https://cambridge.pl
Przejdź do treści

Czy czytanie książek obcojęzycznych pomaga w nauce języka?

Mężczyzna uczący się języka angielskiego w domu online poprzez czytanie książek

Jak najbardziej! Książki są świetnym źródłem, z którego możesz czerpać swoją wiedzę, nawet przy nauce nowego języka. Jednak, samo czytanie, kiedy niewiele się rozumie, nie przyniesie zbyt dobrych efektów. Jak uczyć się języka obcego czytając Twoją ulubioną literaturę?

Dobierz odpowiednią literaturę do swojego poziomu językowego

Jeżeli dopiero zaczynasz swoją przygodę z nauką języka, dostosuj książki tak, abyś nie musiał_ ciągle siedzieć z nosem w słowniku. Najpierw warto sprawdzić na jakim poziomie językowym jesteś. Możesz to zrobić bezpłatnie na naszej stronie internetowej.


Jeśli niedawno zacz_ł_ś naukę nowej mowy, spróbuj poczytać książki, które zawierają proste słownictwo. Najczęściej możesz je znaleźć w literaturze dziecięcej. Może masz jakąś ulubioną bajkę lub opowiadanie z dzieciństwa? Nie ma znaczenia czy to literatura dla dzieci czy dorosłych, ważne, żebyś dobrał_ lekturę tak, byś jak najwięcej z niej zrozumiał_, a jednocześnie m_gł_ nauczyć się nowych rzeczy. 

Jak uczyć się angielskiego lub innego języka obcego podczas czytania książek?

Dowiedz się jak możesz uczyć się nowego języka obcego nie tylko skutecznie, ale i przyjemnie. Przeczytaj kilka porad dotyczących takiego sposobu nauki.

Tłumacz pojedyncze słowa

Nawet jeśli rozumiesz ogólne znaczenie zdania z jego kontekstu, sprawdzaj w słowniku te wyrazy, których nie znasz. To bardzo ważne, ponieważ ciekawość dokładnego znaczenia zdania sprawi, że łatwiej zapamiętasz nowo poznane słowo. Możesz również zrobić sobie listę słów, które dopiero poznał_ś i co jakiś czas je sobie odczytywać (pamiętaj, by sprawdzić ich poprawną wymowę). W ten sposób, powoli powiększysz swój zasób słownictwa z wielu różnych dziedzin. Jeżeli jesteś osobą, której łatwo kojarzyć słowa z kolorami, możesz zrobić sobie małą tabelkę na rzeczowniki, czasowniki, przysłówki itd. Umieszczaj w niej wyrazy z książki, którą obecnie czytasz. Możesz też robić oddzielne tabele na różne dzieła. Dzięki prowadzeniu takich notatek, nie tylko poznasz nowe słowa, ale także zobaczysz jaki postęp zrobił_ś, czytając ulubioną literaturę i jednocześnie ucząc się języka obcego. 

Czytaj książki na głos

Oczywiście, nie w każdym miejscu da się to robić, ale jeśli jesteś akurat w domu bądź w miejscu, w którym czujesz się swobodnie, warto czytać literaturę obcojęzyczną na głos. Sprawdź wymowę słów, których nie jesteś pewn_ i ćwicz czytanie w języku, którego się uczysz. Dzięki temu lepiej zaznajomisz się z językiem oraz będziesz płynniej rozmawiał_ z innymi. Łatwiej też zapamiętasz niektóre zwroty, wyrażenia, których później odruchowo będziesz używał_ w pogawędce w obcym języku, czyniąc rozmowę swobodniejszą i przyjemniejszą. Możesz też poprosić o pomoc znajomego lub członka rodziny, który dobrze zna ów język. Dzięki temu Ty poćwiczysz wymowę i czytanie, a on_ rozumienie ze słuchu.

Stwórz swój mały audiobook

Jeśli masz taką możliwość, możesz spróbować nagrać siebie podczas czytania. Nie musisz nagrywać całej książki, wystarczą pojedyncze zdania. Po nagraniu, odsłuchaj tego jak przeczytał_ś frazę i postaraj się znaleźć błędy w wymowie. Dzięki temu będziesz częściej zwracał_ uwagę na to, czy poprawnie wypowiadasz dany wyraz i poćwiczysz płynne odczytywanie słów w obcym języku.

 

Wypróbuj nasz nowy produkt Cambridge AI Speech Tutor!

Chcesz żeby ktoś sprawdzał swoją wymowę poszczególnych słów za Ciebie? Zapoznaj się z Cambridge AI! To nasz nowy produkt, dzięki któremu nauczysz się poprawnej wymowy nie tylko poszczególnych dźwięków i wyrazów, ale również całych zdań w języku obcym! Innowacyjne jest to, że sprawdza Cię nie nauczyciel, ale komputer! Dowiedz się więcej i zacznij trenować poprawną wymowę już dziś!

Czytaj więcej tutaj: Cambridge AI

Spójrz też na naszą globalną stronę!

Jakie korzyści w nauce może przynieść czytanie książek w obcym języku?

 • Dowiesz się jak poprawnie wymawiać poszczególne wyrazy;
 • Poznasz znaczenia nowych słów i wyrażeń;
 • Wzbogacisz swoją naukę, czyniąc ją ciekawszą i efektywniejszą;
 • Będziesz swobodniej rozmawiał_ w języku którego się uczysz;
 • Zaczniesz automatycznie używać wyrazów i zwrotów, które poznał_ś, w rozmowie z innymi;
 • Utrwalisz słownictwo które często pojawia się w książce i prościej je zapamiętasz;
 • Łatwiej Ci będzie skojarzyć w jakich sytuacjach używa się poszczególnych czasów i konstrukcji gramatycznych;
 • Poszerzysz znajomość literatury, jednocześnie ucząc się języka.

Jeśli masz problem ze zrozumieniem fraz występujących w książce, zapisz się na nasze 25-minutowe e-korepetycje językowe!

Możesz zapisać się na jedne e-korepetycje językowe i poprosić nauczyciela o to, by wytłumaczył Ci dane zagadnienie. On odpowie na wszystkie Twoje pytania oraz pomoże Ci zrozumieć zagadnienia, które mogą sprawiać Ci problem. To idealne rozwiązanie dla osób, które chcą uczyć się samodzielnie, ale nie zapisywać na cały kurs. Wypróbuj nasze 25-minutowe e-korepetycje i rozwiej wszystkie swoje wątpliwości językowe razem z nami!

 

 

Zachęcamy do odwiedzenia naszej strony internetowej, na której znajdują się dodatkowe informacje na temat naszych kursów oraz metodologii nauczania języków obcych:

cambridge.pl

Zachęcamy do kontaktu telefonicznego (22-622 30 19) lub mailowego office@cambridge.com.pl również w przypadku, gdy w danym momencie w naszym sklepie internetowym nie jest dostępny kurs, który Państwa interesuje. Prawdopodobnie jest on na etapie planowania, gdyż nowe kursy w Cambridge School of English rozpoczynają się wielokrotnie w ciągu roku kalendarzowego.

 

pl_PLPolish

Popup

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.

Już wychodzisz?

Wypróbuj nasze nowe narzędzie do nauki poprawnej wymowy angielskiej w dwóch wersjach, oryginalnej i rozszerzonej na naszej globalnej stronie za darmo przez 1 dzień.

Dołącz do newslettera i otrzymaj kod!

   Dołącz do newslettera!

  Uzupełnij dane i otrzymuj najnowsze informacje na temat kursów i kuponów rabatowych na kursy językowe.