https://cambridge.pl
Przejdź do treści

Czy można się uczyć paru języków obcych jednocześnie?

Kobieta zastanawiająca się, czy można uczyć się dwóch języków na raz online, angielski i inny język obcy.

Nauka nowego języka, angielskiego lub innych języków obcych w dorosłym wieku może być wyzwaniem. Wymaga poświęcenia i odpowiednich środków, aby osiągnąć pożądany rezultat. Dlatego też niewiele osób próbuje jeszcze bardziej skomplikować sobie zadanie, ucząc się dwóch języków jednocześnie.

Czy można nauczyć się dwóch języków obcych jednocześnie jako osoba dorosła?

Krótko mówiąc: tak, można uczyć się dwóch języków jednocześnie. Nasz mózg jest przystosowany do wchłaniania wiedzy z różnych dziedzin w tym samym czasie. W gruncie rzeczy, program każdej szkoły oparty jest na założeniu, że powin___ś być w stanie przetwarzać i filtrować informacje należące do wielu różnych kategorii. Także w innych sytuacjach nasze mózgi są przygotowane do podejmowania ciągle nowych zadań.

Coraz częściej zdarza się, że wiele osób decyduje się na naukę więcej niż jednego języka obcego naraz. Może to wynikać z dużych ambicji lub chęci poznania nowych języków jak najszybciej. Znajomość kilku obcych dialektów jest obecnie bardzo pożądaną kompetencją. Są to nie tylko dodatkowe punkty w CV, ale także szansa na nawiązywanie kontaktów międzynarodowych. Nauka kilku języków naraz ma jednak swoje pułapki, na które trzeba uważać. Mogą one spowodować zmniejszenie efektywności nauki, brak oczekiwanych rezultatów i porzucenie nauki.

 

Na czym zatem polega problem?

To, że możesz uczyć się dwóch rzeczy w tym samym czasie, nie oznacza, że zawsze jest to pożądane. Nauka języka angielskiego lub innych języków obcych wymaga dużo dodatkowego czasu i energii, które muszą być dobrze rozdysponowane, jeśli planujesz rzeczywiście nabyć biegłości w nowym języku lub nawet tylko trwale zapamiętać nowe słownictwo.

 

Ponadto, twoje nawyki językowe mają tendencję do utrwalania się. Jeśli nie zwracasz uwagi na podział swojego czasu nauki i pozwalasz nakładać się dwu różnym językom, prawdopodobnie nigdy nie opanujesz ich w pełni. W najlepszym wypadku, będziesz w stanie rozwinąć w wysokim stopniu umiejętność posługiwania się tylko jednym z nich.

 

Co więcej, nauka języka obcego nie jest przedsięwzięciem czysto akademickim. Oczywiście musimy nauczyć się gramatyki i słownictwa za pomocą tradycyjnych technik uczenia się, czyli poprzez zapamiętywanie, ćwiczenia i praktykę, ale musimy również połączyć to z emocjami i wspomnieniami.

 

Podczas nauki nowego języka aktywowanych jest wiele części naszego mózgu, co wymaga znacznie większego wysiłku niż zwykłe zapamiętywanie formułek. W rzeczywistości, nauka nowego języka trenuje cały nasz mózg, aby był bardziej elastyczny. To sprawia, że nauka nowego języka jest wyzwaniem; dwa nowe języki wymagają dwukrotnie większej wytrzymałości umysłowej i elastyczności.

Liczy się motywacja

Ponieważ uczenie się dwóch języków obcych jednocześnie jest o wiele bardziej obciążające psychicznie, niektórzy eksperci językowi sugerują, aby tego unikać. Dodatkowy stres często prowadzi do porzucenia celu, jakim jest nauka któregoś z języków. Jeśli dodatkowy stres związany z dodatkowym językiem nie oferuje wystarczająco wysokiej nagrody, nie będziesz się przykładał_ do nauki.

Dlatego właśnie motywacja ma znaczenie. Jeśli Twoim jedynym celem w nauce dwóch języków jednocześnie jest stanie się wielojęzycznym, prawdopodobnie poniesiesz porażkę; brakuje Ci prawdziwej motywacji, która pobudzi cię do dalszych postępów i sprawi, że wyzwania będą warte zachodu.

