https://cambridge.pl
Przejdź do treści

Jak wypracować poprawną wymowę angielską (lub w innym języku obcym)?

Nauka poprawnej wymowy angielskiej online

Poprawna wymowa angielska (czy innym języku, którego się uczysz) to bardzo ważny rezultat nauki. Dla wielu osób często bywa to trudne i stresujące, przez barierę językową. Jak jednak wypracować płynne wypowiadanie się?

Najważniejsza jest rozmowa w języku obcym

Tak samo jak przy ćwiczeniu akcentu – przede wszystkim wypracowujesz płynne wypowiadanie się poprzez rozmowę z drugą osobą. Na początku możliwe, że okaże się to trudnym zadaniem – słaba znajomość języka może sprawić, że powstanie w Tobie niechęć do komunikacji, czy nawet dalszej nauki. Można spokojnie i poprawnie pisać po angielsku, jednak przy mówieniu zdarzają się błędy. Dlaczego tak się dzieje? Mówienie, a pisanie to zupełnie inne czynności. Rozmowy są zazwyczaj o wiele bardziej stresujące, ponieważ widzisz rozmówcę i masz mniej czasu na zastanowienie się nad wypowiedzią lub nad spójnością wymiany zdań. Pamiętaj jednak, że każdy popełnia błędy, nawet native. Postaraj się nie stresować podczas prowadzenia dialogu. Jeśli się pomylisz, naprawdę nie stanie się nic złego. 

Możesz też zastanowić się nad wykupieniem kilku lekcji z Native speakerem w naszej szkole językowej. Dowiedz się więcej o korzyściach takiej nauki tutaj: Kim jest native speaker?

Samodzielna nauka poprawnej wymowy angielskiej

Kiedy sama myśl o rozmowie z kimś w obcym języku Cię przeraża, warto poćwiczyć indywidualnie, prowadząc monolog o jakimś wydarzeniu, Twoim przemyśleniu lub dialog z sam_ sobą. Spróbuj wyobrazić sobie sytuację, w której z kimś rozmawiasz i zastanów się nad tematami lub pytaniami, które mogą paść podczas wymiany zdań. Ułóż sobie, na spokojnie, w głowie odpowiedź i wymów ją na głos. Możesz też to robić przed lustrem. Wtedy poczujesz, że faktycznie z kimś rozmawiasz. To pomoże Ci odważyć się mówić, używając obcej mowy oraz doda Ci pewności siebie w posługiwaniu się nią. Pamiętaj jednak, żeby nie opierać się tylko na tym, co sam_ ćwiczysz w domu. Taki dialog lub monolog z sam__ sobą ma Cię zachęcić do rozmowy z innymi i pokazać, że język obcy wcale nie jest taki straszna. Nie stresuj się, jeśli podczas rozmowy z inną osobą padnie jakaś kwestia, której nie przećwiczył_ś. Tak może być bardzo często, ponieważ w kontaktach międzyludzkich wspomina się o różnych tematach. W takiej sytuacji spróbuj wyobrazić sobie, że rozmawiasz sam ze sobą i po prostu znalazł_ś kolejną okazję do poćwiczenia. Uspokój swoje myśli, oddech, skup się na tym, co chcesz powiedzieć. Nie mów za szybko, ponieważ łatwo będzie Ci się pogubić w tym co mówisz. Pamiętaj, że każdy, ucząc się języka obcego, przechodził przez takie same trudności. 

Jeśli jednak zbyt stresujesz się rozmową z drugą osobą, wypróbuj też platformę edukacyjną naszej szkoły językowej, na której dialog poprowadzisz z komputerem, według określonego schematu, co może zwiększyć Twoją  wiedzę i pewność siebie w trakcie rozmów w prawdziwym życiu. Jest to narzędzie do samodzielnej nauki poprawnej wymowy angielskiej online!

Dowiedz się więcej tutaj: Cambridge AI Speech Tutor

Sprawdź też naszą globalną stronę z Cambridge AI Speech Tutor!

Pamiętaj, że uczysz się na błędach!

Płynność przychodzi z czasem, a po drodze mogą się zdarzać błędy spowodowane stresem, czy niewiedzą. Nawet w rodzimym języku zdarzają się takie pomyłki. Pamiętaj, „praktyka czyni mistrza”. Jeśli nigdy się nie odezwiesz, nie uda ci się wypracować płynnej wymowy, a popełnianie błędów jest częścią tego procesu. Dlatego nie przejmuj się i trenuj dalej!

Język angielski przyda Ci się w naprawdę wielu sytuacjach. Naucz się go, lub doskonal swoją wiedzę, a na pewno nie pożałujesz!

 

Zachęcamy do odwiedzenia naszej strony internetowej, na której znajdują się dodatkowe informacje na temat naszych kursów oraz metodologii nauczania języków obcych:

cambridge.pl

Zachęcamy do kontaktu telefonicznego (22-622 30 19) lub mailowego office@cambridge.com.pl również w przypadku, gdy w danym momencie w naszym sklepie internetowym nie jest dostępny kurs, który Państwa interesuje. Prawdopodobnie jest on na etapie planowania, gdyż nowe kursy w Cambridge School of English rozpoczynają się wielokrotnie w ciągu roku kalendarzowego.

 

pl_PLPolish

Popup

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.

Już wychodzisz?

Wypróbuj nasze nowe narzędzie do nauki poprawnej wymowy angielskiej w dwóch wersjach, oryginalnej i rozszerzonej na naszej globalnej stronie za darmo przez 1 dzień.

Dołącz do newslettera i otrzymaj kod!

     Dołącz do newslettera!

    Uzupełnij dane i otrzymuj najnowsze informacje na temat kursów i kuponów rabatowych na kursy językowe.