Jak mówić z akcentem amerykańskim?

kobieta z megafonem mówi z perfekcyjnym akcentem brytyjskim

Akcent amerykański słyszy się w bardzo wielu miejscach na Ziemi, gdzie nie spojrzeć, mamy do czynienia z mediami amerykańskimi. Jednak, jak możesz samodzielnie wypracować w mowie czyste, amerykańskie brzmienie słów?

Jakie metody można wykorzystać do nauki?

Oglądanie filmów, słuchanie radia czy podcastów

Przede wszystkim musisz osłuchać się z tym akcentem. Przydatne będzie oglądanie filmów czy seriali, w których występują rdzenni Amerykanie. Możesz też słuchać audycji radiowych, wywiadów czy wiadomości. Ogromnym zbiorem wiedzy okazuje się YouTube, gdzie masz szeroki wybór amerykańskich twórców różnego rodzaju kanałów. W ten sposób łączysz przyjemne z pożytecznym – oglądasz interesujące Cię materiały, a przy okazji osłuchujesz się z akcentem amerykańskim.

Jeśli szukasz platformy, która posiadałaby ciekawe i rozwijające tematy, na których oparte są lekcje językowe, to zapraszamy do przeczytania więcej o naszym rozwiązaniu dla takich osób jak Ty – Sensation English!

Powtarzaj, nagrywaj, odsłuchuj

Ciekawą metodą nauki jest naśladowanie. Jest to tzw. shadowing, czyli powtarzanie wcześniej usłyszanych dźwięków czy słów. Ważne jest nie tylko to, abyś starał(a) się powtórzyć dźwięk. Bardzo często bez odpowiedniego ułożenia ust czy języka, nie jest to wykonalne. Powinieneś/powinnaś więc szczególną uwagę zwracać na ułożenie warg osób mówiących z amerykańskim akcentem i własnych. W  tym celu  możesz stanąć przed lustrem i wypowiadać poszczególne słowa, frazy lub całe zdania.

Warto jest również, żebyś nagrywał(a) siebie samą/samego. Przy odsłuchaniu pliku audio, usłyszysz własny głos z innej perspektywy. W ten sposób możesz zlokalizować obszary problematyczne i się na nich skupić.

Kurs z Native Speakerem

Właściwie w tym wszystkim najlepszym i najbardziej efektywnym sposobem nauki jest kurs z native speakerem. Jest to osoba, która po amerykańsku mówi i porozumiewa się od dziecka. Jest to jej pierwszy język, więc niemal instynktownie będzie poprawiała odpowiednio Twoje błędy w wymowie. Dzięki temu, masz zapewniony stały kontakt z wymową amerykańską oraz kogoś, kto da Ci wszelkiego rodzaju profesjonalne wskazówki dotyczące artykulacji, dźwięków, ułożenia aparatu mowy. Dodatkowo, podzieli się z Tobą wiedzą na temat ciekawostek lub pożytecznymi materiałami do nauki.

Możesz się także posiłkować (czy to w nauce z native speakerem, czy samodzielnej) różnymi specjalnymi programami do nauki wymowy. My możemy zaoferować Ci wyjątkową aplikację do tego celu – Cambridge AI Speech Tutor!
W Cambridge School of English pracuje wielu wykwalifikowanych native speakerów, którzy mogą prowadzić e-konwersacje, zajęcia indywidualne czy grupowe, a także przygotowywać do wybranych egzaminów językowych. Oferujemy również specjalne zajęcia tematyczne, skupiające się na wypracowaniu poprawnej wymowy.

Pojęcie Native speaker jest dla Ciebie obce? Zachęcamy do przeczytania wpisu:

Kim jest Native Speaker?