https://cambridge.pl
Przejdź do treści

Angielski dla początkujących – Jak przełamać barierę językową?

Bariera językowa - angielski dla początkujących

Często borykamy się z problemem, jak przełamać barierę językową. Dylemat pojawia się, szczególnie gdy dopiero poznajemy obcy język, uczęszczamy na angielski dla początkujących. Jednak nawet bardziej zaawansowane osoby, z dobrą znajomością gramatyki i słownictwa, przejawiają w rozmowie pewną nieśmiałość. Bariera językowa związana jest ze stresem wywołanym strachem i wstydem, jakie odczuwamy w momencie popełnienia błędu. Ta blokada utrudnia nam swobodną komunikację i zabiera całą radość z możliwości wymiany poglądów z użytkownikiem innego języka. Wielu z nas ma taki problem, dlatego powstało wiele sposobów na poradzenie sobie z tym kłopotem.

Błędy nie są końcem świata

Strach przed popełnieniem błędu to najczęstsza przyczyna, która blokuje nas przed rozmową w języku obcym. W rzeczywistości jednak błędy są bardzo przydatnym narzędziem nauki. Pomagają nam wyłapać rzeczy, z którymi wciąż mamy problem. Błędy wskazują przestrzeń, nad którą musimy jeszcze popracować. Dzięki tak nakierowanym działaniom, możemy udoskonalić poszczególne umiejętności językowe.

Dodatkowo warto zawsze pamiętać, że swobodna rozmowa nie ma na celu użycia podręcznikowej poprawności gramatycznej. Jej sensem jest komunikacja.  Pamiętać o tym powinny szczególnie osoby poznające angielski dla początkujących. Jak długo rozmówca rozumie, co mamy mu do przekazania mimo użycia niewłaściwej formy czasu czy osoby, nasz cel został osiągnięty. Dlatego nie warto stresować się popełnieniem błędu — znajomość gramatyki przyjdzie z czasem, a to dzięki aktywnym uczestniczeniu w licznych rozmowach.

10 powodów czemu uczyć się języków obcych

Improwizuj, powiedz to inaczej

Celem rozmowy jest komunikacja, przekazanie rozmówcy co mamy na myśli. Jeśli więc w trakcie dyskusji utkniemy w miejscu, bo zapomnieliśmy słówka, jakiego chcieliśmy użyć — nic nie szkodzi. Najważniejsze, to nie przestawać mówić. Improwizuj! Jest wiele sposobów na przekazanie naszej opinii, nawet gdy zapomnimy konkretnego określenia. Możemy użyć porównania, synonimu, onomatopei czy choćby gestów. Wszystko jest dozwolone. Co więcej, takie sprytnie zastosowane obejścia bariery języka dodatkowo ożywia konwersacje.

Poznaj świat języka, którego się uczysz

Aby pogłębić znajomość obcego języka, należy zmienić swoje podejście do samej jego nauki. Język nie jest oderwanym od rzeczywistości tworem. Nauka poprzez zapamiętywanie kolejnych struktur bez pogłębienia zrozumienia, skąd dany idiom się wywodzi, odrywa nas od żywego języka. Nie rozumiemy wówczas zawiłości kontekstu, mamy problem z wychwyceniem pewnych niuansów. Aby lepiej zrozumieć dialekt, musimy lepiej poznać i zrozumieć kulturę z nim związaną. Zapoznanie się z historią danego obszaru językowego, wgląd w jego społeczno-kulturowy dorobek — to właśnie uczuli nas zasady funkcjonowania żywej mowy.

Kurs języka angielskiego oraz codzienna styczność

Jak najczęstszy kontakt z językiem obcym, którego postanowiliśmy zgłębić, to kolejny krok do pomyślnej nauki.  Wplątanie go w codzienność, przeniesienie go do każdego aspektu swojej codziennej przestrzeni, to doskonały sposób na przyspieszenie procesu poznania. Takie zanurzenie się w języku sprawia, że staje się on częścią naszego dnia powszedniego, przez to naturalnie przeplata się z żywym jego wykorzystaniem. Etykietowanie przedmiotów, słuchanie radio czy oglądanie telewizji w języku obcym — to proste i łatwo dostępne sposoby na przybliżenie się do potocznej gwary używanej w swobodnej komunikacji. Słuchanie i naśladowanie poprawi również nasz akcent. Niezwykle pomocnym będzie również dołączenie do grupy językowej czy fora internetowego oferującego naukę poprzez swobodną rozmowę z native speakerami. To niebywały zastrzyk doświadczenia, bezstresowa i przyjemna nauka oraz szansa napozbycie się bariery językowej.

Wykorzystaj każdą chwilę na ćwiczenia

Ostatni, lecz chyba najistotniejszy punkt. Konsekwentne pogłębianie swojej wiedzy, to najważniejsza część całego procesu nauki. Korzystajmy z  każdej chwili nadającej się do powtarzania znajomości języka. Systematyczne powtarzanie materiału utrwala go, dając możliwość poznawania kolejnych tematów językowych. Ciągle ćwicząc, sprawimy, że nasze rozmowy staną się bardziej swobodne, a nasze wypowiedzi z prostych jednozdaniowych stają coraz bardziej kompleksowe. Będziemy mogli uczestniczyć w dyskusjach na liczniejsze i trudniejsze tematy, dziękiczemu wyzbędziemy się bariery językowej.

Mosty - nie bariery

Przełamanie bariery językowej, choć wydaje się trudne, nie jest niemożliwe. Wymaga to wysiłku i dodatkowej pracy, ale jak poznaliśmy na przykładzie powyższych punktów, nie są to skomplikowane kroki. Najważniejsze to nie przestawać próbować — należy systematycznie ćwiczyć i głębiej poznawać meandry mowy danego języka, jednocześnie pamiętając o jego kontekście kulturowym. Z pomocą służą nam liczne media, a także wsparcie w innych, którzy podjęli się języka angielskiego dla początkujących i zaawansowanych. Dzięki samozaparciu i praktyce sprawimy, że swobodna komunikacja  w obcym języku nie sprawi nam najmniejszej trudności.

Dodaj komentarz

pl_PLPolish

Popup

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.

Już wychodzisz?

Wypróbuj nasze nowe narzędzie do nauki poprawnej wymowy angielskiej w dwóch wersjach, oryginalnej i rozszerzonej na naszej globalnej stronie za darmo przez 1 dzień.

Dołącz do newslettera i otrzymaj kod!

     Dołącz do newslettera!

    Uzupełnij dane i otrzymuj najnowsze informacje na temat kursów i kuponów rabatowych na kursy językowe.