Co zrobić, żeby nie zapomnieć angielskiego słownictwa?

Kobieta zastanawia się, jak utrwalać obcojęzyczne wyrazy tak, żeby nie zapomnieć angielskiego słownictwa - nauka języków obcych online i z dojazdem do szkoły językowej

Bardzo często zdarza nam się zapomnieć danego słowa w języku angielskim lub innym języku obcym. Nie ma takiej osoby na świecie, której by się to nie zdarzało. Najczęściej jest to kwestia braku praktyki lub długiego nieposługiwania się poznawanym językiem. Istnieje jednak parę sposobów na to, by sytuacje, w których nie pamiętamy o jakiejś frazie zdarzały się rzadziej.

Jakie kroki możesz podjąć, by nie zapominać angielskiego słownictwa?

To wcale nie takie trudne. Odpowiednie nastawienie i utrwalanie wiedzy to podstawa. Używając języka obcego na co dzień, nie tylko podczas zajęć online lub kursów z dojazdem do szkoły językowej, utrwalasz te słowa, którymi najczęściej się posługujesz. Warto też pamiętać o wyrazach specjalistycznych i tych, których rzadziej się używa, aby poszerzać swój zasób słownictwa. Dzięki temu możemy uniknąć stresu przy rozmowie z drugą osobą i niepotrzebnego wstydu, kiedy zdarzy nam się zapomnieć jakiegoś wyrazu. Utrwalenie dużej ilości słów w języku angielskim lub innym języku obcym to podstawa do efektywnego używania poznawanego języka!

Wszyscy jesteśmy ludźmi i popełniamy błędy językowe!

To bardzo często nie jest wina Twojej znajomości angielskiego lub innego języka obcego! Oczywiście, bogaty repertuar słownictwa jest bardzo ważny, ponieważ pomaga uniknąć takich sytuacji, ale przecież bardzo często znamy dane słowo, a gdy sobie je przypomnimy, reagujemy zmieszaniem i zawstydzeniem, że naprawdę o nim nie pamiętaliśmy. Zastanów się, ile razy zdarzyło Ci się zapomnieć jakiegoś słowa w ojczystym języku. Możliwe, że nie pamiętasz konkretnych sytuacji, ale na pewno było ich mnóstwo. Tak samo jak możemy nie pamiętać o polskim słowie, mamy też tak w każdym obcym języku. Pomyłki i niedoskonałości zdarzają się zawsze, a szczególnie w sytuacjach stresowych, którymi dla osób uczących się angielskiego może być rozmowa w tym języku. Nawet jeśli już płynnie posługujesz się językiem angielskim, lub innym językiem obcym, takie sytuacje mogą się zdarzyć, ponieważ jest to normalne.

 

Utrwalanie wiedzy językowej to podstawa sukcesu

Jeśli chcesz czuć się pewniej i wiesz, że masz problem z zapamiętaniem poszczególnych słów, musisz zacząć je utrwalać. Jeśli uczysz się słownictwa specjalistycznego, którego ciągle używasz w pracy, jest mała szansa, że zapomnisz jakiegoś słowa. Właśnie dlatego, tak ważne jest ich przypominanie. Każdemu może wypaść z głowy zwrot, frazes czy dane określenie, jednak, aby przytrafiało się to jak najrzadziej, warto utrwalać to, czego się nauczył_ś. Możesz to robić zarówno przez rozmowę, czytanie książek, bądź sporządzenie list, jak i czytanie ich co jakiś czas. To sprawi, że Twój język będzie bogatszy, a słownictwo, na którego naukę poświęciłeś dużo czasu, zostanie w Twojej głowie na dłużej. Właśnie dzięki utrwalaniu obcojęzycznych wyrazów, konstrukcji gramatycznych i wyrażeń Twoje poznawanie języka obcego stanie się naprawdę skuteczne!

Niepozorne fiszki metodą skutecznej nauki języka

Dobrym wyborem może być też sporządzenie fiszek ze słowami, o których czasami zapominasz. Takie fiszki możesz zabrać ze sobą wszędzie i co jakiś czas powtarzać dane obcojęzyczne słowa. Możesz też próbować je zapamiętać wykorzystując metodę skojarzeń. To bardzo dobry sposób na zapamiętywanie angielskiego słownictwa. Wystarczy, że spróbujesz sobie skojarzyć słowo obcojęzyczne z polskim, a o wiele prościej będzie Ci je utrwalić.

Kreatywność często pomaga przy nauce języków obcych

Innym sposobem może być ułożenie krótkiej historyjki, rymowanki lub piosenki. Jeśli nauczysz się jej na pamięć, słowa, których często zapominasz na pewno zostaną w Twojej głowie na długi czas. Może to być też dobry sposób na rozładowanie stresu podczas rozmowy. Jeśli stresujesz się dialogiem po angielsku lub w innym języku obcym z drugą osobą i zapomnisz danego słowa, zażartuj i opowiedz jej krótki wierszyk z tym wyrazem. Oboje się dzięki temu rozluźnicie, a Ty przypomnisz sobie wyrażenie i unikniesz krępującej sytuacji.

Praktyka czyni mistrza

Pamiętaj, że nauka nowego języka obcego zajmuje dużo czasu, dlatego warto choć chwilę poświęcić na utrwalanie słownictwa. Wtedy zaoszczędzisz czas, który musiałbyś wykorzystać na naukę słownictwa od nowa, zamiast na jego przypominanie. Jeśli naprawdę zależy Ci na skutecznej nauce języka, nie zapominaj o regularnym powtarzaniu obcojęzycznych wyrazów, konstrukcji gramatycznych oraz wyrażeń. Utrwalaj angielskie słowa, ponieważ to klucz do biegłego posługiwania się językiem!