Jaki certyfikat językowy warto zdać do pracy za granicą?
Jeśli myślisz o podjęciu stałej pracy zarobkowej lub stażu za granicą powinieneś rozważyć zdanie certyfikatu znajomości języka. W wielu krajach, firmy i inne instytucje oczekują potwierdzenia certyfikatem znajomości języka urzędowego kraju, do którego wyjeżdżasz lub języka, w którym będziesz pracować. Jedne państwa wymagają bardzo konkretnych certyfikatów (np. Kanada uznaje jedynie IELTS z nie-kanadyjskich dokumentów), a w innych jest ich więcej do wyboru (np. w Wielkiej Brytanii, gdzie popularne są certyfikaty FCE, CAE czy CPE czy USA, gdzie najczęściej spotyka się TOEIC lub ILTES). Podobnie sprawa ma się w innych miejscach – przykładowo, w krajach azjatyckich coraz częściej można pracować posiadając zdany certyfikatem TOEIC poświadczający znajomość języka angielskiego, ale jednak m.in. w Chinach, do wykonywania niektórych zawodów, potrzebny już będzie egzamin HSK.
Certyfikaty językowe do pracy w krajach anglojęzycznych
Wielka Brytania
FCE (First Certificate in English), również występujący pod nazwą B2 First. Jest to dokument potwierdzający Twoją umiejętność posługiwania się językiem angielskim na poziomie B2, czyli średnio zaawansowanym. Jest to już poziom większej samodzielności językowej, choć jeszcze nie poziom ekspercki. Stanowi poświadczenie dla pracodawcy, że możesz swobodnie prowadzić konwersacje w języku angielskim. Jest ważny bezterminowo.
Dowiedz się więcej o egzaminie FCE na naszej stronie.
CAE (Certificate in Advanced English), który obecnie nazywany jest C1 Advanced. Potwierdza on znajomość języka na poziomie C1, czyli zaawansowanym. Potwierdza wysoką biegłość językową, niezbędną do studiowania w kraju anglojęzycznym czy do pracy na stanowiskach, gdzie niezbędna jest dobra znajomość języka. Również jest ważnym bezterminowo certyfikatem.
Dowiedz się więcej o egzaminie CAE na naszej stronie.
CPE (Certificate of Proficiency in English) jest formalnym potwierdzeniem umiejętności posługiwania się językiem angielskim na poziomie zbliżonym do poziomu rodzimych użytkowników języka (native speakerów). Dzięki niemu, można rozpocząć międzynarodową karierę w środowisku biznesowym. Egzamin CPE jest ważny bezterminowo. To gwarant biegłego poziomu 4 kompetencji językowych: rozumienia ze słuchu, pisania, mówienia, czytania.
Dowiedz się więcej o egzaminie CPE na naszej stronie.
Kanada
IELTS (International English Language Testing System) to jeden z najbardziej znanych dokumentów potwierdzających znajomość języka angielskiego. Jest honorowany przez ponad 8 tysięcy instytucji na całym świecie. Jego wyniki są ważne zazwyczaj przez 2 lata – najczęściej nie honoruje się wyników starszych niż 24 miesiące. Mogą jednak występować wyjątki – warto tę informację sprawdzić w samym miejscu, którym jesteś zainteresowany. Egzamin IELTS występuje w dwóch wariantach:
IELTS General Training – dla osób, które chcą zdobyć doświadczenie zawodowe w kraju anglojęzycznym lub rozpocząć edukację na poziomie innym niż uniwersytecki;
IELTS Academic – dla osób planujących studia pierwszego lub drugiego stopnia na zagranicznej uczelni lub pragnących podjąć pracę za granicą.
Dowiedz się więcej o egzaminie IELTS na naszej stronie.
CELPIP (Canadian English Language Proficiency Index Program) to test ze znajomości języka angielskiego powszechnie używanego w Kanadzie. Jest to idealne rozwiązanie jako dowód kanadyjskiej odmiany angielskiego w przypadku imigracji do Kanady lub obywatelstwa kanadyjskiego. Istnieją dwie warianty testu:
CELPIP General – ocenia umiejętności mówienia, czytania, słuchania i pisania przez zdającego w kanadyjskiej odmianie języka angielskiego. Jest potrzebny przy ubieganiu się o pobyt stały i przyznawaniu tytułów zawodowych – ekspertów, menedżerów itp. Można go zdawać w wielu krajach;
CELPIP General LS – sprawdza jedynie umiejętności mówienia i rozumienia ze słuchu. Bierze się go pod uwagę przy rozpatrywaniu wniosków o obywatelstwo i tytuły zawodowe. W odróżnieniu od CELPIP General, można go zdać jedynie w Kanadzie.
