https://cambridge.pl
Przejdź do treści

Najczęściej zadawane pytania

FAQ - Najczęściej zadawane pytania dotyczące nauki języków obcych, certyfikatów językowych i trybów nauczania.

Akcenty

Jak mówić z akcentem brytyjskim?

Prawie w całym nieanglojęzycznym świecie akcent brytyjski uważany jest za “złoty standard” wymowy angielskiej – dlatego najczęściej uczymy się go w szkole i na kursach. Jego dobre opanowanie można osiągnąć różnymi metodami. Jedną z nich jest tzw. shadowing, czyli naśladowanie akcentu native speakera np. podczas oglądania ulubionych wideo lub słuchania podcastów. Często samo osłuchanie się z autentycznym akcentem brytyjskim daje dobre efekty. Oczywiście, najlepszym rozwiązaniem będzie kurs wymowy, na którym dostaniesz konkretne wskazówki, porady i ćwiczenia.

Chcesz wiedzieć więcje? Zajrzyj tutaj: Jak opanować akcent brytyjski?

Jak mówić z akcentem amerykańskim?

Język amerykański to używana w Stanach Zjednoczonych odmiana języka angielskiego, różniąca się od brytyjskiej – nieraz w znacznym stopniu – nie tylko wymową, ale także pewnymi zasadami pisowni oraz swoistym słownictwem i frazeologią. Niektórzy uważają ten akcent za trudniejszy dla Polaka w porównaniu z brytyjskim, inni wprost przeciwnie. Podobnie jak w przypadku wymowy brytyjskiej, dobrym sposobem na naukę jest shadowing – czyli naśladowanie wzorców dostarczanych przez autentyczne filmy i publikacje audiowizualne, a jeszcze lepszym – specjalistyczny kurs wymowy.

Dowiedz się więcej, tutaj: Jak mówić z akcentem amerykańskim?

Jak pozbyć się „polskiego akcentu” wypowiadając się w języku obcym?

Przede wszystkim, musisz zdecydować, jaki akcent chcesz ćwiczyć. Dobrym pomysłem jest oglądanie filmów i słuchanie piosenek, w których występuje pożądany akcent. Pamiętaj, że słuchanie, to nie wszystko. Nawet jeśli boisz się rozmawiać w obcym języku, musisz przełamać tę barierę, aby wypracować, udoskonalić lub poprawić swój akcent. Dobrym pomysłem będą zajęcia z native speakerem, który będzie się nim płynnie posługiwał. Zarówno sama rozmowa z nauczyciel_, jak i je_j uwagi dotyczące twojej wymowy pomogą ci osiągnąć sukces. Pamiętaj, że to mówienie, czyli ćwiczenie wymowy, jest kluczem do wypracowania odpowiedniego akcentu.

Certyfikaty językowe

Jaki certyfikat warto posiadać?

Certyfikatów jest wiele, nie można jednoznacznie określić, który jest najlepszy. Wybierze ten, który pomoże ci osiągnąć obrany cel. Na początku rozważ po co Ci certyfikat; chcesz zacząć pracę w międzynarodowej firmie lub za granicą, wyjechać na studia, czy wyemigrować na stałe. Po drugie, ustal docelowy kraj/firmę. Zapoznaj się ze szczegółowymi wymaganiami i potrzebnymi tam certyfikatami.

W zależności od kraju, wymagania co do potwierdzenia znajomości języka będą inne. W Wielkiej Brytanii czy USA uznają takie certyfikaty, jak: CAE, FCE, IELTS, ale w Kanadzie już tylko ostatni z nich (poza certyfikatem kanadyjskimi). Najlepiej znaleźć informację o wymaganym certyfikacie na oficjalnych stronach danego kraju.

Dowiedz się więcej o certyfikatach językowych tutaj: Jaki certyfikat językowy warto wybrać?

Czy muszę mieć certyfikat językowy, by studiować za granicą?

Certyfikaty to jedne z podstawowych dokumentów jakie są wymagane by studiować za granicą. Często zdarza się, że uczelnie wyższe wymagają konkretnych certyfikatów znajomości języka. Najlepszym sposobem by sprawdzić, czy w wybranej szkole wyższej wymagają specjalnego certyfikatu, jest znalezienie informacji na stronie uniwersytetu.

Dowiedz się więcej o certyfikatach językowych tutaj: Jaki certyfikat językowy warto wybrać?

Czy muszę mieć certyfikat językowy do pracy za granicą?

To czy będziesz potrzebował_ certyfikatu za granicą w dużym stopniu zależy od kraju, w którym planujesz pracować i pracodawcy. W niektórych miejscach, np. w Kanadzie, certyfikat IELTS jest jedynym certyfikatem nie-kanadyjskim potwierdzającym znajomości języka angielskiego. Jeśli chodzi o Wielką Brytanię czy USA to bardzo istotnymi certyfikatami są też CAE czy FCE.

Dowiedz się więcej o certyfikatach językowych tutaj: Jaki certyfikat językowy warto wybrać?

Jaki certyfikat językowy powin___m posiadać by wyjechać na Erasmusa?

Studenci, którzy planują wyjazd na program Erasmus, powinni dowiedzieć się, jakie zasady co do certyfikatu obowiązują na wybranej uczelni. Warto pamiętać, że jeśli na zagranicznej uczelni obowiązują dwa języki wykładowe (najczęściej ojczysty danego kraju i angielski), student nie musi znać ich obu. Wystarczy, że wybierze ofertę studiów albo w jednym, albo w drugim języku. Jeśli chodzi o certyfikaty potwierdzające znajomość angielskiego uznawane przez większość zagranicznych uczelni, to są to: FCE, BULATS, TOEFL czy IELTS. Natomiast, najlepiej napisać do odpowiedniego działu danej uczelni i tam zweryfikować, czy jest on potrzebny i jakie certyfikaty są honorowane.

