https://cambridge.pl
Przejdź do treści

Słownictwo biznesowe – czym różni się słownictwo General English od Business English? Jakie słownictwo jest przydatne w biznesie, jak rozmawiać na temat umów i podczas negocjacji?

 • przez
Słownictwo business english słownictwo biznesowe general english i business english słownictwo biznesowe i specjalistyczne szkoła językowa online

Dlaczego słownictwo biznesowe jest tak ważne w nauce języka?

W dzisiejszych czasach biznes coraz częściej prowadzony jest na poziomie międzynarodowym. Firmy prowadzące działalność za granicą muszą mieć w swoim arsenałach nie tylko umiejętności negocjacyjne, ale również wiedzę na temat języka biznesowego. W tym artykule przedstawimy słownictwo biznesowe, które jest przydatne w biznesie oraz podpowiemy, jak rozmawiać na temat umów i negocjować warunki z kontrahentami z innych krajów.

Czym różni się Business English od General English?

Słownictwo biznesowe jest bardzo specyficzne i często różni się od codziennej mowy. W biznesie najważniejsze jest precyzyjne przekazywanie informacji oraz jasna i zrozumiała komunikacja. Z tego powodu, słownictwo biznesowe jest często skomplikowane i wymaga specjalistycznej wiedzy.

Jednym z najważniejszych elementów języka biznesowego są umowy. Umowy to dokumenty, które określają warunki współpracy między dwoma lub więcej stronami. Warto wiedzieć, jakie słownictwo należy znać, aby móc rozmawiać na temat umów w języku biznesowym. Wśród najważniejszych słów znajdują się: terms and conditions (warunki i zasady), agreement (umowa), contract (kontrakt), obligation (zobowiązanie), liability (odpowiedzialność) oraz breach (naruszenie).

Kolejnym ważnym aspektem języka biznesowego jest negocjowanie. Negocjacje to proces, w którym strony starają się osiągnąć porozumienie w sprawie umowy lub warunków współpracy. Negocjacje wymagają umiejętności komunikacyjnych oraz wiedzy na temat słownictwa biznesowego. Warto pamiętać, że w różnych krajach negocjacje mogą wyglądać inaczej i wymagać odmiennych umiejętności. Jednym z kluczowych słów związanych z negocjacjami jest compromise (kompromis), co oznacza ustępstwo lub ugoda.

Podsumowując, język biznesowy jest niezbędnym narzędziem dla osób prowadzących działalność gospodarczą na poziomie międzynarodowym. Warto poznać słownictwo biznesowe związane z umowami oraz negocjacjami, aby móc efektywnie komunikować się z kontrahentami z innych krajów. Różnice kulturowe mogą mieć wpływ na styl negocjacji oraz na wybór słów, dlatego warto mieć wiedzę na temat obyczajów i kultury danego kraju. Pamiętajmy, że jasna i precyzyjna komunikacja jest kluczowa w biznesie, dlatego warto poświęcić czas na naukę języka biznesowego i umiejętności negocjacyjnych.

Wiedza kulturowa jako ważny element Business English

W przypadku negocjacji międzynarodowych, niezbędna jest również wiedza na temat kultury i obyczajów danego kraju. Różnice kulturowe mogą mieć wpływ na styl negocjacji oraz na wybór słów. Przykładowo, w niektórych krajach uważa się, że bezpośrednie mówienie o pieniądzach jest niegrzeczne, dlatego lepiej unikać określenia konkretnych kwot.

Szukasz przydatnego słownictwa na sytuacje biznesowe? Przygotowaliśmy kilka pomocnych, uniwersalnych przykładów, żeby wzbogacić Twoje angielskie słownictwo

 1. Terms and conditions – warunki i zasady
 2. Agreement – umowa
 3. Contract – kontrakt
 4. Obligation – zobowiązanie
 5. Liability – odpowiedzialność
 6. Breach – naruszenie
 7. Compromise – kompromis
 8. Invoice – faktura
 9. Payment terms – warunki płatności
 10. Deadline – termin wykonania
 1. Gross profit – zysk brutto
 2. Net profit – zysk netto
 3. Cash flow – przepływ gotówki
 4. Business plan – plan biznesowy
 5. Marketing strategy – strategia marketingowa
 6. Sales forecast – prognoza sprzedaży
 7. Revenue – przychód
 8. Budget – budżet
 9. Return on Investment (ROI) – zwrot z inwestycji
 10. Human Resources (HR) – zasoby ludzkie
Słownictwo biznesowe jest bardzo specyficzne i często wymaga nauki w kontekście konkretnego obszaru biznesowego. Powyższe słowa to jedynie przykłady podstawowego słownictwa, które warto poznać, aby zacząć rozmawiać na tematy związane z biznesem.

Zacznij poznawać Business English i poszerz swoje słownictwo biznesowe

Język biznesowy jest niezbędnym narzędziem dla osób prowadzących działalność gospodarczą na poziomie międzynarodowym. Warto poznać słownictwo biznesowe związane z umowami oraz negocjacjami, aby móc efektywnie komunikować się z kontrahentami z innych krajów. Różnice kulturowe mogą mieć wpływ na styl negocjacji oraz na wybór słów, dlatego warto mieć wiedzę na temat obyczajów i kultury danego kraju. Pamiętajmy, że jasna i precyzyjna komunikacja jest kluczowa w biznesie, dlatego warto poświęcić czas na naukę języka biznesowego i umiejętności negocjacyjnych.

 
Tagi:

Dodaj komentarz

pl_PLPolish

Popup

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.

Już wychodzisz?

Wypróbuj nasze nowe narzędzie do nauki poprawnej wymowy angielskiej w dwóch wersjach, oryginalnej i rozszerzonej na naszej globalnej stronie za darmo przez 1 dzień.

Dołącz do newslettera i otrzymaj kod!

   Dołącz do newslettera!

  Uzupełnij dane i otrzymuj najnowsze informacje na temat kursów i kuponów rabatowych na kursy językowe.