https://cambridge.pl
Przejdź do treści

Jaki certyfikat poświadczający znajomość języka angielskiego wyrobić by wyjechać na Erasmusa?

Jaki certyfikat znajomości angielskiego lub innego języka obcego warto zdać, by wyjechać na Erasmusa?

Program ERASMUS to program unijny, który umożliwia studentom naukę za granicą. W zależności od uczelni, studiowanie za granicą może odbywać się przez jeden semestr lub więcej. Możliwe są również wyjazdy na praktyki, czy staże. Dzięki Erasmusowi masz okazję nie tylko uczyć się w innym kraju, ale także poznać jego kulturę, spotkać inspirujących ludzi oraz nauczyć się nowego języka, czy polepszyć umiejętności komunikacyjne w tym, który już znasz.

Studenci lub absolwenci, ubiegający się o możliwość skorzystania ze stypendium zagranicznego w ramach programu, muszą spełnić kilka kryteriów. Jednym z nich jest poświadczenie znajomości języka obcego na poziomie minimum B2 w skali Rady Europy. Najlepiej jest wejść na stronę uczelni do której się wyjeżdża i sprawdzić, jaki certyfikat jest potrzebny.

Dlaczego warto wyjechać na ERASMUSA?

Program ERASMUS cieszy się ogromną popularnością wśród młodzieży, studentów i absolwentów. Skorzystanie z oferty wymiany edukacyjnej lub praktyk daje szereg pozytywów.

Nauka samodzielności i pewności siebie

Dzięki wyjazdowi samotnie do nieznanego państwa możesz sprawdzić się w sytuacjach kompletnie nowych. Będą otaczali Cię ludzie, których nie znasz i będziesz musiał_ sobie sam_ poradzić. Wiele osób mówi, że taki wyjazd uczy radzenia sobie w różnych sytuacjach, nieporozumieniach i komunikacji. Można budować na tym poczucie własnej wartości, gdy okaże się, że jednak ze wszystkim jesteś w stanie sobie dać radę. 

Poznanie nowej kultury i obyczajów

ERASMUS to także poznawanie innego kraju całkowicie od środka. Obcując cały czas z kulturą i obyczajowością mieszkańców, możesz dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy o świecie, o których nie przeczytasz w książkach. 

Przełamywanie bariery komunikacyjnej

Bariera językowa jest zmorą wszystkich, którzy pragną podróżować. Jednak, podczas wyjazdu, będziesz otoczon_ natywnymi użytkownikami języka obcego, więc – siłą rzeczy – pozwoli Ci się to z nim osłuchać. Ponadto, będziesz postawion_ w wielu sytuacjach, gdzie będziesz musiał_ się porozumieć – praktyka językowa przyjdzie do Ciebie sama! Nawet jeśli początkowo budzi to stres, to później bardzo procentuje w komunikacji.

Nowe, międzynarodowe znajomości

Wyjazd to też świetna szansa na nawiązanie nowych relacji, z osobami z innych krajów. Biura ESN organizują wiele, podczas których można poznać się z innymi osobami z wymiany. Oczywiście, nic nie przeszkadza, żeby robić to na własną rękę!

Dodatkowe punkty w CV

Potwierdzenie, że brał_ś udział w programie ERASMUS jest dobrym punktem w Twoim CV. Taka przygoda dużo uczy i pokazuje międzynarodowe spojrzenie – tak na naukę, jak i komunikację z innymi czy nawet pracę. Pracodawcy szukają CV, które będą się wyróżniać, a zapis o wyjeździe jest wskazaniem, na robienie przez Ciebie rzeczy dodatkowych, poza programem np. studiów. 

Jaki certyfikat zdać, by wyjechać na ERASMUS?

Jeśli na zagranicznej uczelni obowiązują dwa języki wykładowe, student ubiegający się o przyjęcie na Erasmusa nie musi znać ich obu. Wystarczy, że wybierze ofertę uczelni zagranicznej w jej języku ojczystym lub w języku angielskim.

First Certificate in English

FCE (First Certificate in English), również występujący pod nazwą B2 First. Potwierdza umiejętność posługiwania się językiem angielskim na poziomie B2. Jest szczególnie rozpoznawany w Wielkiej Brytanii, ale i na wielu innych europejskich uczelniach. Jest on ważny bezterminowo.

Test of English as a Foreign Language

TOEFL (Test of English as a Foreign Language) to egzamin powszechnie uznawany w środowisku akademickim. Jest akceptowany w ponad 130 krajach, przez ponad 10 000 szkół wyższych, agencji oraz instytucji państwowych. Certyfikat ważny jest przez 2 lata.

BULATS

BULATS jest certyfikatem chętnie wybieranym przez polskich kandydatów do programu ERASMUS. Można zdać go na poziomach A1-C2. Firmowany jest przez University of Cambridge, a dostępny jest w formie komputerowej. Dodatkowo, wynik egzaminu, wraz z raportem potwierdzającym stopień znajomości języka w skali CEFR, dostępny jest bezpośrednio po egzaminie. Jego okres ważności to 2 lata.

International English Language Testing System

IELTS (International English Language Testing System) to najbardziej popularny test z języka angielskiego ogólnego, który honorują niemal wszystkie uczelnie wyższe w Wielkiej Brytanii, Nowej Zelandii czy Kanadzie. Ważny pozostaje przez 2 lata od zdania. Co ważne – IELTS nie wyraża punktów w skali CEFR. Punktacja IELTS jest 10-cio stopniowa (0-9), gdzie 0 oznacza osobę, która nie podeszła do testu.

Sprawdź na naszej stronie na jakie egzaminy możesz się zapisać, by spełnić swoje marzenie o ERASMUSIE!

pl_PLPolish

Popup

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.

Już wychodzisz?

Wypróbuj nasze nowe narzędzie do nauki poprawnej wymowy angielskiej w dwóch wersjach, oryginalnej i rozszerzonej na naszej globalnej stronie za darmo przez 1 dzień.

Dołącz do newslettera i otrzymaj kod!

     Dołącz do newslettera!

    Uzupełnij dane i otrzymuj najnowsze informacje na temat kursów i kuponów rabatowych na kursy językowe.