Dowiedz się więcej o efektywnym motywowaniu się do nauki języka tutaj: Jak efektywnie motywować się do nauki języka?

Wzór na motywację

                                      wartośćnagrody
motywacjadopracy =  ————————  — (czynnikirozproszenia x nasilenieczynnikarozproszenia) 
                                         nakładpracyPowyższy wzór należy traktować z przymrużeniem oka, ale w zasadzie tak właśnie to działa. Żeby zmaksymalizować motywację, musisz zwiększyć wartość nagrody, zmniejszyć nakład pracy i zminimalizować czynniki, które cię rozpraszają i przeszkadzają w nauce.

 

Osoba, która próbuje nauczyć się jednocześnie chińskiego i francuskiego, aby zdobyć wymarzoną pracę, która wymaga znajomości właśnie tych dwóch języków, ma o wiele większe szanse, by wytrwać w drodze do celu. Bezinteresowna pasja też może być dobrym powodem. Jeśli zawsze kochałeś dźwięk hiszpańskiej mowy i z radością zanurzasz się w tym języku, o wiele łatwiej Ci będzie o motywację, aby przezwyciężyć nieuniknione zmęczenie.

 

Jeśli zdecydujesz się na naukę dwóch języków naraz, ważne jest, abyś naprawdę zbadać, z czego się bierze twój zamiar. Jeśli jedynym powodem jest to, że chcesz mieć dwa razy więcej, poświęcając na to tyle samo czasu, to szybko się wypalisz.

 

Kilka wskazówek, jak uczyć się dwóch języków obcych jednocześnie

Ponieważ nauka dwóch języków naraz stanowi dodatkowe wyzwanie, ważne jest, aby podejść do tego we właściwy sposób. Te dziesięć wskazówek pomoże Ci to osiągnąć:

Dobre zarządzanie czasem

Poświęcenie wystarczającej ilości czasu na każdy z języków jest prawdziwą przeszkodą, którą można pokonać jedynie poprzez efektywne zarządzanie czasem. Nie tylko będziesz potrzebować dodatkowego czasu na naukę obu języków, ale także musisz się liczyć z bardziej stromą krzywą uczenia się niż w przypadku nauki tylko jednego języka. Ważne jest, aby zaplanować czas na każdy język: czego chcesz się nauczyć i kiedy. W przeciwnym razie nadmiar pracy cię przytłoczy.

Wybierz dwa języki, które bardzo się od siebie różnią

Dla wielu osób brzmi to sprzecznie z intuicją, ale wybór dwóch różnych języków pomoże Ci zminimalizować interferencje między nimi. Jeśli spróbujesz nauczyć się francuskiego i hiszpańskiego, wiele podobnych słów i struktur gramatycznych spowoduje w twojej głowie zamieszanie, uniemożliwiając Ci poprawne opanowanie któregokolwiek z nich. Z drugiej strony, chiński i niemiecki mają tak mało wspólnego, że prawdopodobieństwo pomieszania jest znikome.

Połącz język bliższy temu, który biegle znasz, z bardziej odległym

Twój mózg będzie w bardziej komfortowej sytuacji, jeśli jeden z nowo przyswajanych języków będzie dla Ciebie zdecydowanie łatwiejszy od drugiego. Dla native speakera języka polskiego jednoczesna nauka arabskiego i japońskiego lub mandaryńskiego może stanowić prawdziwe wyzwanie. Decydując się zastąpić jeden z nich jakimś językiem indoeuropejskim, który będzie miał o wiele więcej wspólnego z polskim pod względem fonetyki, słownictwa, ogólnych struktur gramatycznych, a także alfabetu, dajesz mózgowi odpocząć podczas jego nauki.

Ustal czas na codzienne ćwiczenie każdego z języków

Jeżeli chcesz naprawdę rozwinąć swoje umiejętności językowe, musisz regularnie sprawdzać, powtarzać i ćwiczyć. Poświęcenie na każdy z języków nawet niewielkiej ilości czasu, ale codziennie, sprawi, że nie wypadniesz z rytmu i lepiej zapamiętasz wszystko, czego się nauczył_ś.

