Jak utrwalać znajomość angielskiego lub innego języka obcego?

Znajomość języków obcych jest w dzisiejszym świecie na wagę złota. CV jest znacznie bogatsze, nagle znajduje się więcej ofert pracy, na rozmowach kwalifikacyjnych rośnie pewność siebie. Jednak, odchodząc na chwilę od kwestii zarobkowych, to nauka języków ma właściwie same plusy. Nagle, wyjazd za granicę przestaje być przerażający, a ludzie stają się bardziej pomocni, dzięki możliwości komunikacji.

Można pisać wiele dobrego o znajomości języków obcych, ale pozostaje jeszcze kwestia ich nauki. Uczenie się może być przyjemne, ale musi być też efektywne, a nowe informacje powinny zostawać w głowie. Mało kto ma pamięć fotograficzną, by za pierwszym razem wszystko zapamiętać, więc nieodłącznym elementem w nauce jest utrwalanie.

Ucz się języka z piosenek

Zaczynając od jednego najpopularniejszych sposobu nauki i zapamiętywania języka, chcemy powiedzieć o nauce języka poprzez słuchanie muzyki, która w każdym budzi emocje. A emocje są bardzo dobrym elementem, który zapewnia większą efektywność w procesie uczenia.

Właściwie najlepszym sposobem jest, żebyś wybrał_ sobie jedną piosenkę, która w jakiś sposób przemawia do Ciebie, a potem odsłuchiwał_ jej w kółko, kilka razy na dzień. To z pewnością świetna metoda dla tych, którzy właśnie w ten sposób z muzyką żyją – gdy jakieś dzieło ,,wpadnie w ucho’’ to może grać bez końca przez kilka dni. Wtedy jest, tak naprawdę, najłatwiej, ponieważ słyszysz te same słowa cały czas, zapętlone, co pozwala na zapamiętanie ich wymowy. Często jesteś w stanie nauczyć się słów (nawet jeśli początkowo nie wszystkie rozumiesz) na pamięć na tyle, że możesz śpiewać je wraz z artystą lub nawet bez niego.
Kiedy już znasz piosenkę to najlepszym ruchem jest przetłumaczenie jej sobie. Tutaj znacznie lepiej sprawdzi się tłumaczenie same__, ponieważ pozwoli to lepiej utrwalić słownictwo oraz zasady gramatyczne.

Nauka poprzez filmy i seriale

Oglądając filmy i seriale również jesteś w stanie bardzo dobrze utrwalić swoje umiejętności językowe.
Nie trzeba tutaj wiele. Po prostu wybierz film bądź serial, który chcesz obejrzeć i zacznij naukę! Często okazuje się, że seriale uczą lepiej, zważywszy na fakt wielości odcinków, podobnego słownictwa bohaterów, podobnej stylistyki i akcentów, przewijających się w całej serii.
W tego typu procesie nie ma skomplikowanych elementów – wystarczy włączyć wideo. Jeżeli jesteś na samym początku swojej drogi z danym językiem, dobrze jest najpierw oglądać z lektorem, ale też nasłuchiwać, co mówią aktorzy swoimi głosami, by jednak ,,wyłapywać’’ ten język. Później warto zacząć oglądać bez lektora, a z napisami, po czym, w dalszym etapie, już bez nich.

Czytanie książek a nauka języka

Czytanie jest fantastyczną metodą utrwalania pisowni, gramatyki, jak i również, oczywiście, czytania ze zrozumieniem. W zależności od Twojego poziomu zaawansowania w konkretnym języku powin____ś wybierać pasujące teksty. Na rynku jest szeroki wybór książek, które zostały opracowane przez lingwistów, by pomóc w nauce. Jednak, jeśli chcesz czytać coś, co Ci się po prostu podoba, to spróbuj zacząć od książki, którą znasz. Możesz zrobić to w dwojaki sposób – albo czytać po angielsku i tłumaczyć na polski, albo odwrotnie.
Ważne jest, by wybierać takie książki, których akcja Cię interesuje i naprawdę chcesz się dowiedzieć z nich więcej. Wtedy motywacja do rozpoznawania wyrazów będzie większa, co przeniesie się na efektywność nauki.

Twórz i utrwalaj

Tworzenie czegoś własnego też może stać się elementem nauki języka.
Jeżeli Twoją pasją jest pisanie to nic nie stoi na przeszkodzie byś zacz_ł_ pisać w języku obcym. Mogą to być opowiadania, Twoje przemyślenia, piosenki, możesz prowadzić własny pamiętnik…Wszystko zależy od Ciebie.
Pisanie jest dobre, ale nie można też zapomnieć o roli, jaką w naszej głowie odgrywa obraz. Jeśli np. malujesz czy rysujesz, możesz dodać do tego również język obcy. Możesz zrobić sobie turniej i np. rysować codziennie jedno czy więcej nowo poznanych słów czy zdań.
Nie bój się też eksperymentować z głosem i używać go w procesie swojej edukacji językowej. Możesz śpiewać z artystą piosenki. Nauczysz się dzięki temu brzmienia i wymowy słów. Spróbuj także powtarzać zdania bohaterów ze swoich ulubionych filmów czy seriali. Jeśli jakaś scena zapadnie Ci w pamięć, staraj się powtórzyć to zdanie obce tak, jak jej bohater.
Nie musisz się też wzorować na kimś z ekranu. Możesz sam_ czytać różne teksty i mówić je na głos.

Rozmawiaj i doskonal swoją wymowę oraz słuchanie

Doskonałym sposobem na naukę wymowy, ale także rozumienie ze słuchu, jest rozmowa w języku obcym. Spróbuj znaleźć osobę, która będzie w stanie prowadzić z Tobą konwersację i pomagać Ci w doskonaleniu swoich umiejętności.

Jeśli nie masz takich osób wśród znajomych czy rodziny – możesz poszukać na wielu stronach internetowych i mediach społecznościowych! Istnieje wiele grup i społeczności typu ,,pen pal’’, gdzie ludzie szukają osób z innych krajów, by móc się uczyć języka od native speakera. Istnieją też, pomocne w szukaniu takich ludzi, aplikacje mobilne, np. Tandem.

Jeżeli wstydzisz się mówić po angielsku jeszcze, a naprawdę potrzebujesz tego elementu w swojej nauce, to są również platformy, które są w stanie zapewnić Ci naukę wymowy bez udziału drugiej osoby. Taką platformą jest np. Speakingo, do którego możesz kupić u nas dostęp. Strona zapewnia naukę mówienia po angielsku za pomocą nowoczesnej technologii rozpoznawania mowy przez komputer.

Więcej o Speakingo możesz przeczytać na naszej stronie.

 

 

Zachęcamy do odwiedzenia naszej strony internetowej, na której znajdują się dodatkowe informacje na temat naszych kursów oraz metodologii nauczania języków obcych:

cambridge.pl

Zachęcamy do kontaktu telefonicznego (22-622 30 19) lub mailowego office@cambridge.com.pl również w przypadku, gdy w danym momencie w naszym sklepie internetowym nie jest dostępny kurs, który Państwa interesuje. Prawdopodobnie jest on na etapie planowania, gdyż nowe kursy w Cambridge School of English rozpoczynają się wielokrotnie w ciągu roku kalendarzowego.