągnąć dany poziom językowy. Jednak, mimo wszystko, możesz nauczyć się języka poświęcając na to minimalną ilość czasu dziennie. Jeśli Twój czas jest naprawdę ograniczony lub Twoje godziny pracy nie są stałe, dobrym wyborem będzie nauka samodzielna. Będziesz m_gł_ sam_ zdecydować kiedy się uczysz. Jeśli możesz zagospodarować więcej czasu, warto zapisać się na kurs. Będzie to dla Ciebie motywacją, by uczyć się języka każdego dnia, a przy okazji będziesz miał_ za nauczyciela osobę profesjonalną, która dopilnuje, byś podczas nauki obrał_ właściwy kierunek działania, co zwiększy Twoje postępy w nauce.
Oczywiście, że tak. Nauka języka zostaje z nami na całe życie. Nie będziesz musiał_ martwić się, że czegoś nie zrozumiesz, albo nie będziesz wiedział_ co znaczy dane słowo. Osoby nieznające języka obcego bardzo często muszą prosić innych o pomoc, szczególnie za granicą. Nawet przy drobnych sytuacjach jak na przykład zapytanie o to, gdzie jest najbliższa toaleta. Będziesz bardziej samodzieln_ i nie będziesz musiał_ polegać na innych w podobnych sytuacjach. Oprócz tego, nie będziesz musiał_ stresować się na wycieczkach do innych państw. Na emeryturze masz bardzo dużo wolnego czasu, który czasami możesz pożytkować na wyjazdach za granicę. Jeśli będziesz znał_ język obcy, unikniesz wstydliwych sytuacji, w których nie będziesz wiedział_ jak zadać pytanie obcokrajowcowi. Oprócz tego, będziesz m_gł_ pomóc młodszym osobom z twojej rodziny lub grona znajomych przy uczeniu się języka. Istnieją również badania potwierdzające to, że uczenie się języków zmniejsza ryzyko zachorowania na chorobę Alzheimera. Jest wiele korzyści, które przydadzą się nie tylko w nietypowych, ale i codziennych sytuacjach.
Tak samo jak przy ćwiczeniu akcentu – przede wszystkim rozmawiając. Może to być na początku trudne – słaba znajomość języka może sprawić, że powstanie w Tobie bariera językowa. Możesz spokojnie i poprawnie pisać po angielsku, jednak przy mówieniu będziesz popełniać błędy. Dlaczego tak się dzieje? Mówienie, a pisanie to zupełnie inne czynności. Rozmowy są zazwyczaj o wiele bardziej stresujące, ponieważ widzisz rozmówcę i często masz mniej czasu na zastanowienie się nad wypowiedzią. Należy jednak pamiętać, że każdy popełnia błędy, nawet native. Płynność przychodzi z czasem, a po drodze może Ci się zdarzać popełniać błędy spowodowane stresem. Nawet w rodzimym języku zdarzają się takie pomyłki. Pamiętaj, “praktyka czyni mistrza”.
Odpowiedź na to pytanie w dużej mierze zależy od Twoich dalszych planów. Język angielski zawsze się przydaje, dlatego warto zastanowić się, jakie korzyści przyniesie Ci jeszcze lepsza znajomość angielskiego lub innego języka obcego. Przyda Ci się ona wtedy, gdy będziesz chciał_ wyjechać na studia, lub do pracy za granicę. Wtedy warto osiągnąć przynajmniej C1. Poziom B2 pozwoli Ci na swobodną rozmowę na wiele tematów i kontakt z ludźmi za granicą. Jednak, jeśli masz okazję dalej się go uczyć, warto z niej skorzystać. Poziomy językowe wyższe niż B2 będą cennymi atutami w CV. Jeśli jednak uważasz, że Twój angielski jest na zadowalającym poziomie i nie potrzebujesz już dalej się kształcić, zawsze możesz wybrać inny język do nauki. Może jest jakiś, który zawsze chciał_ś poznać, ale nie miał_ś czasu? Albo uważasz, że kolejny język pozwoli Ci znaleźć wymarzoną pracę? W takim razie, warto rozważyć rozpoczęcie nauki.
