Jeżeli mamy więcej niż 30 lat, okres nauki w szkole i na studiach prawdopodobnie jest już dawno za nami. Wiedza z zakresu języka obcego, jeżeli nie jest stosowana regularnie, niestety zanika. W dzisiejszych czasach język angielski stosowany jest na każdym kroku. Realia rynku pracy ciągle się zmieniają. W związku z tym nigdy nie mamy pewności, czy w związku z awansem, czy zmianą miejsca zatrudnienia, język angielski nie będzie nam potrzebny. Niemniej jednak przyczyny nauki języka obcego mogą być różne. Jak rozpocząć przygodę z angielskim lub wrócić do nauki języka po latach? Poszukajmy odpowiedniej strategii, by nauka angielskiego w dorosłym życiu nie była syzyfową pracą.
Co składnia dorosłych do podjęcia nauki języka angielskiego?
Przyczyny nauki języka angielskiego mogą być najróżniejsze. Wspomniane powyżej cele zawodowe, najczęściej wysuwają się na pierwszy plan. Z jednej strony presja kierownictwa może skłonić nas do podniesienia kwalifikacji zawodowych. Z drugiej strony istnieje silna, wewnętrzna potrzeba, by dążyć do samorozwoju i nie zostawać w tyle, w stosunku do młodszego pokolenia. Młodzi ludzie dużo lepiej radzą sobie z językiem angielskim, także dlatego, że są w stosunku do siebie mniej krytyczni. Dużo odważniej posługują się językiem obcym, przez co wypadają lepiej na rozmowach kwalifikacyjnych. Osoby dorosłe, zamierzające zmienić pracę, także stawiają na naukę języka angielskiego.
Wyjazd zagraniczny, czy to w celach służbowych, czy wypoczynkowych to wspaniała motywacja do rozpoczęcia nauki języka angielskiego. Jego znajomość pomoże nam z łatwością się porozumieć z obcokrajowcami.
Innym aspektem, nie mniej ważnym, jest po prostu chęć podtrzymania posiadanych już umiejętności językowych. Jeżeli przez lata zgłębialiśmy język i okazał się on przydatny, nie tylko w życiu zawodowym, ale także np. podczas podróży, czy w życiu prywatnym, dążymy do zachowania posiadanej wiedzy.
Badania szwedzkich naukowców, opublikowane w czasopiśmie „NeuroImage”, pokazują, że u osób, które przeszły przyspieszony kurs języka obcego, zwiększyła się powierzchnia części kory mózgowej i hipokampa. Warto więc uczyć się języka angielskiego, również w celu zmobilizowania naszego mózgu do pracy. Zwłaszcza w wieku 50+ praca ta zaprocentuje lepszą pamięcią i koncentracją.
Jak podejść do nauki języka obcego? Dzieci i młodzież uczy się języka angielskiego tak jak każdego innego przedmiotu. W ramach obowiązkowych zajęć szkolnych jest określona liczba lekcji z języka obcego. Dziecko, bardziej lub mniej chętnie, ale na bieżąco przerabia systematycznie określone partie materiału. Z dorosłym uczniem jest inaczej. My sami w sobie musimy znaleźć wewnętrzną motywację i zapał do nauki. Przede wszystkim musimy też wygospodarować czas na regularną naukę. Bo przyswajanie języka obcego to niestety proces długotrwały. Niemniej jednak dobrze zmobilizowana do pracy osoba dorosła, realnie określająca swój cel, będzie z pewnością robiła postępy w nauce.
Cel pracy jest bardzo ważnym aspektem. Dorosłe osoby muszą wiedzieć, po co się uczą. Metoda małych kroków jest lepszym rozwiązaniem niż robienie dalekosiężnych planów. Ponadto istotne jest zaangażowanie w osiągnięcie tego celu. Ile pracy i pieniędzy jesteśmy w stanie poświęcić, by faktycznie uczyć się języka angielskiego i nie szukać wymówek. Dorosłe osoby zawsze charakteryzuje większa motywacja i skupienie na nauce niż dzieci i młodzież, bo wiedzą, po co to robią. Uczą się rzeczy praktycznych i potrzebnych, co dodatkowo mobilizuje do dalszej nauki i zgłębiania wiedzy.
