Jakie kursy do nauki angielskiego lub innego języka obcego są najlepsze dla mnie?

Jaki kurs językowy wybrać

Chcąc wybrać idealny dla siebie kurs, musisz rozważyć to na kilku poziomach. Należy dostosować zajęcia całkowicie pod swoje wymagania i pod to, czego potrzebujesz, bo tylko wtedy będziesz mieć motywację do nauki. Takie przygotowania przyniosą jej większą efektywność.

Jakiego języka chcesz się uczyć?

Jest to zasadnicze pytanie. Możesz już mieć sprecyzowany język, jakiego chciał_byś się uczyć. A może po prostu chcesz poznać jakiś nowy język obcy?


Ważne jest by wiedzieć, jaki język Cię interesuje i pod jakim kątem: Czy chcesz doskonalić swój angielski, czy może poznać od podstaw suahili?
Ciężko, tak naprawę, jest uniwersalnie powiedzieć, jakie języki są warte poznawania, a jakie nie. Każdy język daje Ci możliwość komunikacji z drugim człowiekiem, dlatego zawsze opłaca się ich uczyć.


Jeśli zależy Ci na nauce języka popularnego, którym będziesz m_gł_ się posłużyć nawet na końcu świata, to faktycznie warto uczyć się angielskiego. To ogromnie światowy język, który ma już ponad 1,3 miliarda użytkowników, a dla ponad połowy jest to język, którego się nauczyli.

Patrząc na pożądanie na rynku, czy szanse komunikacyjne – angielski wygrywa i znacznie wyprzedza konkurencję. Inne języki, którymi posługuje się ogromna ilość populacji to: chiński, hindi, arabski (choć tutaj trzeba brać poprawkę na to, że te języki mają po prostu wielu native speakerów), francuski i hiszpański. Natomiast, jeśli chodzi o języki, które dają największe szanse sukcesu na rynku pracy, to znowu będą to angielski i hiszpański, ale dołączy do nich także: francuski i niemiecki. W Polsce popularna jest także nauka rosyjskiego, gdyż ofert pracy z nim związanych nie brakuje. Coraz większym zainteresowaniem cieszą się też języki skandynawskie.

Na jakim jesteś poziomie?

Powin___ś wiedzieć, jaką wiedzą i umiejętnościami językowymi dysponujesz. Zapisanie się na kurs nie będzie miało sensu, jeśli nie jest on dostosowany do Twojego poziomu. Na zbyt wysokim niewiele zrozumiesz, ponieważ materiał będzie najprawdopodobniej zbyt przytłaczający, a na zbyt niskim nie nauczysz się niczego nowego i stracisz tylko czas oraz pieniądze.
Najbardziej powszechną miarą znajomości języka jest skala CEFR (Common European Framework of Reference for Languages).

Poziomy według skali CEFR

A1 - Beginner - Początkujący użytkownik języka

Crown

Zna podstawowe zagadnienia językowe.

Crown

Potrafi zadawać proste pytania na temat życia codziennego.

Crown

Wie jak przedstawiać siebie.

Crown

Umie prowadzić prostą konwersację, o ile rozmówca mówi wolno i wyraźnie oraz, w razie czego, jest gotowy do udzielenia wyjaśnień.

A2 - Elementary/Pre-intermediate - Podstawowy/ niżej średnio-zaawansowany użytkownik

Crown

Potrafi porozumiewać się w prostych i rutynowych sytuacjach komunikacyjnych, które wymagają rozmowy na tematy znane i typowe.

Crown

Opisuje prostymi słowami swoje otoczenie.

Crown

Porusza tematy życia codziennego.

B1 - Intermediate - Średnio-zaawansowany użytkownik

Crown

Rozumie znaczenie głównych treści przekazu (zawartego w jasnych, standardowych wypowiedziach, które dotyczą znanych mu spraw i zdarzeń typowych dla pracy, szkoły, czasu wolnego itd.).

Crown

Umie odnaleźć się w sytuacjach komunikacyjnych, które wymagają od niego tworzenia spójnych, prostych wypowiedzi.

Crown

Potrafi krótko wypowiedzieć się na tematy abstrakcyjne, takie jak marzenia, plany i pragnienia.

B2 - Upper/Post-Intermediate - Wyższy średnio-zaawansowany użytkownik języka

Crown

Rozumie całość wątku zawartego w rozmowie (nawet jeśli nie zna znaczenia poszczególnych słów).

Crown

Umie porozumiewać się na tyle płynnie i spontanicznie, by prowadzić normalną rozmowę z rodzimym użytkownikiem języka, nie powodując przy tym napięcia u którejkolwiek ze stron.