Dowiedz się więcej o certyfikatach językowych tutaj: Jaki certyfikat językowy warto wybrać?

Inne języki

Czemu warto uczyć się języków obcych?

Znajomość każdego języka obcego to dodatkowy atut w różnych okolicznościach życiowych, na przykład przy poszukiwaniu pracy. Czasem wybór podyktowany jest potrzebą: konkretne wymagania pracodawcy, studia lub praca za granicą, emigracja, kontakty rodzinne. A poza tym dla wielu osób poznawanie nowych języków to po prostu hobby i inspirujące doświadczenie. Mieć opinie poligloty – to coś znaczy! 

Przeczytaj więcej tutaj: 10 powodów, dla których warto uczyć się języków obcych.

Jakich języków obcych (poza angielskim) warto się uczyć?

Jeśli zależy ci na poznaniu popularnego, czyli potencjalnie najbardziej przydatnego języka, możesz rozważyć jeden z tzw. języków kongresowych, czyli, oprócz angielskiego, hiszpański, francuski, niemiecki i rosyjski. Do tej kategorii zalicza się coraz częściej język chiński (mandaryński), co naturalnie ma związek z rosnącym znaczeniem Chin we współczesnym świecie, a także portugalski, ze względu na jego rozpowszechnienie w świecie (przede wszystkim w ponad dwustu milionowej Brazylii oraz w kilku krajach afrykańskich). Włoski jest mniej popularny, ale zawsze znajdował w Polsce chętnych do nauki. Coraz więcej słuchaczy mają również kursy języków skandynawskich. W biznesie pomocna będzie znajomość rosyjskiego, a z polskich placówek medycznych, zwłaszcza w zachodnich województwach, coraz częściej korzystają pacjenci niemieckojęzyczni.

Więcej o językach przeczytasz tutaj: Jakich języków obcych warto się uczyć? 

Typy kursów

Jak lepiej uczyć się języka obcego, w grupie czy indywidualnie?

Odpowiedź na to pytanie jest bardzo złożone, gdyż wymaga spojrzenia w siebie. Jeśli lubisz pracę w grupie i motywuje cię wspólna nauka, wybierz kursy w grupie, pamiętaj jednak, by grupa ta nie była zbyt duża (optymalna ilość uczestników to 4-8 osób). Natomiast, indywidualne zajęcia są najlepszym pomysłem dla tych, którzy chcą przyswoić wiedzę w swoim tempie, nie radzą sobie w grupie lub po prostu zależy im na przepracowaniu konkretnych tematów/zagadnień.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, zajrzyj tu: Jakie kursy są najlepsze dla Ciebie?

Jakie są plusy nauki z native speakerem?

Zastanawiasz się jakiego lektora wybrać: polskiego czy native speakera? To zależy od Twoich potrzeb. Native speaker to osoba mówiąca od dziecka w języku, którego chcesz się nauczyć, czyli po prostu taka, dla której ten język jest językiem ojczystym. Dzięki temu poznajesz nie tylko struktury gramatyczne, ale masz okazję do osłuchania się z autentycznym akcentem. Uzyskasz kontakt z żywym językiem, którym ludzie porozumiewają się w realnych sytuacjach. Poznasz potoczne słówka i wyrażenia używane na co dzień, ale często pomijane w podręcznikach, nastawionych na uczenie formalnej angielszczyzny. Native speaker jest też kopalnią wiedzy na temat swojego kraju, zwyczajów, kultury. Dodatkowo wyłapie wszelkie błędy, czy niedociągnięcia w twoim akcencie i udzieli konkretnych, szczegółowych wskazówek jak je poprawić.

Przeczytaj więcej o nauce z native speakerem tutaj: Kim jest native speaker?

Jakie są plusy nauki z lektorem polskim?

Zastanawiasz się jakiego lektora wybrać: polskiego czy native speakera? To zależy od Twoich potrzeb. Jeśli jesteś osobą początkującą, wybranie lektora polskojęzycznego będzie lepsze. Będzie on mógł wyjaśnić ci po polsku wszelkie problemy, konstrukcje zdaniowe czy gramatyczne, tak byś jak najlepiej zrozumiał/a dane zagadnienie. Jest to też fantastyczny wybór dla osób, które szczególnie mocno doświadczają bariery językowej i udzielanie się na zajęciach z native speakerem wywołuje u nich dodatkowy stres. Z polskim lektorem możesz rozmawiać zarówno po polsku, jak i w języku, którego się uczysz. Nie zostajesz więc rzucona/y na głęboką wodę, a powoli rozwijasz swoje umiejętności komunikacyjne.

Jakie kursy będą dla mnie najodpowiedniejsze?

To, jakie kursy będą dla Ciebie najodpowiedniejsze, jest pytaniem, przy którym trzeba rozważyć kilka kwestii, a odpowiedzi możesz sobie udzielić tylko ty. Musisz wiedzieć jakiego języka chcesz się uczyć i jaki jest Twój obecny poziom zaawansowania. Ważna jest też Twoja motywacja – po co chcesz się uczyć? Do czego Ci jest potrzebna znajomość języka obcego? Następną rzeczą jest sposób nauki, czyli czy wolisz uczyć się stacjonarnie czy raczej zdalnie? Czy chcesz uczyć się samodzielnie, a może z lektorem? A jeśli z lektorem to czy z native speakerem czy nie. Dodatkowo musisz zastanowić się, czy bardziej odpowiada Ci nauka w grupie czy indywidualna.

