Chcąc wybrać idealny dla siebie kurs, musisz rozważyć to na kilku poziomach. Należy dostosować zajęcia całkowicie pod swoje wymagania i pod to, czego potrzebujesz, bo tylko wtedy będziesz mieć motywację do nauki. Takie przygotowania przyniosą jej większą efektywność.
Jakiego języka chcesz się uczyć?
Jest to zasadnicze pytanie. Możesz już mieć sprecyzowany język, jakiego chcesz się uczyć. A może po prostu chcesz poznać jakiś nowy język obcy?
Ważne jest by wiedzieć, jaki język Cię interesuje i pod jakim kątem: Czy chcesz doskonalić swój angielski, czy może poznać od podstaw suahili?
Ciężko, tak naprawę, jest uniwersalnie powiedzieć, jakie języki są warte poznawania, a jakie nie. Każdy język daje Ci możliwość komunikacji z drugim człowiekiem, dlatego zawsze opłaca się ich uczyć.
Jeśli zależy Ci na nauce języka popularnego, którym będziesz można się posłużyć nawet na końcu świata, to faktycznie warto uczyć się angielskiego. To język, który ma już ponad 1,3 miliarda użytkowników, a dla ponad połowy jest to język, którego się nauczyli.
Patrząc na popularność, czy szanse komunikacyjne – angielski wygrywa i znacznie wyprzedza konkurencję. Inne języki, którymi posługuje się ogromna ilość populacji to: chiński, hindi, arabski (choć tutaj trzeba brać poprawkę na to, że te języki mają po prostu kilka miliardów native speakerów). Natomiast, jeśli chodzi o języki, które dają największe szanse sukcesu na rynku pracy, to zapewne będą to angielski i hiszpański, ale dołączy do nich także: francuski i niemiecki. W Polsce popularna jest także nauka rosyjskiego, gdyż ofert pracy z nim związanych nie brakuje. Coraz większym zainteresowaniem cieszą się również języki skandynawskie.
Na jakim jesteś poziomie?
Powinnaś/powinieneś mieć świadomość, jaką wiedzą i umiejętnościami językowymi dysponujesz. Zapisanie się na kurs nie będzie miało sensu, jeśli nie jest on dostosowany do Twojego poziomu. Na zbyt wysokim niewiele zrozumiesz, ponieważ materiał będzie najprawdopodobniej zbyt przytłaczający, a na zbyt niskim nie nauczysz się niczego nowego, a stracisz tylko czas i pieniądze.
Najbardziej powszechną miarą znajomości języka jest skala CEFR (Common European Framework of Reference for Languages).
Poziomy według skali CEFR
A1 - Beginner - Początkujący użytkownik języka
Zna podstawowe zagadnienia językowe.
Potrafi zadawać proste pytania na temat życia codziennego.
Wie jak przedstawiać siebie.
Umie prowadzić prostą konwersację, o ile rozmówca mówi wolno i wyraźnie oraz, w razie czego, jest gotowy do udzielenia wyjaśnień.
A2 - Elementary/Pre-intermediate - Podstawowy/ niżej średnio-zaawansowany użytkownik
Potrafi porozumiewać się w prostych i rutynowych sytuacjach komunikacyjnych, które wymagają rozmowy na tematy znane i typowe.
Opisuje prostymi słowami swoje otoczenie.
Porusza tematy życia codziennego.
B1 - Intermediate - Średnio-zaawansowany użytkownik
Rozumie znaczenie głównych treści przekazu (zawartego w jasnych, standardowych wypowiedziach, które dotyczą znanych mu spraw i zdarzeń typowych dla pracy, szkoły, czasu wolnego itd.).
Umie odnaleźć się w sytuacjach komunikacyjnych, które wymagają od niego tworzenia spójnych, prostych wypowiedzi.
Potrafi krótko wypowiedzieć się na tematy abstrakcyjne, takie jak marzenia, plany i pragnienia.
B2 - Upper/Post-Intermediate - Wyższy średnio-zaawansowany użytkownik języka
Rozumie całość wątku zawartego w rozmowie (nawet jeśli nie zna znaczenia poszczególnych słów).
Umie porozumiewać się na tyle płynnie i spontanicznie, by prowadzić normalną rozmowę z rodzimym użytkownikiem języka, nie powodując przy tym napięcia u którejkolwiek ze stron.