Crown

Posiada znacznie szerszy wachlarz tematów, o jakich może prowadzić dyskusje, a także potrafi wyjaśniać swoje stanowisko, podając wady i zalety różnych rozwiązań.

C1 - Advanced - Zaawansowany użytkownik

Crown

Rozumie szerzej zakres trudniejszych i dłuższych tekstów, gdzie umie dostrzec również znaczenia ukryte, wypowiedziane ,,między wierszami’’.

Crown

Ma szeroki zakres słownictwa, którym posługuje się swobodnie w kontaktach międzyludzkich.

Crown

Potrafi formułować jasne, dobrze zbudowane, szczegółowe, dotyczące złożonych problemów, wypowiedzi ustne lub pisemne.

Crown

Sprawnie i właściwie posługuje się regułami gramatycznymi.

C2 - Proficient - Biegły użytkownik języka

Crown

Bez problemu rozumie wszystko co przeczyta czy usłyszy.

Crown

Posługuje się językiem niemal jak jego rodzimi użytkownicy.

Crown

Potrafi wyrażać swoje myśli płynnie, spontanicznie i precyzyjnie.

Crown

Wie jak streszczać informacje pochodzące z różnych źródeł, w spójny sposób, odtwarzając zawarte w nich tezy i wyjaśnienia.

 

Jaki jest Twój poziom?

Nie wiesz jaki jest Twój poziom znajomości języka? Wykonaj nasz krótki, darmowy test poziomujący. Po ukończeniu, dostaniesz maila z rezultatami.

W jakim jesteś wieku?

Wybór grupy wiekowej jest o tyle istotny, że tematyka lub poziom trudności dostosowane są do uczniów. Chodzi też o metody nauczania. Inaczej będzie się uczyło dzieci, młodzież, studentów, czy seniorów.

Jaki obszar języka Cię interesuje?

Musisz zastanowić się nad tym, do czego będziesz używał_ tego języka, czy chcesz rozmawiać z ludnością lokalną na wakacjach, czy wyjechać na studia bądź do pracy za granicę?

W obu przypadkach, rozpoczniesz naukę od tych samych rzeczy, natomiast dopiero w późniejszych etapach, zmienia się kierunek nauczania. Jeśli myślisz np. o emigracji zarobkowej, to ważne byś nauczył_ się konkretnych słówek, wyrażeń czy określeń dedykowanych dla Twojej branży.
A może chcesz zdać certyfikat językowy? W takim wypadku powin___ś wybrać kurs egzaminacyjny.
Jeżeli interesuje Cię konkretny obszar językowy, np. logistyka, marketing, środowisko – to wtedy najlepszym wyborem będą wszelkie kursy tematyczne, ukierunkowane właśnie na ten dział. Możesz wybierać kursy specjalistyczne, np. dla medyków czy nauczycieli.
Istnieje też szeroki zakres kursów biznesowych. Będzie to świetny wybór dla wszystkich, którzy planują później rozwijać własną działalność lub odnaleźć się na arenie międzynarodowego biznesu.

Czy wolisz naukę indywidualną czy w grupie?

Jest to również mocno znacząca kwestia. Jeżeli np. nie lubisz zajęć grupowych, to nie wyniesiesz za dużo z takiej nauki, ponieważ będzie ona dla Ciebie nieprzyjemna. I odwrotnie – jeśli wolisz uczyć się z innymi, to nie ma co na siłę podejmować naukę indywidualną, bo wcale nie gwarantuje to lepszych rezultatów.

Zajęcia grupowe

Praca w grupie ma ten plus, że daje dużo szans na komunikację w języku obcym z różnymi osobami. Nie jesteś ograniczony_ tylko do rozmów z lektorem, możesz rozmawiać ze wszystkimi uczestnikami, ćwicząc swój poziom mówienia i słuchania. Szybciej pozbędziesz się bariery językowej i poczujesz się komfortowo wśród ludzi, którzy są na takim samym poziomie językowym jak Ty.

Zajęcia indywidualne

Nie każdy potrafi i lubi pracować z grupą. Są osoby, które wolą naukę indywidualną. Ona też ma bardzo wiele plusów. To właśnie podczas zajęć 1:1 lektor poświęca Ci 100% uwagi i poprawia wszelkie błędy oraz odpowiada na nasze pytania. Tok zajęć dostosowany jest do Ciebie, a w razie nieobecności - nie musisz martwić się o zaległości.

Jaki wariant nauki Ci najbardziej odpowiada?

W wyborze odpowiedniego kursu ważne jest, by zdecydować się na konkretny sposób uczenia się, a mianowicie – naukę z lektorem czy bez.