Jak uczyć się angielskiego w dorosłym życiu — jakie mamy opcje?
Uczyć języka obcego w dojrzałym życiu możemy się na różne sposoby. Jeżeli dysponujemy czasem, dobrze jest zapisać się na kurs angielskiego dla dorosłych. Szkoły językowe proponują zajęcia na różnych poziomach zaawansowania, dostosowane do wieku uczestników. Stosowane są różne metody nauczania, ale każda z nich ma wiele pozytywnych aspektów i większości koncentrują się na rozwijaniu umiejętności komunikacyjnych. Podczas lekcji mamy bezpośredni kontakt z nauczycielem i uczniami, przez co szlifujemy język w zróżnicowanym środowisku, wystawieni na liczne bodźce. Zajęcia są połączeniem ćwiczeń teoretycznych i praktycznych. Oczywiście możemy także wybrać same konwersatoria, gdzie nacisk będzie tylko na mowę. Praca w grupie to szansa na przełamanie barier językowych i systematyczne przerabianie określonej partii materiału.
Inną formą nauki angielskiego są kursy językowe online oraz oglądanie dostępnych w Internecie filmów i materiałów szkoleniowych. To nowoczesne i stosunkowo tanie rozwiązanie, pozwalające uczyć się, kiedy chcemy. Wymaga jednak samodyscypliny, by nie zarzucić pracy po krótkim okresie czasu.
Nauka języka angielskiego dla dorosłych może przybierać różne formy: oglądanie anglojęzycznych filmów, słuchanie wywiadów, piosenek, czytanie prasy i książek w języku angielskim. To wszystko świetny sposób na pogłębienie wiedzy, ale samo w sobie nie wystarczy na zdobycie wystarczających i usystematyzowanych umiejętności językowych.
Nauka języka angielskiego dla dorosłych — czy istnieje złoty środek?
Niestety wszystkie, cudowne metody, pozwalające nauczyć się języka obcego w tydzień, miesiąc, czy nawet pół roku, to tylko chwyt reklamowy. Marketingowcy będą sięgać po różne zabiegi, by nakłonić nas do zakupienia określonych materiałów szkoleniowych. Nauka języka angielskiego dla dorosłych to praca długotrwała. Wymaga od nas cierpliwości i systematyczności. Nie jest to łatwe w natłoku codziennych obowiązków zawodowych i rodzinnych. Na pewno doskonałym motywatorem jest kurs języka angielskiego dla dorosłych.
Najlepszym rozwiązaniem jest połączenie kilku sposobów nauki języka obcego, co także pozwoli uniknąć rutyny. Nie ma jednej najskuteczniejszej metody. Jedni uczą się szybciej, mają lepsze predyspozycje językowe i nauka będzie przychodziła z łatwością. Inni będą zdeterminowani z uwagi na ściśle określony cel, do którego dojście możliwe będzie tylko dzięki systematycznej pracy. Dobrze jest uczyć się rzeczy, które nas ciekawią. Nauka języka angielskiego dla dorosłych, bez względu na to, czy zaczynamy od podstaw, czy jesteśmy na pewnym poziomie zaawansowania, może być wspaniałą przygodą.
Warto postawić sobie realny do osiągnięcia cel i przypominajmy sobie tak często, jak to tylko możliwe, że osiągniemy go tylko poprzez regularną pracę. Ponadto dobrze jest zaplanować sobie, że codziennie siadamy, choćby na 5 minut, by powtórzyć ostatni materiał. Dzięki temu zawsze będziemy przygotowani do zajęć, a postępy w nauce angielskiego będą szybsze.
Niemniej jednak bądźmy też dla siebie wyrozumiali, bo nauka języka obcego w dorosłym życiu nie jest sprawą prostą. Musimy poradzić sobie w ciągu dnia z wieloma priorytetowymi obowiązkami. Jeśli uda nam się wygospodarować czas na naukę, bądźmy z siebie dumni i pracujmy w takim zakresie, w jakim to w danym momencie możliwe. Nauka powinna przynosić nam satysfakcję, a wówczas z pewnością przyswojenie wiedzy będzie łatwiejsze.