Najczęściej zadawane pytania

FAQ - Najczęściej zadawane pytania dotyczące nauki języków obcych, certyfikatów językowych i trybów nauczania.

Akcenty

Prawie w całym nieanglojęzycznym świecie akcent brytyjski uważany jest za "złoty standard" wymowy angielskiej - dlatego najczęściej uczymy się go w szkole i na kursach. Jego dobre opanowanie można osiągnąć różnymi metodami. Jedną z nich jest tzw. shadowing, czyli naśladowanie akcentu native speakera np. podczas oglądania ulubionych wideo lub słuchania podcastów. Często samo osłuchanie się z autentycznym akcentem brytyjskim daje dobre efekty. Oczywiście, najlepszym rozwiązaniem będzie kurs wymowy, na którym dostaniesz konkretne wskazówki, porady i ćwiczenia.

Język amerykański to używana w Stanach Zjednoczonych odmiana języka angielskiego, różniąca się od brytyjskiej - nieraz w znacznym stopniu - nie tylko wymową, ale także pewnymi zasadami pisowni oraz swoistym słownictwem i frazeologią. Niektórzy uważają ten akcent za trudniejszy dla Polaka w porównaniu z brytyjskim, inni wprost przeciwnie. Podobnie jak w przypadku wymowy brytyjskiej, dobrym sposobem na naukę jest shadowing - czyli naśladowanie wzorców dostarczanych przez autentyczne filmy i publikacje audiowizualne, a jeszcze lepszym - specjalistyczny kurs wymowy.

Certyfikaty językowe

Certyfikatów jest wiele, nie można jednoznacznie określić, który jest najlepszy. Wybierze ten, który pomoże ci osiągnąć obrany cel. Na początku rozważ po co Ci certyfikat; chcesz zacząć pracę w międzynarodowej firmie lub za granicą, wyjechać na studia, czy wyemigrować na stałe. Po drugie, ustal docelowy kraj/firmę. Zapoznaj się ze szczegółowymi wymaganiami i potrzebnymi tam certyfikatami.

Certyfikaty to jedne z podstawowych dokumentów jakie są wymagane by studiować za granicą. Często zdarza się, że uczelnie wyższe wymagają konkretnych certyfikatów znajomości języka. Najlepszym sposobem by sprawdzić, czy w wybranej szkole wyższej wymagają specjalnego certyfikatu, jest znalezienie informacji na stronie uniwersytetu.

To czy będziesz potrzebował/a certyfikatu za granicą w dużym stopniu zależy od kraju, w którym planujesz pracować i pracodawcy. W niektórych miejscach, np w Kanadzie, certyfikat IELTS jest jedynym certyfikatem nie-kanadyjskim potwierdzającym znajomości języka angielskiego. Jeśli chodzi o Wielką Brytanię czy USA to bardzo istotnymi certyfikatami są też CAE czy FCE.

Inne języki

Znajomość każdego języka obcego to dodatkowy atut w różnych okolicznościach życiowych, na przykład przy poszukiwaniu pracy. Czasem wybór podyktowany jest potrzebą: konkretne wymagania pracodawcy, studia lub praca za granicą, emigracja, kontakty rodzinne. A poza tym dla wielu osób poznawanie nowych języków to po prostu hobby i inspirujące doświadczenie. Mieć opinie poligloty - to coś znaczy! 

Przeczytaj więcej tutaj: 10 powodów, dla których warto uczyć się języków obcych.

Jeśli zależy ci na poznaniu popularnego, czyli potencjalnie najbardziej przydatnego języka, możesz rozważyć jeden z tzw. języków kongresowych, czyli, oprócz angielskiego, hiszpański, francuski, niemiecki i rosyjski. Do tej kategorii zalicza się coraz częściej język chiński (mandaryński), co naturalnie ma związek z rosnącym znaczeniem Chin  we współczesnym świecie, a także portugalski, ze względu na jego rozpowszechnienie w świecie (przede wszystkim w ponad dwustu milionowej Brazylii oraz w kilku krajach afrykańskich). Włoski jest mniej popularny, ale zawsze znajdował w Polsce chętnych do nauki. Coraz więcej słuchaczy mają również kursy języków skandynawskich. W biznesie pomocna będzie znajomość rosyjskiego, a z polskich placówek medycznych, zwłaszcza w zachodnich województwach, coraz częściej korzystają pacjenci niemieckojęzyczni.

