https://cambridge.pl
Przejdź do treści

10 powodów dla których warto uczyć się języków obcych w szkole językowej online

  • przez
10 powodów dla których warto uczyć się języków obcych w szkole językowej online

Umiejętność biegłego posługiwania się językiem obcym jest obecnie na wagę złota. Mimo, że opanowanie języka wymaga czasu i systematycznej nauki, to jednak warto podjąć ten wysiłek.

Poniżej prezentujemy 10 powodów dla których warto uczyć się języków obcych. Nie zwlekaj dłużej, podejmij naukę już dziś!

1. Studiuj lub mieszkaj za granicą

Jeśli chciałbyś dokonać zmian w swoim życiu, doświadczyć niesamowitej, emocjonującej przygody, stawić czoła nowym wyzwaniom to znajomość języka obcego z pewnością znacznie ułatwi Ci osiągnięcie tego celu.

Ciekawa praca w Hiszpanii lub Tajlandii? Wymiana studencka w Norwegii?
Znajomość języka obcego otworzy przed Tobą nowe, nieznane wcześniej możliwości rozwoju zawodowego i osobistego.

2. Zyskaj szansę na bardziej atrakcyjne warunki zatrudnienia

Wyobraźmy sobie, że pracodawca prowadzący proces rekrutacyjny będzie miał do wyboru dwóch kandydatów – każdy z nich z podobnymi umiejętnościami i doświadczeniem. Jeden z kandydatów będzie płynnie posługiwał się językiem obcym, a drugi nie. W tej sytuacji z pewnością osoba dwujęzyczna będzie miała większe szanse otrzymanie pracy.

Coraz częściej firmy nawiązują kontakty z klientami oraz kontrahentami z zagranicy i potrzebują pracowników, którzy znają język angielski.

Gdy mówimy w językach obcych otwierają się przed nami nowe perspektywy praca w turystyce, handlu międzynarodowym, agencjach rządowych, branży edukacyjnej i wiele innych.

Badania prowadzone w Szwajcarii pokazały, że osoby posługujące się więcej niż jednym językiem uzyskują, niezależnie od wykształcenia i innych zdolności, wyższe wynagrodzenie (średnio o 20%). Zauważono również, że dwujęzyczność oznacza korzyść ekonomiczną nie tylko dla samego pracownika- przedsiębiorstwa, które zatrudniają personel posługujący się językami obcymi osiągały lepsze wyniki finansowe.

Więcej też tutaj na Forsal.pl => Znajomość języków obcych kontra zarobki.

3. Poznawaj nowych ludzi, zawieraj przyjaźnie na całe życie

Sprawne komunikowanie się w języku obcym daje ogromną szansę na poznanie wielu interesujących ludzi, nawiązanie przyjaźni, a może nawet odnalezienie miłości swojego życia. Ucząc się języka obcego masz niesamowitą okazję, by nawiązać znajomość z osobami z innego kręgu kulturowego oraz i lepiej je zrozumieć.

4. Zmień swoje podejście do poznawania świata

Dzięki znajomości języków obcych mamy szansę na dotarcie do mniej komercyjnych miejsc, w których nie spotkamy tłumów turystów. Mamy szanse na doświadczenie podróży poza utartym szlakiem, bez konieczności polegania na ofercie biura podróży. Im więcej słów lub struktur znamy w danym języku, tym pełniej jesteśmy w stanie poznać kulturę i historię narodu, a także łatwiej porozumiewamy się z osobami, które spotykamy na swojej drodze. Oddalając się nieco od popularnych ośrodków turystycznych, mamy szanse na poznanie autentycznego charakteru danego kraju, skosztowania lokalnej kuchni oraz zdobycia unikalnych doświadczeń.

5. Zwiększ możliwości swojego umysłu

Nie od dziś wiadomo, że jednym z najbardziej skutecznych sposobów pobudzania pracy mózgu jest nauka języków obcych. Mimo, że przyswajanie nowych słów i połączeń wyrazowych może wydawać się mozolnym i żmudnym zajęciem, jest to jednak doskonały trening dla naszego mózgu. Systematyczna nauka języka obcego sprawi, że poprawisz zdolność koncentracji oraz pamięć i każdy kolejny zestaw słówek przyswoisz szybciej.

Osoby, które płynnie posługują się językami obcymi są bardziej kreatywne, mają umiejętność myślenia wyższego, rozwiązywania problemów, zyskują też większą wiedzę na temat tego  jak radzić sobie w stale zmieniającym się świecie.

Warto podkreślić, że nauka słówek przynosi wymierne korzyści każdemu niezależnie od wieku, jednak osoby starsze zyskują dzięki przyswajaniu nowego języka najwięcej. Naukowcy z Publicznego Centrum Badań nad Zdrowiem w Luksemburgu udowodnili, że znajomość więcej niż dwóch języków pomaga w utrzymaniu dobrej pamięci seniorów. Naukowcy z uniwersytetu w Toronto zauważyli, iż jedną z najbardziej skutecznych metod na opóźnienie choroby Alzheimera jest nauka języka obcego. Badania przeprowadzone na grupie 250 seniorów pokazały, że objawy choroby Alzheimera pojawiły się znacznie później u osób, które znały dwa języki, niż u tych, które posługiwały się wyłącznie swym językiem ojczystym. Mózg dłużej zachowywał sprawność i dobrą kondycję.