Posiada znacznie szerszy wachlarz tematów, o jakich może prowadzić dyskusje, a także potrafi wyjaśniać swoje stanowisko, podając wady i zalety różnych rozwiązań.
C1 - Advanced - Zaawansowany użytkownik
Rozumie szerzej zakres trudniejszych i dłuższych tekstów, gdzie umie dostrzec również znaczenia ukryte, wypowiedziane ,,między wierszami’’.
Ma szeroki zakres słownictwa, którym posługuje się swobodnie w kontaktach międzyludzkich.
Potrafi formułować jasne, dobrze zbudowane, szczegółowe, dotyczące złożonych problemów, wypowiedzi ustne lub pisemne.
Sprawnie i właściwie posługuje się regułami gramatycznymi.
C2 - Proficient - Biegły użytkownik języka
Bez problemu rozumie wszystko co przeczyta czy usłyszy.
Posługuje się językiem niemal jak jego rodzimi użytkownicy.
Potrafi wyrażać swoje myśli płynnie, spontanicznie i precyzyjnie.
Wie jak streszczać informacje pochodzące z różnych źródeł, w spójny sposób, odtwarzając zawarte w nich tezy i wyjaśnienia.
Jaki jest Twój poziom?
Nie wiesz jaki jest Twój poziom znajomości języka? Wykonaj nasz krótki, darmowy test poziomujący. Po ukończeniu, dostaniesz maila z rezultatami.
W jakim jesteś wieku?
Wybór grupy wiekowej jest o tyle istotny, że tematyka lub poziom trudności dostosowane są do uczniów. Chodzi też o metody nauczania. Inaczej będzie się uczyło dzieci, młodzież, studentów, czy seniorów.
Jaki obszar języka Cię interesuje?
Musisz zastanowić się nad tym, do czego będziesz używał tego języka, czy chcesz rozmawiać z ludnością lokalną na wakacjach, czy wyjechać na studia bądź do pracy za granicę?
W obu przypadkach, rozpoczniesz naukę od tych samych rzeczy, natomiast dopiero w późniejszych etapach, zmienia się kierunek nauczania. Jeśli myślisz np. o emigracji zarobkowej, to ważne byś nauczył się konkretnych słówek, wyrażeń czy określeń dedykowanych Twojej branży.
A może chcesz zdać certyfikat językowy? W takim wypadku powinno się wybrać kurs egzaminacyjny.
Jeżeli interesuje Cię konkretny obszar językowy, np. logistyka, marketing, środowisko – to wtedy najlepszym wyborem będą wszelkie kursy tematyczne, ukierunkowane właśnie na ten dział. Możesz wybierać kursy specjalistyczne, np. dla medyków czy nauczycieli.
Istnieje też szeroki zakres kursów biznesowych. Będzie to świetny wybór dla wszystkich, którzy planują później rozwijać własną działalność lub odnaleźć się na arenie międzynarodowego biznesu.
Czy wolisz naukę indywidualną czy w grupie?
Jest to również mocno znacząca kwestia. Jeżeli np. nie lubisz zajęć grupowych, to nie wyniesiesz za dużo z takiej nauki, ponieważ będzie ona dla Ciebie nieprzyjemna. I odwrotnie – jeśli wolisz uczyć się z innymi, to nie ma co na siłę podejmować naukę indywidualną, bo wcale nie gwarantuje to lepszych rezultatów.
Zajęcia grupowe
Praca w grupie ma ten plus, że daje dużo szans na komunikację w języku obcym z różnymi osobami. Nie jesteś ograniczony tylko do rozmów z lektorem, możesz rozmawiać ze wszystkimi uczestnikami, ćwicząc swój poziom mówienia i słuchania. Szybciej pozbędziesz się bariery językowej i poczujesz się komfortowo wśród ludzi, którzy są na takim samym poziomie językowym jak Ty.
Zajęcia indywidualne
Nie każdy potrafi i lubi pracować z grupą. Są osoby, które wolą naukę indywidualną. Ona też ma bardzo wiele plusów. To właśnie podczas zajęć 1:1 lektor poświęca Ci 100% uwagi i poprawia wszelkie błędy oraz odpowiada na nasze pytania. Tok zajęć dostosowany jest do Ciebie, a w razie nieobecności - nie musisz martwić się o zaległości.
Jaki wariant nauki Ci najbardziej odpowiada?