Typy kursów

Odpowiedź na to pytanie jest bardzo złożone, gdyż wymaga spojrzenia w siebie. Jeśli lubisz pracę w grupie i motywuje cię wspólna nauka, wybierz kursy w grupie, pamiętaj jednak, by grupa ta nie była zbyt duża (optymalna ilość uczestników to 4-8 osób). Natomiast, indywidualne zajęcia są najlepszym pomysłem dla tych, którzy chcą przyswoić wiedzę w swoim tempie, nie radzą sobie w grupie lub po prostu zależy im na przepracowaniu konkretnych tematów/zagadnień.

Zastanawiasz się jakiego lektora wybrać: polskiego czy native speakera? To zależy od Twoich potrzeb. Native speaker to osoba mówiąca od dziecka w języku, którego chcesz się nauczyć, czyli po prostu taka, dla której ten język jest językiem ojczystym. Dzięki temu poznajesz nie tylko struktury gramatyczne, ale masz okazję do osłuchania się z autentycznym akcentem. Uzyskasz kontakt z żywym językiem, którym ludzie porozumiewają się w realnych sytuacjach. Poznasz potoczne słówka i wyrażenia używane na co dzień, ale często pomijane w podręcznikach, nastawionych na uczenie formalnej angielszczyzny. Native speaker jest też kopalnią wiedzy na temat swojego kraju, zwyczajów, kultury. Dodatkowo wyłapie wszelkie błędy, czy niedociągnięcia w twoim akcencie i udzieli konkretnych, szczegółowych wskazówek jak je poprawić.

Zastanawiasz się jakiego lektora wybrać: polskiego czy native speakera? To zależy od Twoich potrzeb. Jeśli jesteś osobą początkującą, wybranie lektora polskojęzycznego będzie lepsze. Będzie on mógł wyjaśnić ci po polsku wszelkie problemy, konstrukcje zdaniowe czy gramatyczne, tak byś jak najlepiej zrozumiał/a dane zagadnienie. Jest to też fantastyczny wybór dla osób, które szczególnie mocno doświadczają bariery językowej i udzielanie się na zajęciach z native speakerem wywołuje u nich dodatkowy stres. Z polskim lektorem możesz rozmawiać zarówno po polsku, jak i w języku, którego się uczysz. Nie zostajesz więc rzucona/y na głęboką wodę, a powoli rozwijasz swoje umiejętności komunikacyjne.

Platformy e-learningowe

Najlepszym sposobem będzie nauka poprzez platformę e-learningową Sensations English, która wykorzystuje tego typu materiały. Są one przystosowane do Twojego poziomu znajomości języka angielskiego, jak również zakończone krótkimi grami utrwalającymi materiał. 

Cały proces przyswajania wiedzy odbywa się z pomocą autentycznych wideo i artykułów z całego świata oraz bogatych zestawów rozmaitych zadań. Przy tym każda lekcja dostosowana jest do 5 poziomów zaawansowania językowego (od poziomu A1 do poziomu C1). 

Platforma e-learningowa oferuje różnorodne tematy, od lifestyle po polityke, a kończąc na nowinkach technologicznych. Każdy znajdzie coś dla siebie!

Dzięki formule online uczysz się kiedy chcesz i gdzie chcesz! 

 

Dowiedz się więcej tutaj: Innowacyjna nauka online poprzez autentyczne wideo i artykuły.

 

Zacznij swoją przygodę językową z fascynującymi wiadomościami z całego świata! Zapisz się już teraz!

