https://cambridge.pl
Przejdź do treści

Czy nauka języka angielskiego lub innego języka obcego jest stresująca?

Czy nauka języka angielskiego lub innego języka obcego jest stresująca?

Nauka angielskiego, czy innego języka obcego, nie powinna być stresująca. Czasami, niestety, zdarza się, że jest, ale to dlatego, że wiele osób narzuca sobie zbyt szybkie tempo pracy. Jak tego uniknąć?

Czy nauka języka angielskiego lub innego języka obcego jest stresująca?

Jaki jest Twój cel nauki języka obcego?

Wszystko zależy od tego, w jaki sposób się uczysz i jakie masz podejście do nauki. Żeby uniknąć stresu przy poznawaniu języka obcego warto zastanowić się nad tym jaki jest Twój cel. Pamiętaj, że zawsze uczysz się dla siebie i swoich korzyści. Jeśli uczysz się, by komuś zaimponować, wtedy będziesz chciał_ jak najlepiej wypaść w oczach innych, co prowadzi do nerwów przy wszelkich próbach nauki i frustracji. To Tobie ma się przydać język – ma Ci pomóc znaleźć lepszą pracę, dostać się na wymarzone studia, znaleźć zagranicznych znajomych – w zależności od Twojego celu. Warto ustawić sobie cel, który jest osiągalny. Nawet małe osiągnięcia w nauce języka angielskiego, czy innego, powinny być Twoim powodem do dumy. Dzięki temu, zaczniesz dostrzegać swoje postępy i zredukujesz stres. 

Jak zorganizować sobie czas na naukę angielskiego

Zorganizuj czas, w którym się uczysz

Żeby uniknąć niepotrzebnych nerwów, postaraj się zaplanować sobie dzień lub i tydzień tak, by godziny nauki były mniej więcej w tym samym czasie. Porządek dnia sprawi, że będziesz się stresować mniej, a dodatkowo, prościej Ci się będzie skupić na kształceniu nowej mowy. Wiadomo, czasami zdarzają się niespodziewane sytuacje, które mogą wpłynąć na Twój plan dnia, nie da się tego uniknąć. Jednak, jeśli zorganizujesz sobie harmonogram, Twój plan dnia będzie spokojniejszy, a Ty oszczędzisz sobie zbędnych nerwów. 

Techniki umilające naukę języka obcego

Warto żebyś pamiętał_, że nauka języka obcego (czy też innego języka obcego) to nie tylko „siedzenie z nosem w książkach”. Jest wiele sposobów na to, by umilić sobie czas poświęcany na naukę. Spróbuj urozmaicić swoją rutynę kształcenia różnymi grami językowymi, słuchaniem radia/podcastów w obcym języku, oglądanie filmików, które są powiązane z Twoją pasją, ale mówi się w nich mową, której się uczysz. Jeżeli lubisz kreatywność i tworzenie, spróbuj ułożyć krótki wierszyk bądź rymowankę dotyczącą danego zagadnienia. Dzięki temu rozluźnisz się i nie będziesz się aż tak stresował_ nauką, ponieważ będzie Ci się ona kojarzyła z czymś przyjemnym. Wypróbuj różne metody nauki i wybierz tą, która najbardziej Ci odpowiada. 

Motywujący deadline

Nie wyznaczaj sobie też zbyt wymagających progów czasowych na naukę. Przez to, że będziesz się bał_, że nie zdążysz, możesz zacząć mocniej się denerwować. Czasami taki stres lub sam deadline jest motywujący i pomaga łatwiej zabrać się do pracy, jednak jeżeli nie będziesz wyrozumiał_ dla siebie, może to przynieść wręcz odwrotne efekty. Jeśli nie osiągniesz wymarzonego poziomu językowego w wyznaczonym czasie, nie przejmuj się. Bardzo trudno jest oszacować ile czasu powinieneś się uczyć, aby go osiągnąć, ponieważ jest to często kwestia indywidualna. 

Nauka języka angielskiego (lub innego języka obcego) z nauczycielem, czy samodzielna?

To też bardzo ważny temat, przez który wiele osób się stresuje. Warto pamiętać, że zarówno nauka z nauczycielem, jak i samodzielna mają swoje wady i zalety. W nauce pod czyimś okiem może to być stres, nieelastyczne godziny nauki. Jednak dzięki nauce z nauczycielem możesz być pewny, że specjalista nadzoruje to jak się kształcisz, dobiera odpowiednie ćwiczenia tak, abyś trenował swoją wiedzę na każdej płaszczyźnie językowej. Osoba, która Cię uczy może również odpowiedzieć na wszystkie Twoje pytania, z czym może być trudno w nauce samodzielnej. Jest ona wygodniejsza, ponieważ to Ty decydujesz, kiedy kształcisz mowę, ale nikt nie egzekwuje Twojej nauki, przez co możesz być narażony na zniechęcenie się do niej. 

Nauka blended-learning

Najlepszym rozwiązaniem jest blended-learning

Jeśli chcesz połączyć zalety obu z tych sposobów, warto pomyśleć nad blended-learning. Jest to coraz popularniejszy rodzaj nauki, który pozwala efektywnie uczyć się w wyznaczonym przez siebie czasie, ale także kontaktować się z nauczycielem, który będzie czuwał nad Twoją nauką.

Dowiedz się więcej o blended-learning tutaj: Co to jest blended-learning?

Samodzielna nauka języka angielskiego i innych języków obcych

Jeśli uważasz, że jesteś w stanie poprawnie sam_ egzekwować swoją naukę lub jeśli stresuje Cię nauka języka angielskiego lub innego języka z nauczycielem, odpowiednim wyborem dla Ciebie może być e-learning. To jednak kwestia indywidualna, którą trzeba dostosować do swoich potrzeb.

Zapraszamy do wypróbowania naszych kursów językowych na profesjonalnych platformach e-learningowych!

Tagi:

Dodaj komentarz

pl_PLPolish

Popup

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.

Już wychodzisz?

Wypróbuj nasze nowe narzędzie do nauki poprawnej wymowy angielskiej w dwóch wersjach, oryginalnej i rozszerzonej na naszej globalnej stronie za darmo przez 1 dzień.

Dołącz do newslettera i otrzymaj kod!

     Dołącz do newslettera!

    Uzupełnij dane i otrzymuj najnowsze informacje na temat kursów i kuponów rabatowych na kursy językowe.