Jeśli rozważysz dokładnie wszystkie pytania, na pewno znajdziesz kurs, który będzie ci odpowiadał. Nie bój się eksperymentować i chodzić na lekcje próbne, byś mógł/mogła podjąć decyzję opierając się na swoich doświadczeniach. 

Jedna osoba będzie wolała połączenie zajęć w grupie z samodzielną nauką w domu na platformach edukacyjnych, dla drugiej, odpowiednim wyborem będzie nauka indywidualna kilka razy w tygodniu z native speakerem.

Więcej przeczytasz na ten temat tutaj: Jakie kursy są najlepsze dla Ciebie?

Czym jest blended-learning?

Nauka w formie tzw. blended-learningu to sposób nauki hybrydowej. Łączy ona metodę tradycyjną, czyli naukę się z lektorem, a także aktywności zdalne, jak dostęp do platformy e-learningowej. Dzięki temu pogłębiasz swoją naukę i nie jesteś ograniczony/a do tematów narzuconych przez nauczyciela. Masz też możliwość dopytania się o wyjaśnienia niezrozumiałych dla ciebie zagadnień.

Więcej o blended-learning dowiesz się tutaj: Co to jest Blended-learning?

Czym jest e-learning?

E-learning, jak sama nazwa wskazuje, jest to nauka online. Ogólnie rozumiany e-learning jest definiowany jako zdalne nauczanie/nauczanie online, czyli przystąpienie do kursu, gdzie zajęcia prowadzone są na żywo przez nauczyciela z jego domu poprzez jedną z platform umożliwiających video rozmowy, lub gdzie zajęcia są nagrane, a użytkownik je odsłuchuje. Mówimy o tym typie przyswajania wiedzy również wtedy, gdy kursant wykorzystuje platformy edukacyjne, czyli kształci się na własną rękę online. Natomiast w naszej szkole, zajęcia prowadzone przez naszych wykwalifikowanych lektorów określamy terminem „zajęcia online”, a nazwę „e-learning” zachowujemy wyłącznie na naukę samodzielną poprzez wykorzystanie platform e-learningowych (edukacyjnych). 

Chcesz wiedzieć więcej i poznać, jakie mamy platformy w swojej ofercie? 

Kliknij tutaj: Platformy e-learningowe.

Jakie korzyści masz z nauki angielskiego lub innego języka obcego w naszej szkole językowej?

Nasza szkoła stawia na naukę metodą edutainment, czyli uczenie się, połączone z rozrywką, dzięki czemu nowe informacje są łatwiej przyswajane. 

Z nami możesz wybrać skrojony pod siebie kurs, ze względu na nasz szeroki wachlarz wariantów. Możesz uczyć się online, z lektorem (native speakerem lub lektorem polskim), samodzielnie, stacjonarnie, indywidualnie, grupowo… Mamy tego naprawdę wiele! 

Nie istotne, w jakim jesteś wieku, ponieważ uczymy wszystkie grupy wiekowe! Nie musisz też brać udziału w zajęciach sam_ – możesz skorzystać z lekcji dla duetów czy dla rodziny. 

Masz możliwość wybrania kursu z zakresu języka, który Cię interesuje – w naszej ofercie posiadamy m.in. zajęcia języka angielskiego ogólnego, angielskiego biznesowego, angielskiego specjalistycznego, czy tematyczne lekcje angielskiego, kursy egzaminacyjne, zajęcia z francuskiego, niemieckiego, hiszpańskiego, włoskiego, czy rosyjskiego. 

Ucząc się z nami masz gwarancję usługi na bardzo wysokim poziomie – jesteśmy na rynku już ponad 30 lat i zostaliśmy laureatami wielu prestiżowych konkursów (jak np. Orły Edukacji czy Jakość Roku). Nasi lektorzy to osoby z wyższym wykształceniem kierunkowym oraz międzynarodowymi certyfikatami (jak DELTA, TEFL czy CELTA) oraz ogromną ilością kreatywności.

Więcej o naszej szkole przeczytasz tutaj: Korzyści z nauki w Cambridge School of English

Nauka angielskiego lub innego języka obcego z nauczycielem vs e-learning; która forma jest lepsza?

Zarówno nauka z nauczycielem, jak i samodzielna poprzez platformy e-learningowe, może być efektywna i angażująca. Zależy od twojej preferencji i motywacji. 

Z e-learningu skorzystają przede wszystkim osoby lubiące naukę elastyczną, to one wybierają kiedy i czego będą się teraz uczyły. Pozwala on się skupić całkowicie na swoich potrzebach i nie wywiera „presji”, jaką można czasem odczuć przy nauczycielu, co dla niektórych jest dodatkową motywacją do nauki.  

Z drugiej jednak strony – lektor, będzie w stanie wskazać tor nauki, a przede wszystkim wytłumaczy niezrozumiałe zawiłości. W przypadku e-learningu odpowiedzi na napotkane problemy trzeba szukać samej/samemu, choć i to może mieć plusy. W przypadku nauki z prowadzącym możemy też osłuchać się języka, jaki i poćwiczyć używanie go. Choć w naszej ofercie mamy również platformy przeznaczone do ćwiczenia poprawnej wymowy. Wybór ten wiązać się będzie też z wieloma innymi czynnikami, które trzeba wziąć pod uwagę.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, zajrzyj tu: Jakie kursy są najlepsze dla Ciebie?