 

Nauka języków

Nasza uwaga jest obecnie rozpraszana tysiącami bodźców w ciągu godziny. Aby utrzymać koncentrację powinniśmy m.in. wyeliminować rzeczy rozpraszające uwagę (wyciszenie i odłożenie telefonu, posprzątanie miejsca pracy czy nauki, itp.), wykonywać jedną rzecz na raz, a także robić krótkie przerwy. Pamiętaj też, by zmieniać tematy, nie ucz się jednego zagadnienia w ten sam sposób przez dłuższy czas, ale odkrywaj nowe sposoby lub przechodź do innego.

Odpowiadając jednym słowem - nie! Języka obcego można nauczyć się w każdym wieku. Człowiek uczy się przez całe życie, więc nigdy nie jest za późno. Pojawiło się w Tobie zainteresowanie i tym samym chęć czy potrzeba, których nie można ignorować. Nauka nowego języka wiąże się również z poznaniem nowej kultury, przekonań czy sposobu życia. Teraz tylko wystarczy wybrać odpowiednią formę nauki i kurs językowy.

Nauka słówek często może się wydawać nużąca, ale jest też sporo sposobów na jej urozmaicenie.

Przykładami najlepszych sposobów uczenia się słówek są karteczki naklejane w widocznych miejscach, fiszki, mapy myśli, aplikacje dedykowane do uczenia się słówek, skojarzenia, czytanie po angielsku, a także oglądanie filmików. Bardzo ważna jest systematyczność w działaniu i poświęcanie krótkiego czasu każdego dnia na uczenie się języka. Różnym osobom odpowiadają różne sposoby uczenia się. Wypróbuj kilka z nich i sprawdź, który odpowiada Ci najbardziej.

 

Na to pytanie niestety nie ma prostej odpowiedzi. Jeżeli uczestniczysz w zajęciach językowych 1-2 razy w tygodniu to mimo wszystko powinieneś przeznaczyć dodatkowy czas na powtarzanie i rozwijanie umiejętności. Czy to będzie 15 minut dziennie, pół godziny co drugi dzień, a może 2 godziny w weekend. Niezależnie jaki schemat będzie odpowiadał Tobie najbardziej, pamiętaj, że najbardziej liczy się jakość, a nie ilość! Dopilnuj aby czas, który przeznaczyłeś na naukę był wartościowo spożytkowany.

Oglądanie filmów i seriali jest skutecznym sposobem osłuchiwania się z językiem, który łączy przyjemne z pożytecznym. Najważniejsze w tej formie doskonalenia języka jest korzystanie z napisów, a nie lektora czy dubbingu, który zagłusza oryginalny język. Najlepiej wybrać odcinki lub filmy, które są stosunkowo krótkie i można je oglądać kilka razy. Po raz pierwszy oglądamy odcinek z polskimi napisami i po ogólnym zrozumieniu przechodzimy do kolejnego obejrzenia z wykorzystaniem napisów w języku, którego się uczysz. Następnie oglądamy odcinek po raz trzeci, tym razem bez napisów. Dla osób dopiero rozpoczynających naukę danego języka, lepszym rozwiązaniem będzie oglądanie bajek dla dzieci, w których stosuje się dużo prostszy język.

Szkoły językowe Warszawa, kursy językowe, kursy maturalne (Warszawa), szkolenia językowe dla firm z dojazdem lub online, kursy języka angielskiego stacjonarne (Warszawa) lub online, angielski z Native Speakers, szkoła językowa Warszawa Kurs językowy - angielski dla dzieci - angielski dla młodzieży - angielski dla dorosłych szkolenia językowe dla firm - kursy językowe dla firm - kurs język angielski Warszawa kursy wyjazdowe - wyjazdy językowe Anglii - Native Speaker - blended learning - e-learning - angielski online - wirtualna klasa - kursy i nauka języka angielskiego online - szkoły językowe Warszawa