https://cambridge.pl
Przejdź do treści

Jak efektywnie motywować się do nauki angielskiego lub innego języka obcego?

Kobieta efektywnie motywująca się do nauki języków obcych

Kluczem do sukcesu jest obranie sobie celu!

Efektywna nauka języka bardzo często wiąże się z umiejętnym organizowaniem swojego czasu i samodyscypliną. Można uczyć się języka bez żadnego planu, co również przyniesie efekty, jednak będą one mniejsze niż przy zorganizowanej nauce. W wypadku takiego “chaotycznego kształcenia”, bardziej prawdopodobne jest, że porzucisz naukę. Co więc zrobić, by Twoje cele pomagały Ci zmotywować się do pracy?

Efektywna nauka języka angielskiego nie musi być wcale trudna

Wiele osób sądzi, że nauka języka obcego wymaga mnóstwa ilości czasu, wielu przygotowań, zaangażowania i samodyscypliny. To pomaga w efektywnej nauce, ale o wiele ważniejsze jest odpowiednie przygotowanie się do nauki i ułożenie planu. To pozwoli Ci utrzymać systematyczność w pracy nad udoskonalaniem nowego języka.

Znajdź cel swojej naukowej podróży

Przede wszystkim warto ustalić cel, do którego dążysz. Czy potrzebujesz nauczyć się języka, bo planujesz wyjechać na studia za granicę, znaleźć lepszą pracę, a może robisz to dla własnej przyjemności i satysfakcji? Powin_n_ś zdecydować, jak chcesz się posługiwać językiem – czy wystarczy, że będziesz umiał_ się dogadać, czy może mówić z pięknym akcentem. To pokaże Ci, na jakich obszarach nauki chcesz się skupić, oraz pozwoli dostrzec, jakie umiejętności językowe chcesz ćwiczyć.

Plan odpowiedniej nauki może być równie ważny co sama nauka

Warto też zrobić plan nauki, którego będziesz przestrzegać. Nie przekładaj nauki na później, ponieważ im częściej będziesz to robił_, tym trudniej będzie Ci osiągnąć swój cel. Ustalaj stałe godziny nauki, tak żeby wypracować sobie własny rytm i nie zapomnieć o regularnym powtarzaniu.

Dostosuj czas, który poświęcasz na naukę do swoich potrzeb

Dostosuj czas, który poświęcasz na naukę do swoich potrzeb oraz preferencji. Jeśli jesteś nocnym markiem, a spokój i cisza dookoła sprawiają, że wszystko przychodzi Ci łatwiej, to kształć się w godzinach wieczornych. Warto jednak pamiętać o tym, że każdy organizm ma dwa dobowe wyże intelektualne – podczas ich trwania łatwiej jest się skupić i przyswajać nowe treści. Pierwszy zaczyna się od godziny 06:00 i trwa mniej więcej do godziny 13:30, kolejny ma swój początek około godziny 15:30 i kończy się wieczorem pomiędzy godziną 21:00 a 22:00. Z tego wynika, że możemy się uczyć o wielu różnych porach w ciągu dnia. Co jednak istotne mamy też 2 niże intelektualne. Pierwszy z nich to niż nocny. Występuje najczęściej po godzinie 22:00 i trwa przez całą noc – jest to naturalne zjawisko oddziałujące na organizm, ponieważ ciało domaga się odpoczynku w postaci snu. Drugim niżem intelektualnym, z którego często mniej zdajemy sobie sprawę jest ten trwający od godziny 13:30 do 15:30. Jeśli pamiętasz ciekawą lekcję lub wykłady, na których czuł_ś się zmęczon_ i mimowolnie tracił_ś koncentrację, czy też ważne spotkania, podczas których zdarzało ci się przysypiać, to możliwe, że trwały one właśnie w tym przedziale czasowym. Warto tak dobrać sobie godziny nauki, aby wynieść z niej jak najwięcej korzyści. Nie przemęczaj się , narzucając sobie zbyt wysokie wymagania. Więcej korzyści przyniesie nauka przez krótszy czas, ale codziennie, niż cały dzień, ale rzadko, ponieważ będziesz zmęczon_ i trudniej będzie Ci się skupić.

Zadbaj o komfort i spokój nauki

Postaraj się też, żeby Twoje miejsce nauki było spokojne i komfortowe. Dopilnuj tego, by nikt nie przeszkadzał Ci w trakcie uczenia się języka. Zadbaj o to, by było Ci wygodnie, możesz zaparzyć sobie herbatę, a jeśli muzyka nie przeszkadza Ci w nauce, włącz swoją ulubioną piosenkę (uważaj jednak, bo bardzo łatwo się rozproszyć!). Przyjemniej pracuje się w miłym i cichym otoczeniu. Odłóż wszystkie „pożeracze czasu”, aby nie dekoncentrowały Cię w trakcie pracy nad obcym językiem. Wycisz i odłóż telefon, wyłącz telewizor, abyś nie zwracał_ uwagi na niepotrzebne w tym momencie rzeczy. Tak zaplanuj następne zajęcia, abyś m_gł_ skupić się tylko na nauce. Po tym jak skończysz,będziesz miał_ okazję odpocząć jak tylko chcesz i zająć się innymi rzeczami. To sprawi, że czas pracy będzie efektywnie wykorzystany, a inne zajęcia i plany, bardziej atrakcyjne. 

Dostosuj kurs pod swoje potrzeby

Szukasz oferty odpowiedniej dla siebie? Przed Tobą ważny egzamin, do którego chcesz się przygotować? Chcesz zacząć naukę języka od podstaw? A może potrzebujesz wytłumaczenia danego tematu lub zagadnienia, podczas naszych 25-minutowych korepetycji? Zapoznaj się z naszymi produktami i wybierz odpowiedni dla siebie! 

Ucz się tak, jak Ty tego chcesz

Przedstawione powyżej rady są tylko przykładami, które mogą, ale nie muszą pomóc Ci w efektywnym motywowaniu się do nauki języka obcego. Najważniejsze jest jednak znalezienie indywidualnych celów, o których warto pamiętać za każdym razem, gdy zabieramy się do pracy nad nauką nowego języka.

 

 

Zachęcamy do odwiedzenia naszej strony internetowej, na której znajdują się dodatkowe informacje na temat naszych kursów oraz metodologii nauczania języków obcych:

cambridge.pl

Zachęcamy do kontaktu telefonicznego (22-622 30 19) lub mailowego office@cambridge.com.pl również w przypadku, gdy w danym momencie w naszym sklepie internetowym nie jest dostępny kurs, który Państwa interesuje. Prawdopodobnie jest on na etapie planowania, gdyż nowe kursy w Cambridge School of English rozpoczynają się wielokrotnie w ciągu roku kalendarzowego.

 

pl_PLPolish

Popup

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.

Już wychodzisz?

Wypróbuj nasze nowe narzędzie do nauki poprawnej wymowy angielskiej w dwóch wersjach, oryginalnej i rozszerzonej na naszej globalnej stronie za darmo przez 1 dzień.

Dołącz do newslettera i otrzymaj kod!

     Dołącz do newslettera!

    Uzupełnij dane i otrzymuj najnowsze informacje na temat kursów i kuponów rabatowych na kursy językowe.