W wyborze odpowiedniego kursu ważne jest, by zdecydować się na konkretny sposób uczenia się, a mianowicie – naukę z lektorem czy bez.
Wariant samodzielnej nauki poprzez dostęp do platformy edukacyjnej jest kuszący, szczególnie dla osób, które nie pracują o stałych porach lub, z różnych powodów, nie mogą zaplanować dalszej przyszłości czy zadeklarować obecności na zajęciach. Jest ona też odpowiednia dla ludzi, którzy po prostu wolą naukę samodzielną, gdy sami znajdują odpowiedzi na swoje pytania i wątpliwości. Często pozwala to znacznie lepiej zapamiętać i stosować poznane zasady.
Nauka języka z lektorem
Nie wszyscy potrafią bądź lubią uczyć się samodzielnie. Motywacja do nauki jest większa, gdy jest ktoś, kto ją egzekwuje. Lektor to też osoba, z którą możesz nauczyć się akcentu i prawidłowego mówienia oraz prowadzenia konwersacji. Naprowadzi Cię na odpowiedni tok nauki, pomoże w układaniu planu, pokaże różne ,,sztuczki’’ efektywnego uczenia się.
Blended-learning
Jest to połączenie obydwu tych wariantów, często dające świetne rezultaty. W jednym kursie uczysz się zarówno poprzez zajęcia z lektorem, jak i aktywności samodzielne (np. rozwiązywanie zadań na platformie).
Nauka z native speakerem czy z lektorem polskim?
By mieć satysfakcję z nauki i żeby robić postępy w znajomości języka, trzeba wybrać odpowiedniego nauczyciela. Istnieje wiele korzyści kształcenia się, zarówno z native, jak i non-native speakerem.
Korzyści z nauki z native speakerem
Od jakiegoś czasu coraz modniejsze jest uczenie się języka obcego z jego rodzimymi użytkownikami (nativami).
Tacy nauczyciele będą nieocenioną pomocą podczas nauki poprawnego akcentu, który będzie w ich ustach zupełnie naturalny. Dzięki rozmowie z native speakerem masz szansę osłuchania się z poprawną wymową, dzięki czemu Twoja, z pewnością się polepszy.
Native speaker będzie przeprowadzał z Tobą lekcję tylko w swoim języku, tym, który Ty chcesz poznać. Może to początkowo przerażać, ale w rzeczywistości jest bardzo dobrym sposobem na przełamanie bariery językowej oraz ,,przestawienie się’’ na używanie innej, niż ojczysta, mowy. Zmusi cię również do kreatywnego przedstawiania swoich opinii i problemów, gdy nie będziesz znał_ konkretnego słowa. Native speaker opowie Ci też o kulturze i przebiegu codziennego życia w kraju, z którego pochodzi. Będzie też znał dużo powiedzonek, słówek czy obyczajów powszechnie używanych i tych, które dopiero stają się popularne.
Korzyści z nauki z lektorem polskim
Mimo popularności nauki z native speakerem, to uczenie się z lektorem polskim dla niektórych może okazać się idealnym rozwiązaniem.
Po pierwsze – lektor polski dobrze rozumie z czym się borykasz. Również musiał przejść przez naukę akcentu, gramatyki czy pisowni. Wie jakie wyrażenia mogą być trudne dla ucznia i dzięki temu może pokazać metody i ,,triki’’ poradzenia sobie z nimi.
Taki nauczyciel zna Twój język, więc jeśli czegoś nie rozumiesz, bądź nie umiesz powiedzieć, możesz zwrócić się do niego po polsku i prosić o wytłumaczenie w Twoim języku. Jest to dobre rozwiązanie dla osób, które stresują się mówieniem po angielsku i nie chcą rzucać się na głęboką wodę. Umożliwia to również naukę osobom, zaczynającym od zupełnego początku, nieznającym jeszcze podstaw języka obcego.
Co ważne – nauczyciel polski będzie też kładł nacisk na poprawną gramatykę. Taki lektor będzie wiedział, które z jej obszarów są szczególnie problematyczne i nad którymi trzeba dłużej pracować. Dodatkowo, lektorzy polscy świetnie przygotują Cię pod kątem zdawania matury czy innych znanych egzaminów językowych.
Jeśli już wiesz, jaki kurs będzie dla Ciebie idealny, sprawdź co możemy Ci zaoferować! Jeśli wciąż zastanawiasz się nad wyborem, sprawdź możliwości, które ma nasza szkoła!