https://cambridge.pl
Przejdź do treści

Języki obce – morze możliwości! Kilka rad jak uczyć się szybko oraz efektywnie języka angielskiego.

Jak uczyć się szybko oraz efektywnie języka angielskiego

Znajomość języków to w dzisiejszym świecie wiedza wymagana, a niejednokrotnie traktowana jako oczywistość . Języki otwierają przed nami morze możliwości – umożliwiają wspinanie się po kolejnych szczeblach karierystudiowanie za granicą, otwierają na drugiego człowieka podczas podróży. Dobrze o tym wiemy, dlatego inwestujemy  czas i pieniądze w naukę, kupujemy kolejne słowniki i podręczniki, postanawiamy, że od jutra zaczynamy. Aby nasza nauka faktycznie przynosiła efekty, a w dodatku to w krótkim czasie (w końcu czas to pieniądz) warto zwrócić uwagę na kilka istotnych aspektów.

Nastawienie

Gdy jesteśmy już pozytywnie nastawieni do procesu nauczania, zmotywowani i gotowi osiągnąć sukces, należy zastanowić się jak się uczyć, aby wiedza przyswajana była szybko i zostawała na długi czas. Techniki, które sprawdzą się u słuchowca, niekoniecznie przyniosą tak samo obiecujące efekty u wzrokowca, lub osoby, która preferuje ruch i potrzebuje wykonać daną czynność aby zapamiętać ją na długi czas. Warto zastanowić się, który z naszych zmysłów jest dominujący. Pomyśl, czy gdy poznajesz nowych ludzi zapamiętujesz głównie ich wygląd, otoczenie w którym ich spotkałeś, czy pamiętasz może co mówili i nie masz problemu z zapamiętywaniem imion. A może zapada ci w pamięć to, co robili gdy z nimi przebywałeś, ich emocje? Gdy pracujesz i próbujesz się skoncentrować, czy najbardziej przeszkadza Ci bałagan wokół, hałasy zza okna, czy poruszające się dookoła elementy? Gdy czekasz bezczynnie na autobus, rozglądasz się, obserwujesz innych, czy raczej rozmawiasz przez telefon lub zagadujesz osobę obok. A może krążysz wokół przystanku lub wiercisz się na ławce nie mogąc usiedzieć w jednym miejscu? Warto odkryć, który zmysł odgrywa u nas największą rolę i świadomie dostosować naukę tak, aby była dla nas przyjemna i jak najbardziej efektywna. Na zajęciach językowych w Cabridge School of English bierzemy pod uwagę wszystkie style uczenia się. Wzrokowcy znajdą tu przyjazne dla nich ‘mind maps‘, rysunki, diagramy, tabele, filmy. Słuchowcy będą proszeni o czytanie tekstów na głos, powtarzanie wyrażeń w rozmaitych konfiguracjach, ustne  parafrazowanie zasad gramatycznych czy definicji słów w celu utrwalenia materiału. Kinestetycy natomiast  dobrze odnajdą się w odgrywaniu ról i tłumaczenia słownictwa, nie za pomocą słowników, a  gestów i mimiki. Są to osoby, które uczą się poprzez wykonywanie czynności – może to być podkreślanie danych słów, pisanie, wyobrażanie, lub demonstrowanie czynności. Dołącz do nas, ucz się korzystając ze wszystkich zmysłów i odkryj co przynosi u ciebie najszybsze efekty.

Inteligencje wielorakie

Dr Howard Gardner, amerykański psycholog, specjalista z dziedzin psychologii kognitywnej i psychologii uczenia się przedstawił teorię inteligencji wielorakich. Podkreśla on, że człowiek posiada aż 7 typów inteligencji, rozwiniętych w różnym stopniu. Typy inteligencji rozwijają się i ulegają modyfikacjom jeśli nad nimi pracujemy. Jak wykorzystać tę wiedzę podczas nauki języków? Przeanalizuj w czym jesteś dobry, co nie sprawia ci kłopotu, a wręcz przynosi satysfakcję i wykorzystaj tę wiedzę przyswajając język obcy. Posiadasz dobrze rozwiniętą inteligencję matematyczną – polubisz logicznie podane reguły rządzące językiem, bez problemu odkryjesz wzory rządzące słowotwórstwem i konstrukcjami gramatycznymi, zauważysz wyjątki. Jesteś osobą z rozwiniętą inteligencją przestrzenną / wizualną – ucz się poprzez firmy, slajdy, rysuj mapy myśli. Posiadasz wybitną inteligencję muzyczną – poproś lektora o rymowanki, łamańce językowe, słuchaj muzyki w obcym języku i staraj się imitować wymowę native speaker’ów. Jesteś kinestetykiem lubiącym działanie – inteligencja ruchowa pomoże przyswajać wiedzę podczas wykonywania projektów, grania w gry językowe, imitację zachowań, gestów, wygłaszania prezentacji. Twoja inteligencja interpersonalna jest wysoce rozwinięta – świetnie odnajdziesz się w pracy grupowej, w parach, w pomaganiu innym, dyskusje i współpraca przyczyn się do szybszego zapamiętywania materiału. Jeśli, wręcz przeciwnie, twoja inteligencja intrapersonalna dominuje, zastanów się nad celem nauki, jej przebiegiem, korzyściami  jakie przyniesie. Pracuj indywidualnie, we własnym tempie, rozwijaj wątpliwości szukając odpowiedzi samodzielnie, a następnie upewnij się u nauczyciela, czy dobrze rozumujesz. Ostatni typ – inteligencja językowa – prawdopodobnie przyjemność sprawia ci pisanie – ucz się w ten sposób i pisz opowiadania, dialogi, eseje, a może pamiętnik czy dziennik w języku obcym! Po pomysły zwróć się do nas – wykwalifikowana kadra lektorska i zespół metodyków z przyjemnością udzielą wskazówek.

 

Dodaj komentarz

pl_PLPolish

Popup

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.

Już wychodzisz?

Wypróbuj nasze nowe narzędzie do nauki poprawnej wymowy angielskiej w dwóch wersjach, oryginalnej i rozszerzonej na naszej globalnej stronie za darmo przez 1 dzień.

Dołącz do newslettera i otrzymaj kod!

     Dołącz do newslettera!

    Uzupełnij dane i otrzymuj najnowsze informacje na temat kursów i kuponów rabatowych na kursy językowe.