Nauka metodą drabinową

Popularną metodą nauki kilku języków obcych jest tzw. laddering (dosłownie ,,drabinowanie’’). Polega na tym, byś podczas nauki drugiego języka obcego, wykorzystywał_ ten, który już znasz. Na przykład - ucz się francuskiego, z podręcznika po angielsku, który znasz już na wyższym poziomie. W ten sposób uczysz się podstaw nowej mowy, ale jednocześnie udoskonalasz swoje umiejętności w tej już nieco bardziej znanej. Aby ta metoda przynosiła rezultaty, potrzeba żebyś miał_ przynajmniej średnio zaawansowany poziom w jednym z języków.

Niech to będzie zabawa

Bez względu na siłę motywacji, nie osiągniesz sukcesu, jeśli samo uczenie się nie będzie Ci dawać przyjemności. Staraj się dużo czytać w danym języku na interesujące cię tematy. Oglądaj filmy i słuchaj muzyki, którą lubisz. Jeśli masz okazję, praktykuj nabywane umiejętności w kontaktach z osobami posługującymi się tym językiem. Musisz mieć pewność, że czujesz się nagrodzon_ i spełnion_.

Korzystanie z zasobów edukacyjnych wysokiej jakości

Ponieważ nauka dwóch języków jest trudniejsza niż nauka jednego nowego, warto wspierać swoją naukę najlepszymi dostępnymi zasobami językowymi. Wybieraj tylko te, które mają sprawdzoną metodologię nauki języka.

Mów jak najwięcej

Jak już wspomnieliśmy wcześniej, ćwiczenie mówienia w danym języku nie tylko pomaga Ci lepiej się w nim komunikować, ale także pomaga Ci lepiej zrozumieć język jako całość. W przypadku dwóch języków, mówienie staje się jeszcze ważniejsze, aby zapewnić, że rozumiesz informacje z obu języków.

Wyznacz sobie realistyczne cele

Niby każdy wie, że nie można nauczyć się w pełni dwóch nowych języków w ciągu dwóch tygodni, a jednak zaskakująco wiele osób tego próbuje. A kiedy się to nie udaje, zniechęca się do dalszej nauki. Daj sobie odpowiednią ilość czasu na osiągnięcie mini-celów, w zależności od osiągniętej znajomości języka i czasu, jaki masz do dyspozycji na naukę. Czasami pomocne jest wyznaczenie języka "priorytetowego", którym zajmiesz się bardziej intensywnie, i języka pomocniczego, którego nauka będzie trwała dłużej.

Koncentracja na jakości przyswajania języka w stosunku do ilości

Złe nawyki na wczesnym etapie nauki mogą być później bardzo trudne do okiełznania. Dlatego lepiej jest upewnić się, że naprawdę rozumiesz, czego się uczysz, zanim przejdziesz do nowego tematu. Po prostu "ucząc się" kilku słówek, dla samego złudnego wrażenia, że przyśpieszasz ten proces, tylko zaszkodzisz sobie na dłuższą metę. Nauka oparta na stopniowym, ale gruntownym opanowywaniu materiału jest w rzeczywistości podstawą sukcesu.

Bądź otwart_ na zmiany

Jak każdy poważny cel, nauka dwóch języków nie zawsze idzie gładko przy pierwszej próbie. Elastyczność i dostosowywanie swoich planów do zmieniających realiów i sytuacji sprawią, że małe niepowodzenie nie spowoduje całkowitej rezygnacji z celu.

Nauka dwóch języków obcych naraz nie jest łatwa, ale jest wykonalna

Jeśli zastosujesz się do tych wskazówek, masz o wiele większe szanse na pomyślną naukę dwóch języków jednocześnie. Nauka dwóch języków w tym samym czasie naprawdę rozwija Twój umysł. Chociaż może to być trudne, konieczność częstego przełączania się pomiędzy nowymi językami stanowi wyzwanie dla Twojego mózgu i doskonali Twoje umiejętności uczenia się języków, dzięki czemu nauka kolejnych będzie szybsza i łatwiejsza.

