Znajomość języków obcych jest w dzisiejszym świecie na wagę złota. Dzięki niej CV jest znacznie bogatsze, nagle znajduje się więcej ofert pracy, na rozmowach kwalifikacyjnych rośnie pewność siebie. Jednak, odchodząc na chwilę od kwestii zarobkowych, to nauka języków ma o wiele więcej plusów. Nagle, wyjazd za granicę przestaje być przerażający, a ludzie stają się bardziej pomocni, dzięki możliwości komunikacji.
Można pisać wiele dobrego o znajomości języków obcych, ale pozostaje jeszcze kwestia ich nauki. Uczenie się może być przyjemne, ale musi być też efektywne, a nowe informacje powinny zostawać w głowie. Mało kto ma pamięć fotograficzną, by za pierwszym razem wszystko zapamiętać, więc nieodłącznym elementem w nauce jest utrwalanie.
Ucz się języka z piosenek
Zaczynając od jednego z najpopularniejszych sposobów nauki i zapamiętywania języka, chcemy powiedzieć o nauce języka poprzez słuchanie muzyki, która w każdym budzi emocje. A emocje są bardzo dobrym elementem, który zapewnia większą efektywność w procesie uczenia.
Właściwie najlepszym sposobem jest, żebyś wybrał_ jedną piosenkę, która w jakiś sposób przemawia do Ciebie, a potem odsłuchiwał_ ją wielokrotnie, kilka razy dziennie. To z pewnością świetna metoda dla tych, którzy właśnie w ten sposób z muzyką żyją – gdy jakiś utwór ,,wpadnie w ucho’’. Wtedy zapamiętać jest najłatwiej, ponieważ słyszysz te same słowa i frazy cały czas, zapętlone, co pozwala na ich trwałe zapamiętanie. Często jesteś w stanie nauczyć się słów (nawet jeśli początkowo nie wszystkie rozumiesz) na pamięć na tyle, że możesz śpiewać je wraz z artystą, a potem nawet bez niego.
Kiedy już znasz piosenkę to najlepszym sposobem jest przetłumaczenie sobie tekstu. Tutaj znacznie lepiej sprawdzi się samodzielne tłumaczenie, ponieważ pozwoli to lepiej utrwalić słownictwo oraz zasady gramatyczne.
Nauka poprzez filmy i seriale
Oglądając filmy i seriale również jesteś w stanie bardzo dobrze utrwalić swoje umiejętności językowe.
Nie wymaga to dużego przygotowania. Po prostu wybierz film bądź serial, który chcesz obejrzeć i zacznij naukę! Często okazuje się, że seriale uczą lepiej, zważywszy na fakt wielości odcinków, podobnego słownictwa bohaterów, podobnej stylistyki i akcentów, przewijających się w całej serii.
W tego typu procesie nie ma skomplikowanych elementów – wystarczy włączyć wideo. Jeżeli jesteś na samym początku swojej drogi z danym językiem, dobrze jest najpierw oglądać z lektorem, ale też nasłuchiwać, co mówią aktorzy swoimi głosami, by jednak ,,wyłapywać’’ ten język. Później warto zacząć oglądać bez lektora, a z napisami, po czym, w dalszym etapie, już bez nich.
Czytanie książek a nauka języka
Czytanie jest fantastyczną metodą utrwalania pisowni, gramatyki, jak i również, oczywiście, czytania ze zrozumieniem. W zależności od Twojego poziomu zaawansowania w konkretnym języku powinieneś wybierać odpowiednie teksty. Na rynku jest szeroki wybór książek, które zostały opracowane przez lingwistów, by pomóc w nauce. Jednak spróbuj zacząć od tego, co znasz. Możesz zrobić to w dwojaki sposób – albo czytać po angielsku i tłumaczyć na polski, albo odwrotnie.
Ważne jest, by wybierać takie książki, których akcja Cię interesuje i naprawdę zechcesz się dowiedzieć z nich więcej. Wtedy motywacja do rozpoznawania wyrazów będzie większa, co przeniesie się na efektywność nauki.
Twórz i utrwalaj
Tworzenie czegoś własnego też może stać się elementem nauki języka.
Jeżeli Twoją pasją jest pisanie to nic nie stoi na przeszkodzie byś zaczął pisać w języku obcym. Mogą to być opowiadania, Twoje przemyślenia, piosenki, wiersze, możesz prowadzić własny pamiętnik lub blog…Wszystko zależy od Ciebie.
Pisanie jest dobre, ale nie można też zapomnieć o roli, jaką w naszej głowie odgrywa obraz. Jeśli np. malujesz czy rysujesz, możesz dodać do tego również język obcy. Możesz zrobić sobie turniej i np. rysować codziennie jedno czy więcej nowo poznanych słów czy zdań.
Nie bój się też eksperymentować z głosem i używać go w procesie swojej edukacji językowej. Możesz śpiewać z piosenkarzem. Nauczysz się dzięki temu brzmienia i wymowy słów. Spróbuj także powtarzać zdania bohaterów ze swoich ulubionych filmów czy seriali. Jeśli jakaś scena zapadnie Ci w pamięć, staraj się powtórzyć to zdanie obce tak, jak jej bohater.
Nie musisz się też wzorować na kimś z ekranu. Możesz czytać różne teksty i odtwarzać je na głos.
Rozmawiaj i doskonal swoją wymowę oraz słuchanie
Doskonałym sposobem na naukę wymowy, ale także rozumienie ze słuchu, jest rozmowa w języku obcym. Spróbuj znaleźć osobę, która będzie w stanie prowadzić z Tobą konwersację i pomagać Ci w doskonaleniu swoich umiejętności.
Jeśli nie masz takich osób wśród znajomych czy rodziny – możesz poszukać na wielu stronach internetowych i mediach społecznościowych! Istnieje wiele grup i społeczności typu ,,pen pal’’, gdzie ludzie szukają osób z innych krajów, by móc się uczyć języka od native speakera. Istnieją też, pomocne w szukaniu takich ludzi, aplikacje mobilne, np. Tandem.
Jeżeli wstydzisz się mówić po angielsku, a naprawdę potrzebujesz tego elementu w swojej nauce, to są również platformy, które są w stanie zapewnić Ci naukę wymowy bez udziału drugiej osoby. Taką platformą jest np. Speakingo, do którego możesz kupić u nas dostęp. Strona zapewnia naukę mówienia po angielsku za pomocą nowoczesnej technologii rozpoznawania mowy przez komputer.