Platformy e-learningowe

Jak najefektywniej uczyć się z treści wideo i artykułów?

Najlepszym sposobem będzie nauka poprzez platformę e-learningową Sensations English, która wykorzystuje tego typu materiały. Są one przystosowane do Twojego poziomu znajomości języka angielskiego, jak również zakończone krótkimi grami utrwalającymi materiał. 

Cały proces przyswajania wiedzy odbywa się z pomocą autentycznych wideo i artykułów z całego świata oraz bogatych zestawów rozmaitych zadań. Przy tym każda lekcja dostosowana jest do 5 poziomów zaawansowania językowego (od poziomu A1 do poziomu C1). 

Platforma e-learningowa oferuje różnorodne tematy, od lifestyle po polityke, a kończąc na nowinkach technologicznych. Każdy znajdzie coś dla siebie!

Dzięki formule online uczysz się kiedy chcesz i gdzie chcesz! 

Dowiedz się więcej tutaj: Innowacyjna nauka online poprzez autentyczne wideo i artykuły.

Zacznij swoją przygodę językową z fascynującymi wiadomościami z całego świata! Zapisz się już teraz!

Czy jest możliwe wypracowanie poprawnej wymowy angielskiej bez nauczyciela?

Platforma Speakingo, polegająca na językowych konwersacjach z komputerem, pozwala na wypracowanie poprawnej wymowy bez udziału drugiej osoby.

Jest też świetnym narzędziem, do przełamania bariery językowej. Stresują Cię rozmowy z ludźmi, przez co nie jesteś w stanie sformułować poprawnego zdania? Speakingo nie tylko pomoże ci zdobyć więcej śmiałości, ale też pokaże jak odpowiednio zadawać i odpowiadać na pytania. 

Podczas gdy większość platform edukacyjnych oferuje naukę pisania, czytania, gramatyki, słownictwa – Speakingo rozszerza możliwości i pozwala na ćwiczenie wymowy angielskiej oraz zwykłej rozmowy! Dzięki nowoczesnej technologii rozpoznawania mowy Twój komputer sprawdza, czy zrozumiale wypowiedział_ś dane zdanie, zadaje pytania i odpowiada na Twoje. Uatrakcyjnia to Twoją naukę i sprawia, że staje się bardziej interesująca i interaktywna.

 

Zacznij naukę ze Speakingo! Zapisz się już teraz.

Platforma edukacyjna dla małego dziecka

Platforma edukacyjna – Squla, pozwala dzieciom na ciekawą i efektywną naukę, dzięki szerokiemu wachlarzowi różnorodnych gier, quizów oraz filmików edukacyjnych. Platforma zapewnia także dostęp do konta rodzica, co pozwala na kontrolowanie postępów, wyznaczanie celów i nagradzanie pociechy.

Strona posiada zadania dostosowane do dzieci na poziomie przedszkola, zerówki i klas 1-6 szkoły podstawowej.

Znajdują się na niej wszystkie przedmioty szkolne, takie jak: matematyka, przyroda, język polski, język angielski, francuski, niemiecki, plastyka, a także oryginalne zajęcia, jak np. ,,Umiejętności XXI wieku’’. Materiały są zgodne z aktualną podstawą programową. 

 

Przeczytaj więcej tutaj: Squla – platforma edukacyjna dla najmłodszych

Nauka języków

Czy nie jestem za star_ na naukę nowego języka?

Odpowiadając jednym słowem – nie! Języka obcego można nauczyć się w każdym wieku. Człowiek uczy się przez całe życie, więc nigdy nie jest za późno. Pojawiło się w Tobie zainteresowanie i tym samym chęć czy potrzeba, których nie można ignorować. Nauka nowego języka wiąże się również z poznaniem nowej kultury, przekonań czy sposobu życia. Teraz tylko wystarczy wybrać odpowiednią formę nauki i kurs językowy.

Sprawdź, jaki kurs jest najlepszy dla ciebie!

Jak najszybciej przyswoić/zapamiętać nowe słówka?

Nauka słówek często może się wydawać nużąca, ale jest też sporo sposobów na jej urozmaicenie.

Przykładami najlepszych sposobów uczenia się słówek są karteczki naklejane w widocznych miejscach, fiszki, mapy myśli, aplikacje dedykowane do uczenia się słówek, skojarzenia, czytanie po angielsku, a także oglądanie filmików. Bardzo ważna jest systematyczność w działaniu i poświęcanie krótkiego czasu każdego dnia na uczenie się języka. Różnym osobom odpowiadają różne sposoby uczenia się. Wypróbuj kilka z nich i sprawdź, który odpowiada Ci najbardziej.

Jak uczyć się języka obcego poprzez oglądanie ulubionych seriali i filmów?

Oglądanie filmów i seriali jest skutecznym sposobem osłuchiwania się z językiem, który łączy przyjemne z pożytecznym. Najważniejsze w tej formie doskonalenia języka jest korzystanie z napisów, a nie lektora czy dubbingu, który zagłusza oryginalny język. Najlepiej wybrać odcinki lub filmy, które są stosunkowo krótkie i można je oglądać kilka razy. Po raz pierwszy oglądamy odcinek z polskimi napisami i po ogólnym zrozumieniu przechodzimy do kolejnego obejrzenia z wykorzystaniem napisów w języku, którego się uczysz. Następnie oglądamy odcinek po raz trzeci, tym razem bez napisów. Dla osób dopiero rozpoczynających naukę danego języka, lepszym rozwiązaniem będzie oglądanie bajek dla dzieci, w których stosuje się dużo prostszy język.