Zdarzają się osoby, które znają język angielski tylko z filmów, książek, albo poprzez kontakt z innymi ludźmi. Taka nauka jest bardzo ważna, ale musi z nią iść w parze również nauka konstrukcji gramatycznych, czasów i wymowy. Bardzo często, osoby, które nigdy nie przykładały wagi do swojej nauki, mogą mówić po angielsku intuicyjnie. Nie wiesz, kiedy stosuje się dany czas, ale używasz go w rozmowie z innymi? To może oznaczać, że powin_n_ś powtórzyć wiedzę teoretyczną z angielskiego. Praktyka języka jest bardzo ważna, ale musi być poparta teorią. Warto zapisać się na kurs, podczas którego nauczyciel sprawdzi, jaka tak naprawdę jest Twoja znajomość języka angielskiego. Wytłumaczy Ci też wtedy, kiedy używać danych konstrukcji gramatycznych, przez co nie będziesz już dłużej używał_ ich intuicyjnie, a świadomie. Poprawi to Twoją pewność siebie zarówno w mówieniu jak i pisaniu w obcej mowie, ponieważ nie będziesz musiał_ zastanawiać się, czy to co właśnie powiedział_ś lub napisał_ś jest poprawne gramatycznie.
Nauka angielskiego lub innego języka obcego nie musi być stresująca. Natomiast to czy będzie taka czy nie, zależy to od Ciebie. Przed rozpoczęciem nauki, warto najpierw poświęcić trochę czasu na organizację planu dnia. Znajdź i wypisz swoje motywacje do nauki nowego języka, korzyści jakie nowo zdobyta umiejętność przyniesie i cele, w których osiągnięciu Ci ona pomoże. Zastanów się jaki tryb nauki ci najbardziej pasuje, czy to kurs grupowy, w duecie, indywidualny (online lub stacjonarnie) czy może wolisz wykupić dostęp do platformy e-learningowej, ucząc się całkowicie na własną rękę. Wybór należy do ciebie!
Na to pytanie niestety nie ma prostej odpowiedzi. Jeżeli uczestniczysz w zajęciach językowych 1-2 razy w tygodniu to mimo wszystko powinien_ś przeznaczyć dodatkowy czas na powtarzanie i rozwijanie umiejętności. Czy to będzie 15 minut dziennie, pół godziny co drugi dzień, a może 2 godziny w weekend. Niezależnie jaki schemat będzie Ci najbardziej odpowiadał, pamiętaj, że liczy się jakość, a nie ilość! Dopilnuj, aby czas, który przeznaczył_ś na naukę był wartościowo spożytkowany.
Bardzo ważna w uczeniu się języka obcego jest systematyczność w swoich działaniach, ponieważ bez powtarzania nabytej wiedzy z czasem ona zanika. Aby ułatwić sobie naukę języka możesz wypróbować wiele efektywnych technik uczenia się, tj. zapamiętywanie przez skojarzenia, powtarzanie na głos, słuchanie podcastów czy audiobooków, rozmowa z innymi ludźmi znającymi dany język. Znajdź jedną lub kilka, które będą ci najbardziej pasowały i działaj.
Sprawdź, jaki kurs jest najlepszy dla ciebie!
Nie ma jednego uniwersalnego sposobu na uczenie się języków, dlatego najlepszym sposobem jest wypróbowanie kilku różnych technik i sprawdzenie co najbardziej Ci odpowiada. Przykładową techniką uczenia się języków jest: systematyczne słuchanie słówek, dialogów i audiobooków, tłumaczenie ulubionych piosenek, korzystanie z własnych karteczek/fiszek/skojarzeń, tworzenie historii po angielsku, korzystanie z interfejsu telefonu czy komputera w obcym języku, a także czytanie artykułów, książek czy magazynów w danym języku.
Czytaj więcej tutaj: Jak najefektywniej uczyć się samodzielnie angielskiego lub innego języka obcego?