Jednoczesna nauka dwóch języków na pewno nie jest dla każdego, ale jeśli jesteś naprawdę oddan_ i podchodzisz do tego we właściwy sposób, przekonasz się, że korzyści znacznie przewyższają koszty.

Zapoznaj się z naszą ofertą nauki różnych języków obcych i zacznij się uczyć już dziś!

Ucz się języków obcych dzięki naszym platformom e-learningowym!

Platformy e-learningowe to coraz popularniejsze rozwiązanie nauki języków. Zapoznaj się z tymi, które mamy w ofercie i rozpocznij naukę już dziś:

 

SpeakingGo – to bardzo prosta w użyciu platforma, które pomoże Ci udoskonalić twoją angielską wymowę, ale też nauczy konkretnych zwrotów i wyrażeń, poprzez rozmowę z komputerem.

Sensations English– platforma, dzięki której nauczysz się angielskiego, poprzez autentyczne wiadomości/historie z całego świata przedstawione w formie wideo lub artykułu, a zakończone krótkimi mini ćwiczeniami do utrwalenia wiedzy

Cambridge AI Speech Tutor– nasze innowacyjne narzędzie, które pomoże zlokalizować ci konkretne dźwięki nad których wymową musisz popracować. Wpisujesz zdanie/słowo, którego wymowę chcesz wyćwiczyć i nagrywasz swoją wypowiedź, sztuczna inteligencja natychmiast przekierowuje cię do raportu w którym całe zdanie jest podzielone na konkretne fonemy z przydzielonymi im wynikami procentowymi, wskazującymi na jak dobrze został wypowiedziany dany dźwięk. Jeśli jesteś ciekaw_ jak działa program, bądź chcesz go wypróbować, możesz to zrobić za darmo przez jeden dzień! Skorzystaj ze specjalnego rabatu -100% na hasło: Cambridge-AI-100 i wypróbuj nasze nowe, innowacyjne narzędzie już dziś. Wystarczy, że wybierzesz odpowiedni wariant długości dostępów (1 day trial), dodasz do koszyka, a w nim, w odpowiednim okienku, wpiszesz wyżej podany kod.

Squla– platforma dla dzieci, bazująca na nauce przez różne gry i zabawy, dzięki której Twoja pociecha zobaczy, że nauka nie jest nudnym obowiązkiem, lecz ciekawą przygodą. Zakres materiałów jest bardzo szeroki, obejmuje wszystkie przedmioty obowiązkowe i nie tylko w szkole podstawowej (do klasy 6 i w przedszkolu) oraz jest on zgodny z aktualną podstawą programową.

Jeśli chcesz potwierdzić poziom swojej znajomości angielskiego, zapoznaj się z naszym Certyfikatem językowym Cambridge School of English. Zaświadczy on o Twoim poziomie językowym i będzie świetnym atutem podczas szukania pracy i przy chęci dostania się na uczelnię polską!

 

 

 

Zachęcamy do odwiedzenia naszej strony internetowej, na której znajdują się dodatkowe informacje na temat naszych kursów oraz metodologii nauczania języków obcych:

cambridge.pl

Zachęcamy do kontaktu telefonicznego (22-622 30 19) lub mailowego office@cambridge.com.pl również w przypadku, gdy w danym momencie w naszym sklepie internetowym nie jest dostępny kurs, który Państwa interesuje. Prawdopodobnie jest on na etapie planowania, gdyż nowe kursy w Cambridge School of English rozpoczynają się wielokrotnie w ciągu roku kalendarzowego.

 

pl_PLPolish

Popup

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.

Już wychodzisz?

Wypróbuj nasze nowe narzędzie do nauki poprawnej wymowy angielskiej w dwóch wersjach, oryginalnej i rozszerzonej na naszej globalnej stronie za darmo przez 1 dzień.

Dołącz do newslettera i otrzymaj kod!

     Dołącz do newslettera!

    Uzupełnij dane i otrzymuj najnowsze informacje na temat kursów i kuponów rabatowych na kursy językowe.