Czytaj więcej tutaj: Innowacyjna nauka online poprzez autentyczne treści wideo oraz artykuły

Jak przezwyciężyć barierę językową?

Przede wszystkim warto wiedzieć, że bariera językowa jest czymś bardzo często spotykanym. Wynika ona z niewiary w swoje umiejętności językowe lub obaw, że nasza niedoskonała wymowa wyda się rozmówcy śmieszna. Istnieje kilka metod, które mogą pomóc w pokonaniu tych przeszkód. Odgrywaj w wyobraźni rozmowy i twórz dialogi w obcym języku. Powtarzaj własnymi słowami to, co właśnie przeczytał_ś w książce czy czasopiśmie. Dobrym pomysłem jest również interakcja z graczami z innych krajów w trakcie gier online. W ferworze emocji związanych z rozgrywką łatwo zapomnieć o niepewności co do własnych umiejętności językowych, które w tym momencie stają się zupełnie drugorzędne. Możesz też spróbować znaleźć znajomych niemówiących po polsku w świecie rzeczywistym, poprzez kontakty towarzyskie czy pracę lub poprzez przeróżne aplikacje na telefon. Zobaczysz, jak szybko uwierzysz w siebie i swoje możliwości! Wypróbuj nasze innowacyjne narzędzie do nauki wymowy: Cambridge AI Speech Tutor!

W jakich sytuacjach przydaje mi się nauka języka obcego?

Nauka języka obcego przydaje się o wiele częściej niż się tego spodziewamy. Można by pomyśleć, że to tylko dodatkowy atut przy szukaniu pracy, lub zapisaniu się na uczelnię. Jednak, poznanie nowej mowy da Ci o wiele więcej:
– Sprawi, że będziesz swobodniej czuł/a się za granicą – rozmowy staną się o wiele prostsze, przez co będziesz znacznie spokojniejszy. Będziesz miał okazję dowiedzieć się więcej o tradycjach danego kraju.
– Zdobędziesz wielu nowych, międzynarodowych znajomych. W Internecie znajdziesz mnóstwo osób interesujących się tym samym co Ty, jednak ich poznanie nie zawsze jest możliwe bez znania, chociażby języka angielskiego.
– Dodatkowy język jest nie tylko ozdobnikiem do CV. Pracodawcy naprawdę zwracają na to uwagę. Twoje szanse zatrudnienia znacznie wzrosną, a dodatkowo, jest duże prawdopodobieństwo, że będziesz mógł/a wymagać wyższych zarobków.
– Znajomość obcej mowy jest też pomocna w dostaniu się na wymarzone studia za granicą. Zagraniczne uczelnie bardzo często wymagają odpowiednich certyfikatów językowych. Przy rekrutacji na polskie uczelnie, szczególnie w większych miastach, bardzo ważne są dodatkowe punkty, dlatego warto dobrze opanować dany język obcy.

Co zrobić, by nie porzucić planu nauki języka obcego?

Warto stawiać sobie pewne progi, po których osiągnięciu, w jakiś sposób się nagrodzisz. Nie muszą to być duże nagrody – czasami wystarczy sama satysfakcja, wyjście na spacer, czy zjedzenie ulubionego dania. Takie drobne czynniki motywujące sprawią, że będziesz miał_ dalszą chęć do nauki. Wystarczy, że dostosujesz je pod swoje preferencje, a na pewno bardzo Ci pomogą. Pamiętaj też, by nie wymagać od siebie pracy ponad własne siły. Postęp jest ważny, jednak potrzeba do niego czasu. Nikt nie stanie się profesjonalist_ą w jeden dzień! Jeśli będziesz systematycznie pracować i skupiać się na nauce, Twoja znajomość języka na pewno się poprawi.

Czytaj więcej tutaj: Jak nie porzucić planu nauki języka obcego?

Jak utrwalić nowo przyswojoną wiedzę z zakresu angielskiego lub innego języka obcego?

Kiedy już nauczysz się kilku słówek czy zasad gramatycznych w języku obcym, to pojawia się pytanie „Jak utrwalić nowo poznaną wiedzę?”. 

Ważne jest, aby nie wychodzić z ciągłych interakcji z danym językiem i poszerzać go jeszcze bardziej – tzn. czytać książki, oglądać filmy, słuchać muzyki, czy wiadomości w danym języku. Szukaj okazji do użycia go, bo informacje nieużywane mają tendencję do uciekania nam z głowy. Dlatego, by utrzymać swój poziom znajomości języka, wplataj go we wszystko co możesz. Jeśli nie masz z kim rozmawiać, zawsze możesz wejść na jedną z aplikacji stworzonych do poznawania osób z różnych zakątków świata, albo nawet mówić do siebie same__!

Zajrzyj tutaj, po dodatkowe informacje: Jak utrwalać język obcy?

Jak znaleźć partner__ do rozmowy w uczonym się języku - native’ów?

Jednym z najważniejszych elementów podnoszenia poziomu swoich umiejętności językowych jest jak najczęstsze jego używanie. Jednak mówienie do siebie nie wystarczy. Ale skąd wziąć partnera do rozmowy?

Najlepiej jest szukać native speakerów, ale (o ile nie mamy ich już wśród rodziny czy znajomych) można początkowo nie wiedzieć gdzie.