Język możesz doskonalić w każdym momencie dnia – podczas sprzątania, spaceru czy jedzenia obiadu. Nie mowa tu o wykonywaniu ćwiczeń, czy czytaniu tekstów, a o mówieniu prostych fraz. Jeśli czynność, którą wykonujesz nie wymaga Twojej pełnej uwagi, możesz zastanowić się, co m_gł_byś powiedzieć w danej sytuacji lub prowadzić ze sobą prostą rozmowę o tym co w tym momencie robisz. Innym dobrym sposobem na utrwalanie języka jest słuchanie podcastów, radia lub piosenek w języku, którego się uczysz. Spróbuj usłyszeć, jakie dokładnie słowa padają w tekście utworu, a potem postaraj się go przetłumaczyć i zrozumieć o czym jest. Możesz również oglądać filmy po angielsku lub z angielskimi napisami, w zależności od tego jak zaawansowany jest Twój poziom znajomości angielskiego.
Czytaj więcej tutaj: W jakich sytuacjach mogę doskonalić swój angielski i jego wymowę?
Nasza uwaga jest obecnie rozpraszana tysiącami bodźców w ciągu godziny. Aby utrzymać koncentrację powinniśmy m.in. wyeliminować rzeczy rozpraszające uwagę (wyciszenie i odłożenie telefonu, posprzątanie miejsca pracy czy nauki, itp.), wykonywać jedną rzecz na raz, a także robić krótkie przerwy. Pamiętaj też, by zmieniać tematy, nie ucz się jednego zagadnienia w ten sam sposób przez dłuższy czas, ale odkrywaj nowe sposoby lub przechodź do innego.
Przede wszystkim warto ustalić cel, do jakiego dążysz. Jeśli uczysz się języka, powin_n_ś zdecydować jaki poziom językowy planujesz osiągnąć. Chęć zrealizowania kształcenia sprawi, że będziesz chętniej uczyć się nowych rzeczy. Warto też zrobić plan nauki, którego będziesz przestrzegać. Ustal, ile godzin dziennie chcesz się uczyć. Nie przekładaj tego na później, ponieważ im częściej będziesz to robił_, tym trudniej będzie Ci osiągnąć sukces. Zadbaj też o to, by Twoje miejsce nauki było spokojne i komfortowe. Dopilnuj tego, by nikt nie przeszkadzał Ci w trakcie uczenia się języka. Odłóż wszystkie „pożeracze czasu”, aby nie rozpraszały Cię w trakcie pracy nad obcym językiem.
Dowiedz się więcej o skutecznym motywowaniu się do nauki tutaj: Jak efektywnie motywować się do nauki języków obcych?
Najważniejsze jest utrwalanie. Jeśli uczysz się słownictwa specjalistycznego, którego ciągle używasz w pracy, jest mała szansa, że zapomnisz jakiegoś słowa. Właśnie dlatego, tak ważne jest ich przypominanie. Każdemu może się zdarzyć czegoś zapomnieć, jednak, aby przytrafiało się to jak najrzadziej, warto sobie przypominać to, czego się nauczył_ś. Możesz to robić zarówno przez rozmowę, czytanie książek, bądź sporządzenie sobie listy i czytanie jej co jakiś czas. To sprawi, że Twój język będzie bogatszy, a słownictwo, na naukę którego poświęcił_ś dużo czasu, zostanie w Twojej głowie na dłużej. Dobrym wyborem może być też sporządzenie fiszek ze słowami, o których czasami zapominasz.
Dowiedz się więcej: Co zrobić żeby nie zapomnieć angielskiego słownictwa?
Utrwalanie konstrukcji jest równie ważne jak zapamiętywanie słownictwa. Po tym, jak nauczysz się poszczególnej konstrukcji, warto co jakiś czas wykonać zadanie, które sprawdzi, czy pamiętasz jak się jej używa. Zapamiętanie szczególnie tych, których często używa się w potocznej rozmowie jest jeszcze prostsze. Możesz je utrwalić dzięki rozmowie z nativem lub osobą mówiącą w danym języku, czyli dzięki używaniu ich na co dzień. Możesz także oglądać obcojęzyczne filmy i czytać książki. Zawsze możemy zapomnieć tego, jak poprawnie użyć danego wyrażenia. Aby upewnić się, że takie sytuacje będą miały miejsce rzadziej, należy co jakiś czas utrwalać zdobytą wiedzę.
Przeczytaj więcej o sposobach utrwalania konstrukcji gramatycznych i wyrażeń w języku obcym: Jak najefektywniej utrwalać konstrukcje gramatyczne i wyrażenia w języku obcym?