Wyniki badań przeprowadzonych przez naukowców z uniwersytetu w Toronto dają również nadzieję, że dzięki nauce języków obcych jesteśmy w stanie opóźnić nie tylko chorobę Alzheimera, ale również inne obawy demencji. U osób potrafiących porozumiewać się w więcej niż jednym języku pierwsze objawy demencji mogą pojawić się nawet 5 lat później niż u osób jednojęzycznych.

6. Doskonal umiejętność podejmowania decyzji

Badania naukowców z Uniwersytetu w Chicago wykazały, że mówienie w obcym języku wspomaga proces podejmowania prawidłowych decyzji.

Boaz Keysar, Sayuri Hayakawa oraz Sun Gyu An, czyli naukowcy z uniwersytetu w Chicago postawili sobie za cel sprawdzenie czy język, w którym zostanie nam przedstawiony wybór będzie miał wpływ na podjętą przez nas decyzję. Wyniki są zaskakujące. W sytuacji, gdy problem zostaje przedstawiony nam w języku, który nie jest naszym językiem ojczystym, rozpatrujemy go bardziej racjonalnie i jesteśmy mniej podatni na wpływ emocji– wynika z artykułu opublikowanego w magazynie naukowym Psychological Science.

Podsumowując, język obcy sprzyja utrzymaniu zdrowego dystansu poznawczego, dlatego ci, którzy władają innym językiem poza ojczystym, mają lepsze umiejętności krytycznego myślenia i podejmowania decyzji.

7. Otwórz się na innych ludzi i ich obyczaje

Nauka języka obcego, a co za tym idzie pogłębianie wiedzy na temat kultury i światopoglądu to najpewniejszy sposób na to, by zrozumieć indywidualne zachowania i obyczaje. Kiedy mamy świadomość tego, że wszyscy jesteśmy istotami nierozerwalnie związanymi z naszą kulturą i że ukształtowało nas pewne, określone środowisko, to jesteśmy w stanie pewne zachowania i postawy zobaczyć w zupełnie innym świetle. Patrzenie na świat z innej perspektywy to fascynujące, pouczające doświadczenie.

8. Zyskaj wiedzę o samym sobie

Znajomość języków obcych zwiększa nasze poczucie własnej wartościdaje ogromną satysfakcję i uczucie niezależności – jesteśmy w stanie porozumieć się z każdą napotkaną osobą. Świadomość, że bariera językowa nas nie dotyczy i bez względu na to, w którym zakątku świata się znajdziemy, nie doświadczymy kłopotów z porozumiewaniem się i komunikacją.

W trakcie jej trwania pozbywasz się niektórych obaw i wątpliwości, dowiadujesz się więcej o sobie. Pozytywna opinia od nauczycieli doda Ci motywacji.

9. Poznaj lepiej swój język ojczysty

Badania wykazały, że te osoby, które posługują się językami obcymi posiadają również większą wiedzę na temat języków w ogóle, a dzięki temu skuteczniej wykorzystują swój język ojczysty. A zatem, jeśli znasz obce języki, lepiej rozumiesz swój własny język i zauważysz poprawę swoich umiejętności językowych w ogóle. Im dłużej uczysz się języków obcych, tym lepsze rezultaty osiągniesz w czytaniu ze zrozumieniem, uważnym słuchaniu i szybszym zapamiętywaniu.

10. Korzystaj z międzynarodowego dorobku kulturalnego

Nauka języków obcych daje nam praktycznie nieograniczony dostęp do materiałów edukacyjnych, zagranicznej literatury, kursów doskonalących nasze umiejętności prowadzonych w języku obcym. Znajomość języków obcych daje nam możliwość oglądania filmów bez polskiego lektora, słuchania podcastów, śledzenia obcojęzycznych blogów, bycia na bieżąco z trendami w nauce, modzie, muzyce i każdej innej dziedzinie, które są dla nas interesujące.

Jeśli interesują Cię ciekawostki językowe, zaobserwuj nasze social media!

Tagi:

Dodaj komentarz

pl_PLPolish

Popup

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.

Już wychodzisz?

Wypróbuj nasze nowe narzędzie do nauki poprawnej wymowy angielskiej w dwóch wersjach, oryginalnej i rozszerzonej na naszej globalnej stronie za darmo przez 1 dzień.

Dołącz do newslettera i otrzymaj kod!

     Dołącz do newslettera!

    Uzupełnij dane i otrzymuj najnowsze informacje na temat kursów i kuponów rabatowych na kursy językowe.