Nowa Zelandia
NZCEL (New Zealand Certificates in English Language) są przeznaczone dla osób uczących się języka angielskiego jako drugiego języka. Kwalifikacje te są dostępne dla wszystkich ubiegających się o pobyt, z dowolnego powodu.
Australia
TOEFL iBT (Test of English as a Foreign Language – Internet Based Test) jest testem przeprowadzanym przez Internet międzynarodowo. Egzamin sprawdza umiejętności pisania, czytania, słuchania i mówienia. Odbywa się przez cały rok w różnych lokalizacjach.
Dowiedz się więcej o egzaminie TOEFL na naszej stronie.
Stany Zjednoczone
TOEFL (Test of English as a Foreign Language) jest egzaminem organizowanym przez amerykański Educational Testing Service (ETS). Test ten ocenia kompetencje języka amerykańskiego-angielskiego jako języka obcego w środowisku akademickim. Jest to najbardziej popularny test akademicki na świecie, uznawany przez ponad 7500 kolegiów, uniwersytetów oraz agencji rządowych i pozarządowych w ponad 130 krajach świata. Każdego roku do testów TOEFL przystępuje blisko milion osób.. Jest ważny dwa lata.
Dowiedz się więcej o egzaminie TOEFL na naszej stronie.
Nieanglojęzyczne certyfikaty językowe
Kraje niemieckojęzyczne
WiDaF (Deutsch als Fremdsprache in der Wirtschaft) to test mający na celu weryfikację znajomości języka niemieckiego w kontekście biznesowym, ogólnym środowisku pracy oraz w sytuacjach życia codziennego. Stworzony został przez Niemiecko-Francuską Izbę Handlową w 1996 roku i jest wykorzystywany w firmach jako narzędzie do oceny efektywności szkoleń, certyfikacji oraz selekcji pracowników. Uznanie znalazł w takich firmach jak: Deutsche Bank, Valeo, Bre Bank czy Miele.
Dowiedz się więcej o egzaminie WiDaF na naszej stronie.
Kraje hiszpańskojęzyczne
DELE (Diplomas de Español como Lengua Extranjera) jest oficjalnym egzaminem z języka hiszpańskiego o charakterze międzynarodowym, sygnowanym przez Ministerstwo Edukacji i Szkolnictwa Zawodowego Hiszpanii. Zdawać go można od poziomu A1 do poziomu C2, w zależności od oczekiwań potencjalnych pracodawców. Na terenie Hiszpanii z powodzeniem można pracować np. w służbie zdrowia czy administracji ze zdanym DELE na poziomach B2-C2.
Dowiedz się więcej o egzaminie DELE na naszej stronie.
Kraje francuskojęzyczne
DELF i DALF (Diplôme d’études de langue française i Diplôme approfondi de langue française) to oficjalne certyfikaty wydawane przez francuskie Ministerstwo Edukacji Narodowej. Egzaminy są przeprowadzane na różnych poziomach. Uznawane są przez wiele firm francuskich i stanowią świetne rozwiązanie dla osób, które chcą tam rozpocząć karierę. Ważne są bezterminowo.
Dowiedz się więcej o egzaminach DELF i DALF na naszej stronie.
TCF (Test de Connaissance du Français) stworzony został przez CIEP (Centre International d’études pédagogiques – Międzynarodowe Centrum Nauk Pedagogicznych). Jest to ważny przez 2 lata certyfikat, pomagający w zdobyciu pracy w środowisku francuskojęzycznym. Istnieją różne rodzaje tego testu:
TCF tout public, czyli TCF dla wszystkich;
TCF Québec, czyli test dla osób, które planują dłuższy pobyt lub osiedlenie się w Quebecu – prowincji kanadyjskiej;
TCF ANF (Accès à la nationalité française), czyli test stworzony dla osób, które chciałyby wystąpić o francuskie obywatelstwo poprzez zawarcie związku małżeńskiego lub naturalizację;
TCF DAP, czyli test dla osób, które chcą rozpocząć studia we Francji i potrzebują dokumentu potwierdzającego znajomość języka francuskiego.
Dowiedz się więcej o egzaminie TCF na naszej stronie.