W poszukiwaniach możesz wykorzystać wszelkie dobrodziejstwa Internetu i przeglądać grupy facebookowe lub strony typu ,,pen pal’’. Istnieje też wiele aplikacji czy grup tandemowych, ale możesz też taką osobę znaleźć na grupach niezwiązanych z nauką języka obcego,  a na tych poświęconych twoim zainteresowaniom.

Więcej przeczytasz tutaj: Jak znaleźć partnera/kę do rozmowy w języku obcym?

Jak mogę sprawdzić swoje postępy podczas samodzielnej nauki języka obcego?

Przy systematycznej i wytrwałej pracy postęp robisz każdego dnia. Czasami jest on niewidoczny, jednak to właśnie te drobne różnice w nauce języka sprawiają, że stajesz się coraz lepsz_. Każde nowo zapamiętane słowo, utrwalona konstrukcja, czy powtórzony czas przyczynia się do poprawy Twojej znajomości danej mowy. Wykonywanie testów poziomujących jest świetnym sposobem na sprawdzenie progresu. Nie wykonuj ich jednak w zbyt krótkim odstępie czasowym. Jeśli zrobisz test po tygodniu nauki, wyniki mogą nie być zadowalające. Musisz pamiętać, że nauka języka to długotrwały proces. Zawsze możesz też spytać o to swojego nauczyciela lub osobę, która dobrze zna angielski. Ocenienie tego, jak Ci idzie, może być bardzo proste, a przyniesie same korzyści. Jeśli zrobił_ś postępy, pamiętaj, by nie spoczywać na laurach, póki nie będziesz zadowolon_ ze swoich umiejętności.

Dowiedz się więcej tutaj: Jak sprawdzić swoje postępy w nauce języka obcego?

Jestem osobą zapracowaną. Czy nauka języka wymaga dużej ilości czasu dziennie?

To zależy od tego w jak szybki sposób chcesz osiągnąć dany poziom językowy. Jednak, mimo wszystko, możesz nauczyć się języka poświęcając na to minimalną ilość czasu dziennie. Jeśli Twój czas jest naprawdę ograniczony lub Twoje godziny pracy nie są stałe, dobrym wyborem będzie nauka samodzielna. Będziesz m_gł_ sam_ zdecydować kiedy się uczysz. Jeśli możesz zagospodarować więcej czasu, warto zapisać się na kurs. Będzie to dla Ciebie motywacją, by uczyć się języka każdego dnia, a przy okazji będziesz miał_ za nauczyciela osobę profesjonalną, która dopilnuje, byś podczas nauki obrał_ właściwy kierunek działania, co zwiększy Twoje postępy w nauce.

Czy nauka jezyka angielskiego zostanie ze mną do końca życia?


Oczywiście, że tak. Nauka języka zostaje z nami na całe życie. Nie będziesz musiał_ martwić się, że czegoś nie zrozumiesz, albo nie będziesz wiedział_ co znaczy dane słowo. Osoby nieznające języka obcego bardzo często muszą prosić innych o pomoc, szczególnie za granicą. Nawet przy drobnych sytuacjach jak na przykład zapytanie o to, gdzie jest najbliższa toaleta. Będziesz bardziej samodzieln_ i nie będziesz musiał_ polegać na innych w podobnych sytuacjach. Oprócz tego, nie będziesz musiał_ stresować się na wycieczkach do innych państw. Na emeryturze masz bardzo dużo wolnego czasu, który czasami możesz pożytkować na wyjazdach za granicę. Jeśli będziesz znał_ język obcy, unikniesz wstydliwych sytuacji, w których nie będziesz wiedział_ jak zadać pytanie obcokrajowcowi. Oprócz tego, będziesz m_gł_ pomóc młodszym osobom z twojej rodziny lub grona znajomych przy uczeniu się języka. Istnieją również badania potwierdzające to, że uczenie się języków zmniejsza ryzyko zachorowania na chorobę Alzheimera. Jest wiele korzyści, które przydadzą się nie tylko w nietypowych, ale i codziennych sytuacjach.

Jak wypracować płynne wypowiadanie się po angielsku lub w innym języku obcym?

Tak samo jak przy ćwiczeniu akcentu – przede wszystkim rozmawiając. Może to być na początku trudne – słaba znajomość języka może sprawić, że powstanie w Tobie bariera językowa. Możesz spokojnie i poprawnie pisać po angielsku, jednak przy mówieniu będziesz popełniać błędy. Dlaczego tak się dzieje? Mówienie, a pisanie to zupełnie inne czynności. Rozmowy są zazwyczaj o wiele bardziej stresujące, ponieważ widzisz rozmówcę i często masz mniej czasu na zastanowienie się nad wypowiedzią. Należy jednak pamiętać, że każdy popełnia błędy, nawet native. Płynność przychodzi z czasem, a po drodze może Ci się zdarzać popełniać błędy spowodowane stresem. Nawet w rodzimym języku zdarzają się takie pomyłki. Pamiętaj, “praktyka czyni mistrza”.

Jestem student___ i zdał_m egzamin językowy na poziomie B2. Czy warto dalej szlifować mój angielski?