Samodzielna nauka języka

Wariant samodzielnej nauki poprzez dostęp do platformy edukacyjnej jest kuszący, szczególnie dla osób, które nie pracują o stałych porach lub, z różnych powodów, nie mogą zaplanować dalszej przyszłości czy zadeklarować obecności na zajęciach. Jest ona też odpowiednia dla ludzi, którzy po prostu wolą naukę samodzielną, gdy sami znajdują odpowiedzi na swoje pytania i wątpliwości. Często pozwala to znacznie lepiej zapamiętać i stosować poznane zasady.

Nauka języka z lektorem

Nie wszyscy potrafią bądź lubią uczyć się samodzielnie. Motywacja do nauki jest większa, gdy jest ktoś, kto ją egzekwuje. Lektor to też osoba, z którą możesz nauczyć się akcentu i prawidłowego mówienia oraz prowadzenia konwersacji. Naprowadzi Cię na odpowiedni tok nauki, pomoże w układaniu planu, pokaże różne ,,sztuczki’’ efektywnego uczenia się.

Blended-learning

Jest to połączenie obydwu tych wariantów, często dające świetne rezultaty. W jednym kursie uczysz się zarówno poprzez zajęcia z lektorem, jak i aktywności samodzielne (np. rozwiązywanie zadań na platformie).

Nauka z native speakerem czy z lektorem polskim?

By mieć satysfakcję z nauki i żeby robić postępy w znajomości języka, trzeba wybrać odpowiedniego nauczyciela. Istnieje wiele korzyści kształcenia się, zarówno z native, jak i non-native speakerem.

Korzyści z nauki z native speakerem

Od jakiegoś czasu coraz modniejsze jest uczenie się języka obcego z jego rodzimymi użytkownikami (nativami).

Tacy nauczyciele będą nieocenioną pomocą podczas nauki poprawnego akcentu, który będzie w ich ustach zupełnie naturalny. Dzięki rozmowie z native speakerem masz szansę osłuchania się z poprawną wymową, dzięki czemu Twoja, z pewnością się polepszy.


Native speaker będzie przeprowadzał z Tobą lekcję tylko w swoim języku, tym, który Ty chcesz poznać. Może to początkowo przerażać, ale w rzeczywistości jest bardzo dobrym sposobem na przełamanie bariery językowej oraz ,,przestawienie się’’ na używanie innej, niż ojczysta, mowy. Zmusi cię również do kreatywnego przedstawiania swoich opinii i problemów, gdy nie będziesz znał_ konkretnego słowa. Native speaker opowie Ci też o kulturze i przebiegu codziennego życia w kraju, z którego pochodzi. Będzie też znał dużo powiedzonek, słówek czy obyczajów powszechnie używanych i tych, które dopiero stają się popularne.

Korzyści z nauki z lektorem polskim

Mimo popularności nauki z native speakerem, to uczenie się z lektorem polskim dla niektórych może okazać się idealnym rozwiązaniem.


Po pierwsze – lektor polski dobrze rozumie z czym się borykasz. Również musiał przejść przez naukę akcentu, gramatyki czy pisowni. Wie jakie wyrażenia mogą być trudne dla ucznia i dzięki temu może pokazać metody i ,,triki’’ poradzenia sobie z nimi.


Taki nauczyciel zna Twój język, więc jeśli czegoś nie rozumiesz, bądź nie umiesz powiedzieć, możesz zwrócić się do niego po polsku i prosić o wytłumaczenie w Twoim języku. Jest to dobre rozwiązanie dla osób, które stresują się mówieniem po angielsku i nie chcą rzucać się na głęboką wodę. Umożliwia to również naukę osobom, zaczynającym od zupełnego początku, nieznającym jeszcze podstaw języka obcego.
Co ważne – nauczyciel polski będzie też kładł nacisk na poprawną gramatykę. Taki lektor będzie wiedział, które z jej obszarów są szczególnie problematyczne i nad którymi trzeba dłużej pracować. Dodatkowo, lektorzy polscy świetnie przygotują Cię pod kątem zdawania matury czy innych znanych egzaminów językowych.

Jeśli już wiesz, jaki kurs będzie dla Ciebie idealny, sprawdź co możemy Ci zaoferować! Jeśli wciąż zastanawiasz się nad wyborem, sprawdź możliwości, które ma nasza szkoła!

 

 

Zachęcamy do odwiedzenia naszej strony internetowej, na której znajdują się dodatkowe informacje na temat naszych kursów oraz metodologii nauczania języków obcych:

cambridge.pl

Zachęcamy do kontaktu telefonicznego (22-622 30 19) lub mailowego office@cambridge.com.pl również w przypadku, gdy w danym momencie w naszym sklepie internetowym nie jest dostępny kurs, który Państwa interesuje. Prawdopodobnie jest on na etapie planowania, gdyż nowe kursy w Cambridge School of English rozpoczynają się wielokrotnie w ciągu roku kalendarzowego.