Odpowiedź na to pytanie w dużej mierze zależy od Twoich dalszych planów. Język angielski zawsze się przydaje, dlatego warto zastanowić się, jakie korzyści przyniesie Ci jeszcze lepsza znajomość angielskiego lub innego języka obcego. Przyda Ci się ona wtedy, gdy będziesz chciał_ wyjechać na studia, lub do pracy za granicę. Wtedy warto osiągnąć przynajmniej C1. Poziom B2 pozwoli Ci na swobodną rozmowę na wiele tematów i kontakt z ludźmi za granicą. Jednak, jeśli masz okazję dalej się go uczyć, warto z niej skorzystać. Poziomy językowe wyższe niż B2 będą cennymi atutami w CV. Jeśli jednak uważasz, że Twój angielski jest na zadowalającym poziomie i nie potrzebujesz już dalej się kształcić, zawsze możesz wybrać inny język do nauki. Może jest jakiś, który zawsze chciał_ś poznać, ale nie miał_ś czasu? Albo uważasz, że kolejny język pozwoli Ci znaleźć wymarzoną pracę? W takim razie, warto rozważyć rozpoczęcie nauki. 

Jak wyzbyć się nawyku mówienia intuicyjnie po angielsku, nie stosując się do zasad gramatycznych?

Zdarzają się osoby, które znają język angielski tylko z filmów, książek, albo poprzez kontakt z innymi ludźmi. Taka nauka jest bardzo ważna, ale musi z nią iść w parze również nauka konstrukcji gramatycznych, czasów i wymowy. Bardzo często, osoby, które nigdy nie przykładały wagi do swojej nauki, mogą mówić po angielsku intuicyjnie. Nie wiesz, kiedy stosuje się dany czas, ale używasz go w rozmowie z innymi? To może oznaczać, że powin_n_ś powtórzyć wiedzę teoretyczną z angielskiego. Praktyka języka jest bardzo ważna, ale musi być poparta teorią. Warto zapisać się na kurs, podczas którego nauczyciel sprawdzi, jaka tak naprawdę jest Twoja znajomość języka angielskiego. Wytłumaczy Ci też wtedy, kiedy używać danych konstrukcji gramatycznych, przez co nie będziesz już dłużej używał_ ich intuicyjnie, a świadomie. Poprawi to Twoją pewność siebie zarówno w mówieniu jak i pisaniu w obcej mowie, ponieważ nie będziesz musiał_ zastanawiać się, czy to co właśnie powiedział_ś lub napisał_ś jest poprawne gramatycznie.

Czy nauka angielskiego lub innego języka obcego jest stresująca?​

Nauka angielskiego lub innego języka obcego nie musi być stresująca. Natomiast to czy będzie taka czy nie, zależy to od Ciebie. Przed rozpoczęciem nauki, warto najpierw poświęcić trochę czasu na organizację planu dnia. Znajdź i wypisz swoje motywacje do nauki nowego języka, korzyści jakie nowo zdobyta umiejętność przyniesie i cele, w których osiągnięciu Ci ona pomoże. Zastanów się jaki tryb nauki ci najbardziej pasuje, czy to kurs grupowy, w duecie, indywidualny (online lub stacjonarnie) czy może wolisz wykupić dostęp do platformy e-learningowej, ucząc się całkowicie na własną rękę. Wybór należy do ciebie! 

Ile czasu powin__n_m przeznaczać na naukę języka?

Na to pytanie niestety nie ma prostej odpowiedzi. Jeżeli uczestniczysz w zajęciach językowych 1-2 razy w tygodniu to mimo wszystko powinien_ś przeznaczyć dodatkowy czas na powtarzanie i rozwijanie umiejętności. Czy to będzie 15 minut dziennie, pół godziny co drugi dzień, a może 2 godziny w weekend. Niezależnie jaki schemat będzie Ci najbardziej odpowiadał, pamiętaj, że liczy się jakość, a nie ilość! Dopilnuj, aby czas, który przeznaczył_ś na naukę był wartościowo spożytkowany.

W jaki sposób najskuteczniej uczyć się języka obcego?

Bardzo ważna w uczeniu się języka obcego jest systematyczność w swoich działaniach, ponieważ bez powtarzania nabytej wiedzy z czasem ona zanika. Aby ułatwić sobie naukę języka możesz wypróbować wiele efektywnych technik uczenia się, tj. zapamiętywanie przez skojarzenia, powtarzanie na głos, słuchanie podcastów czy audiobooków, rozmowa z innymi ludźmi znającymi dany język. Znajdź jedną lub kilka, które będą ci najbardziej pasowały i działaj.

Sprawdź, jaki kurs jest najlepszy dla ciebie!

Techniki uczenia się angielskiego i innych języków obcych

Nie ma jednego uniwersalnego sposobu na uczenie się języków, dlatego najlepszym sposobem jest wypróbowanie kilku różnych technik i sprawdzenie co najbardziej Ci odpowiada. Przykładową techniką uczenia się języków jest: systematyczne słuchanie słówek, dialogów i audiobooków, tłumaczenie ulubionych piosenek, korzystanie z własnych karteczek/fiszek/skojarzeń, tworzenie historii po angielsku, korzystanie z interfejsu telefonu czy komputera w obcym języku, a także czytanie artykułów, książek czy magazynów w danym języku.

Czytaj więcej tutaj: Jak najefektywniej uczyć się samodzielnie angielskiego lub innego języka obcego?

W jakich sytuacjach mogę doskonalić swoją znajomość języka angielskiego i jego wymowę?

Język możesz doskonalić w każdym momencie dnia – podczas sprzątania, spaceru czy jedzenia obiadu. Nie mowa tu o wykonywaniu ćwiczeń, czy czytaniu tekstów, a o mówieniu prostych fraz. Jeśli czynność, którą wykonujesz nie wymaga Twojej pełnej uwagi, możesz zastanowić się, co m_gł_byś powiedzieć w danej sytuacji lub prowadzić ze sobą prostą rozmowę o tym co w tym momencie robisz. Innym dobrym sposobem na utrwalanie języka jest słuchanie podcastów, radia lub piosenek w języku, którego się uczysz. Spróbuj usłyszeć, jakie dokładnie słowa padają w tekście utworu, a potem postaraj się go przetłumaczyć i zrozumieć o czym jest. Możesz również oglądać filmy po angielsku lub z angielskimi napisami, w zależności od tego jak zaawansowany jest Twój poziom znajomości angielskiego. 

Czytaj więcej tutaj: W jakich sytuacjach mogę doskonalić swój angielski i jego wymowę?

Jak się skoncentrować?

Nasza uwaga jest obecnie rozpraszana tysiącami bodźców w ciągu godziny. Aby utrzymać koncentrację powinniśmy m.in. wyeliminować rzeczy rozpraszające uwagę (wyciszenie i odłożenie telefonu, posprzątanie miejsca pracy czy nauki, itp.), wykonywać jedną rzecz na raz, a także robić krótkie przerwy. Pamiętaj też, by zmieniać tematy, nie ucz się jednego zagadnienia w ten sam sposób przez dłuższy czas, ale odkrywaj nowe sposoby lub przechodź do innego.

Jak efektywnie motywować się do nauki języka?

Przede wszystkim warto ustalić cel, do jakiego dążysz. Jeśli uczysz się języka, powin_n_ś zdecydować jaki poziom językowy planujesz osiągnąć. Chęć zrealizowania kształcenia sprawi, że będziesz chętniej uczyć się nowych rzeczy. Warto też zrobić plan nauki, którego będziesz przestrzegać. Ustal, ile godzin dziennie chcesz się uczyć. Nie przekładaj tego na później, ponieważ im częściej będziesz to robił_, tym trudniej będzie Ci osiągnąć sukces. Zadbaj też o to, by Twoje miejsce nauki było spokojne i komfortowe. Dopilnuj tego, by nikt nie przeszkadzał Ci w trakcie uczenia się języka. Odłóż wszystkie „pożeracze czasu”, aby nie rozpraszały Cię w trakcie pracy nad obcym językiem.

Dowiedz się więcej o skutecznym motywowaniu się do nauki tutaj: Jak efektywnie motywować się do nauki języków obcych?

Co zrobić żebym nie zapomniał_ angielskiego słownictwa?

Najważniejsze jest utrwalanie. Jeśli uczysz się słownictwa specjalistycznego, którego ciągle używasz w pracy, jest mała szansa, że zapomnisz jakiegoś słowa. Właśnie dlatego, tak ważne jest ich przypominanie. Każdemu może się zdarzyć czegoś zapomnieć, jednak, aby przytrafiało się to jak najrzadziej, warto sobie przypominać to, czego się nauczył_ś. Możesz to robić zarówno przez rozmowę, czytanie książek, bądź sporządzenie sobie listy i czytanie jej co jakiś czas. To sprawi, że Twój język będzie bogatszy, a słownictwo, na naukę którego poświęcił_ś dużo czasu, zostanie w Twojej głowie na dłużej. Dobrym wyborem może być też sporządzenie fiszek ze słowami, o których czasami zapominasz.

Dowiedz się więcej: Co zrobić żeby nie zapomnieć angielskiego słownictwa?

Jak najefektywniej utrwalać konstrukcje gramatyczne i wyrażenia w języku obcym?

Utrwalanie konstrukcji jest równie ważne jak zapamiętywanie słownictwa. Po tym, jak nauczysz się poszczególnej konstrukcji, warto co jakiś czas wykonać zadanie, które sprawdzi, czy pamiętasz jak się jej używa. Zapamiętanie szczególnie tych, których często używa się w potocznej rozmowie jest jeszcze prostsze. Możesz je utrwalić dzięki rozmowie z nativem lub osobą mówiącą w danym języku, czyli dzięki używaniu ich na co dzień. Możesz także oglądać obcojęzyczne filmy i czytać książki. Zawsze możemy zapomnieć tego, jak poprawnie użyć danego wyrażenia. Aby upewnić się, że takie sytuacje będą miały miejsce rzadziej, należy co jakiś czas utrwalać zdobytą wiedzę.

Przeczytaj więcej o sposobach utrwalania konstrukcji gramatycznych i wyrażeń w języku obcym: Jak najefektywniej utrwalać konstrukcje gramatyczne i wyrażenia w języku obcym?

Szkoły językowe Warszawa, kursy językowe, kursy maturalne (Warszawa), szkolenia językowe dla firm z dojazdem lub online, kursy języka angielskiego stacjonarne (Warszawa) lub online, angielski z Native Speakers, szkoła językowa Warszawa Kurs językowy - angielski dla dzieci - angielski dla młodzieży - angielski dla dorosłych szkolenia językowe dla firm - kursy językowe dla firm - kurs język angielski Warszawa kursy wyjazdowe - wyjazdy językowe Anglii - Native Speaker - blended learning - e-learning - angielski online - wirtualna klasa - kursy i nauka języka angielskiego online - szkoły językowe Warszawa

pl_PLPolish

Popup

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.

Już wychodzisz?

Wypróbuj nasze nowe narzędzie do nauki poprawnej wymowy angielskiej w dwóch wersjach, oryginalnej i rozszerzonej na naszej globalnej stronie za darmo przez 1 dzień.

Dołącz do newslettera i otrzymaj kod!

     Dołącz do newslettera!

    Uzupełnij dane i otrzymuj najnowsze informacje na temat kursów i kuponów rabatowych na kursy językowe.